A villamos-energiaipar munkaügyi kapcsolatai iránt érdeklődők számára már ismert, 2015. december 12-én a Mátrai Erőmű ZRt két reprezentatív szakszervezete a MEVISZ, és a BDSZ demonstrációt szervezett Gyöngyösön, a Társaság évzáró rendezvényének helyszíne mellett.
Jó néhányunkban még felsejlettek a 18 évvel ezelőtti történések, amikor ugyanitt kellett – igaz februárban – ehhez a nyomásgyakorló eszközhöz nyúlnunk, elégedetlenségünk kinyilvánítása miatt.
Akkor is, azóta is újra és újra felmerül az örökös vitatéma:milyenek is azok a működési körülmények, gazdasági eredmények, amikor is egy villamos-energiaipari vállalkozás kijelentheti magáról, eleget tett az elvárásoknak, esetleg még többre is jutott, mint azt előzetesen kalkulálta?!
Az elért eredményt befolyásolja-e, és ha igen, akkor milyen mértékben, az alkalmazottak munkájának mennyisége, minősége? Mikor várható el jogosan, hogy a szóbeli és az írásbeli dicséreteken túl, némi anyagi elismerésben is részesüljenek, ne csak kiválasztás alapján néhányan, hanem általánosságban is?!
Hol van az a határ, amikor a szakszervezet igényének kielégítése ellehetetleníti a vállalkozást, csődbe visz, s ezzel a munkahelyek is megszűnnek?! Vagy ha már a munkaerő költségein kívüli tényezők, egyébként is elmúlásra ítélnek (lásd Vértes), akkor legalább amíg van miből, addig jusson a dolgozónak?!
Megítélésem szerint a fenti témában, a rendezett munkaügyi kapcsolatok megkívánják a korrekt érdemi párbeszédet Munkáltató, és Szakszervezet között.
Most újra itt állunk az iparági bértárgyalások, majd ezt követően a helyi egyeztetések előtt. Fokozott figyelem kíséri a lezárt 2015–ös év gazdasági mutatóit. Számolunk, osztunk, szorzunk, kutatjuk a „tutit” megjövendölő orákulumot, mi is vár ránk 2016-ban?
Az biztos, hogy az energiaárak nem növekednek, s emiatt a bevételek sem. Ezt persze fogyasztóként jó megélni, béremelési érveket kereső érdekképviseleti vezetőként már kevésbé. Egy kicsit talán nő - szabad szemmel alig láthatóan, kb. 2%-kal - az áramigény. A rendkívüli adóterhelés, levetve minősítését, gyakorlatilag „rendessé” alakult át.
A tulajdonosi elvárások teljesítésének egyetlen – most már állandósult – eszköze a költségcsökkentés, aminek várhatóan újra nekirugaszkodnak. Az iparág mára a létszámcsökkentésből származtatható megtakarításait kimerítette, csak tevékenység elhagyás esetleg, a kiszervezés hozhat valamit a konyhára. Így egyre több helyen jutnak el az „elkerülhetetlen a maradó élőmunka költségeinek csökkentése” végkövetkeztetésig!
Felelős szakszervezeti vezetőként vallom, hogy a nehézségekben össze kell fognunk, de a sikereket is együtt kell megélnünk a tulajdonossal, már amíg van siker………
A Mátrai Erőmű Zrt-nél (és társaságcsoport testvérénél, ELMÜ ÉMÁSZ) a demonstrációt követően
20 000 Ft-os vásárlási utalványokat kaptak a munkavállalók, mert 20 éve tulajdonol minket az RWE.
Visonta, 2016. január 20.
Medveczki Zsolt
MEVISZ titkár
A demonstráció képei az EVDSZ facebook oldalán megtekinthetőek.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)