2012. február 14-én VÁPB ülés volt. Az ülésnek egyetlen napirendi pontja – a 2012. évi bér- és szociális megállapodás – aláírásra került. Röviden ismertetjük az idevezető utat.
Az első cikkünk ebben a témában: Elkezdődött az ágazati bértárgyalás és a második: Fordulat az ágazati bértárgyalásban.
Ez utóbbi cikkünkben említettük, hogy hamarosan közreadjuk a 2012. február 9-i VÁPB ülés emlékeztetőjét, melyet itt olvashatnak.
A mai, 2012. február 14-i tárgyaláson a munkáltatói oldal új javaslatot tett az asztalra, melyben már közeledtek az álláspontok. A tárgyalás végén megszületett az idei ágazati villamosenergia-ipari bér- és szociális megállapodás ( innen letölthető).
Megkérdeztük Gál Rezső a munkavállalói oldal szóvivőjét, hogyan értékeli a megállapodást?
– Alapvetően sikernek tartom. Ha visszatekintünk az első találkozóra és az elmúlt hetek eseményeire elmondhatom, hogy „messziről” indultunk, a felek álláspontjai igencsak távol álltak egymástól. Az aláírt megállapodás azt tükrözi, hogy a mind a szakszervezetek, mind a munkáltatók komolyan vették az ágazati szociális párbeszédet.
Valami mégis közös volt egymás nézeteit illetően…
– Valóban. Bár kicsit ellenérdekeltként lehet tekinteni a tárgyaló felekre, mégis mindkét fél a közös nevezőt kereste. A mihamarabbi megállapodás közelbe kerülni és megegyezni.
2012-ben Magyarországon egyedi, hogy ágazati bérmegállapodás köttetik. Ez fontos garancia a helyi bérmegállapodásokhoz. Komoly esély arra, hogy a reálbér megőrzésre kerül. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a béremelés mértéke az inflációval lépést tart, másrészt kivédjük az adóváltozás negatív hatásait mind a bér, mind a szociális területen. Ez a mai gazdasági, pénzügyi válság viszonyai között fontos eredmény.
A bérmegállapodással egyidőben 2012. február 14-n, aláírásra került a VKSZ módosítása is, mely az ágazati bértarifa rendszer, valamint az ágazati bérminimumok bevezetéséről szól.
– Igen. Régi kezdeményezésünk valósul meg. Ezzel európai mintára formálódik iparágunkban a bérrendszer, egyúttal biztonságot és kiszámíthatóságot is jelent. Ezt az ágazati szisztémát hazánkban szintén úttörőnek mondhatjuk.
(G.F.)
A VKSZ módosítás, mely az ágazati bértarifa rendszer, valamint az ágazati bérminimum bevezetéséről szóló megállapodások előzményeit dr. Szilágyi József mutatja be:
Egy hosszú tárgyalássorozat zárult le 2012. 02. 14 napján. Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Ágazati Bértarifa Rendszerről (továbbiakban ÁBTR) szóló megállapodás és ez alapján módosításra került a Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés is.
A 2007. évi középszintű bér- és szociális megállapodásban már rögzítésre került, hogy az Ágazati Párbeszéd Bizottság Bérbizottsága elemzést készít az Európai Unió országaira kiterjedően a villamosenergia- iparnak a többi iparághoz viszonyított bér- és jövedelem helyzetére vonatkozóan. Ennek eredményeként is 2009-ben, a tárgyévi bér és szociális megállapodásban már az került rögzítésre, hogy a felek folytatják az Ágazati Bértarifa létrehozására vonatkozó tárgyalásaikat. A kérdés összetett jellegét és a tárgyalás elhúzódását jelzi, hogy a tárgyalás folytatására vonatkozó szándék rögzítésére került sor a 2010. és 2011. évi középszintű bér- és szociális megállapodásban is. A Felek végül is a bértarifa rendszer alapelveiben tudtak először megállapodni 2011 végén majd ezt követően született meg a rendszerre, az ÁBTR-re vonatkozó megállapodás.
A megállapodás áttörés az Ágazati Párbeszéd Bizottságok tevékenységében, hiszen Magyarországon először sikerült ágazati szinten tarifa rendszerben megállapodni.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)