2017. május 4-5-én tartotta XVII. Fórumát a VIMFÓ az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. támogatásával. A fórum programja Az egészséges és biztonságos munkavégzés a villamosenergia-ipari ágazatban, valamint a munkavállalói érdekképviselet aktuális kérdései alapján került összeállításra.
A résztvevők egyperces néma csenddel adóztak a munkabalesetben elhunytak, valamint megrokkantak emlékének.
A program első részében a Paksi Atomerőmű munkavédelmi tevékenységét ismertette a munkáltatói és a munkavédelmi oldal képviselője. Majkut Milán, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. munka és tűzvédelmi osztályvezetője a tevékenység bemutatása során kiemelte az állványok, pódiumok ellenőrzését. Mivel a mintegy 4500 munkavállaló ⅔-a képernyős munkahelyen dolgozik, mely hosszú távon okozhat problémát, ezért foglalkoznak a képernyős munkahelyek ergonómiájával. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatáshoz az esetkocsit az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. biztosítja, melynek állandó állomáshelye a társaság székhelyén lévő tűzoltó laktanya. Az üzem területén a foglalkozás-egészségügyi szolgálat közreműködésével 23 helyre került kihelyezésre defibrillátor. Több munkavédelmi kiadványuk van, például Az ördög nem alszik című könyv, videók a munkavédelemről és a képernyős munkahelyek ergonómiájáról, valamint plakátok. Az erőműben rendszeres vizsgálatot tart a WANO és a NAÜ OSART. A munkabalesetek nagy része közlekedéssel összefüggő elcsúszás, megcsúszás, mely megelőzésére csúszásgátló szalagokat helyeztek el, például a lépcsőkön, hágcsókon. Szabó Béla, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Munkavédelmi Bizottságának elnöke beszámolt a 13 fős bizottság működéséről. A bizottság feladatainak végzését a munkáltatóval kötött együttműködési megállapodás támogatja. Fontosnak tartja a munkavállalók munkavédelemmel kapcsolatos szemlélet váltását. Ennek közvetítésében jelentős feladat hárul a középvezetőkre és a munkavédelmi képviselőkre. Tudomásul kell venni, hogy a munkavédelmi szemlék a biztonságos munkavégzést és az egészség megőrzését szolgálják. 2017-ben ismét megrendezésre kerül, immár hetedik alkalommal az „Együtt az egészségért és munkabiztonságért” c. munkavédelmi nap.
A program második napján a fórum résztvevői látogatást tettek a Paksi Atomerőműben. A Látogató Központban az interaktív, ember- és természetközpontú kiállítás az atomenergiát a hétköznapok világában helyezi el, könnyen értelmezhető, játékos panelek, ábrák és makettek segítségével. Ezután érdekes látogatást tettünk az atomerőmű üzemi területén, megtekintettük az egyik atomreaktort, turbogenerátor-egységet, ahol a gyakorlatban is tapasztalatokat szerezhettünk az elmondottakról.
A fórum lehetőséget nyújtott érdekes előadások keretében a szakmai fejlődésre is. Kettős Attila, a Zarges Kft. kereskedelmi vezetője a magasban történő munkavégzéshez használt professzionális létrákat és állványokat mutatta be. A különböző helyeken és magasságban alkalmazható biztonságos munkavégzéshez megfelelő létrákat és állványokat nem csak képeken, hanem a helyszínen is megtekintették a résztvevők. Hosszúné dr. Ágó Krisztina, a Tolna Megyei KH főosztályvezetője a munkavédelemmel kapcsolatos hatósági és tanácsadási tevékenységet mutatta be. Hatósági ellenőrzési tevékenységükre jellemző az intézkedési terv elrendelése és ellenőrzése, nem a bírság. Ez hatékonyabb eszköz a munkavédelmi szabálytalanságok megelőzésére. Az előző évben kiemelt feladatuk volt a fémfeldolgozók és a mezőgazdasági ellenőrzése. 2017 évben kiemelt feladat az építőipari kivitelezési tevékenység, a kereskedelem és a megváltozott munkaképességű munkavállalók munkakörülményeinek ellenőrzése. Az Együttműködés a munkahelyek biztonságáért program a partnerséget vállaló munkáltatók és a munkavédelmi, valamint a munkaügyi hatósági feladatokat ellátó Nemzetgazdasági Minisztérium között jön létre, mely hozzájárul a foglalkoztatási kultúra értékeinek megőrzéséhez és továbbfejlesztéséhez. Közös érdek, hogy a munkaerőpiac szereplői között bizalom és kölcsönös tisztelet alakuljon ki.
Kovács János, VIMFÓ elnök ismertette a VIMFÓ elnökségének beszámolóját az előző időszak tevékenységéről, ebben a rendezvényekről, a statisztikai adatgyűjtésekről, valamint ismertette a VIMFÓ 2017. évi munkatervét. A paksi rendezvényén a Fórum megtárgyalta és egyhangúlag elfogadta az Ajánlás a munkavédelmi képviselők választásához, valamint az Ajánlás a munkáltató és a munkavédelmi bizottság együttműködéséhez anyagot. Az utóbbi ajánlás tartalmazza például az éves 16 órás oktatást a képviselőknek, illetve a munkavédelmi technikusi végzettség munkáltatói támogatását.
Az elfogadott Ajánlás a munkavédelmi képviselők választásához itt olvasható
mellékletei: 1
Az elfogadott Ajánlás a munkáltató és a munkavédelmi bizottság együttműködéséhez itt olvasható
mellékletei: 1
A jó gyakorlatok megosztása során az egyes társaságok képviselői ismertették a társaságuk munkavédelmi helyzetét. Felvetődött a foglalkoztatás-egészségügyi szolgáltató, mint külső vállalkozó téma. Nagy vitát váltott ki a beszállítók minősítése témakör.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke az iparági érdekképviseleti kérdésekről adott tájékoztatást. A gazdaság makrogazdasági mutatóin keresztül vizsgálta a magyarországi foglalkoztatás helyzetét. Javultak a foglalkoztatási arányok, lemaradás mutatkozik a villamos-energiaipari munkavállalók jövedelmének %-os emelkedésében. A szakszervezet megállapodott a munkáltatókkal a 2017. évi tárgyalások témaköreiről. Megtörtént a VKSZ módosítása, amely még most is jobb a Munkatörvénykönyvnél. Megkötötték a 2017. évre vonatkozó bér- és szociális megállapodást, amely sok vitára adott okot. Ellentét van az állami és a külföldi tulajdonú cégek között.
A rendezvény zárásaként Kovács János, a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma elnöksége nevében megköszönte a vendéglátó Atomerőműnek a támogatását, a XVII. VIMFÓ résztvevőinek, előadóinak és vendégeinek az aktivitását. Ezúttal is jó hangulatú rendezvényen vehettek részt a kiemelkedően nagy létszámú rendezvényen az iparág munkavédelmi képviselői. Élményekkel és jó tapasztalatokkal gazdagodva térhettünk haza a rendezvényről.
A Fórumon elhangzott előadások publikus anyaga és a fotók megtekinthetők a VIMFÓ honlapján: www.vd.hu/vimfo.
A soron következő XVIII. VIMFÓ időpontja 2017. november 9-10.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)