A teljesség igénye nélkül felsoroljuk azokat, akik a munkáltatói szövetség (VTMSZ) és az érdekképviseleti szövetségek (EVDSZ és a BDSZ) megbízása alapján rendszeresen vagy alkalmi egyeztetéseken és tárgyalásokon folytatnak párbeszédet a Villamosenergia-ipari Alágazati Párbeszéd Bizottságban (VÁPB) a munka világát érintő kérdésekről:
Említésre méltó, hogy a munkavállalói oldal képviselete - igénybejelentés alapján - további részvételi lehetőséggel is élni szokott és itt néhány szakszervezeti vezető nevét is megemlítenénk, akik alkalmanként szintén segítették a tárgyalások eredményességét:
Károly Imre, Illés Róbert és Bátki László.
2015. február 5.
A Villamosenegia-ipari Társaságok munkaadói Szövetsége (VTMSZ) ezen a napon megtartott VÁPB ülésén bejelentette: „…az átlagkereset növekedés kérdésében addig nem tud jelenlegi álláspontjáról elmozdulni, amíg a köztulajdonban lévő szektor képviselője „0”%-os átlagkereset fejlesztésre vonatkozó mandátummal rendelkezik.”
A munkavállalói oldal reagálva a bejelentésre jelezte a konfliktus helyzet kialakulását!
Megkerestük és felhívással éltünk a Munkavállalók felé – jelezve: „Össze kell fognunk, hogy 2015. évben is legyen ágazati bér- és szociális megállapodás, legyen érzékelhető reálkereset növekedés!”
2015. március 10.
(6. tárgyalási forduló)
A VAPB ülésen, a munkáltatói oldal 1,1%-os reálkereset növekedésre tett javaslatot és az egy főre jutó jóléti szociális költségmutatóra vonatkozó korábbi ajánlatát nem tudta tovább emelni, amit a munkavállói oldal nem fogadott el.
2015. március 13.
Az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetség (EVDSZ) Szövetségi Vezetősége és a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) képviselői együttes ülésen döntöttek arról, hogy a szakszervezet további érdekérvényesítési eszközöket vesz igénybe annak érdekében, hogy nyomatékosítani tudja, és egyben érvényre tudja juttatni a jogos munkavállalói követeléseket.
A meghirdetett demonstráció céljai voltak: a villamosenergia-ipari ágazatban a 2015. évi bér- és szociális megállapodás létrejöttének elősegítése és az MVM csoport VKSZ-t sértő gyakorlatának orvoslása. (Az EVDSZ elfogadhatatlannak tartja, hogy a munkavállalók az ágazati vagy a helyi Kollektív Szerződésben rögzített juttatásaikat – bármilyen okból – ne kapják meg!)
2015. március 13.
Az EVDSZ vezetősége levelet küldött Orbán Viktor Miniszterelnök és Dr. Seszták Miklós Nemzeti Fejlesztési miniszter urak részére, amiben segítséget kértünk a bértárgyalások előre mozdítása érdekében. Továbbá írtunk Varga Mihály Nemzetgazdasági miniszter úrnak, aki egyben – kormányzati részről – aláírója is volt az országos bérmegállapodásnak, mely tartalmazta a 3-4 % közötti bérajánlást!
Felhívtuk a figyelmet arra, hogy ha Orbán Viktor Miniszterelnök szerint a magyar gazdaság jól teljesít, akkor ezt a munkavállalóknak is érezniük kell. Jeleztük azt is, hogy a villamosenergia-iparban megfogalmazott követeléseink realitását jelzi az a tény is, hogy azok egybe esnek az országos ajánlás középértékével (3,5% keresetnövekedés), mert Mi a költségvetésben rögzített 1,8 %-os várható infláció esetén 1,7 %-os reálkereset növekedést kívántunk elérni, ami összességében 3,5%-os keresetnövekedésnek felel meg!
További levelek megküldésére is sor került:
A Munkáltatói Szövetségnek (VTMSZ) és a szövetség tagjainak (E.ON Hungária Zrt., MVM Zrt., EDF DÉMÁSZ Zrt., EDF Budapesti Erőmű Zrt. és az RWE Csoport – RWE Hungária Zrt.) kérve, hogy segítsék elő a megállapodás létrehozását.
Kértük az országos szakszervezetek (LIGA és a MaSZSZ) és az ágazati társszervezetek (a vegyipari, vízügyi és gázipari szakszervezetek) akciónkkal való szolidaritását és támogatását, szolidaritásáról biztosított bennünket a Pedagógusok Szakszervezete. Ezen szakszervezetek harcunkban közvetlen támogatásukról biztosították az EVDSZ tagságát!
2015. 03. 16.
Sajtótájékoztatót tartott az EVDSZ és a BDSZ vezetősége, ahol egy sajtónyilatkozat kiadásával segítettük megértetni munkavállalóink helyzetét.
Több média is felénk fordította a figyelmét a kiadott sajtóközleményünk és az MTI pártatlan közvetítésének hatására: az MTI, a Tőzsdefórum, a Népszava, az ORIGÓ, a Népszabadság, a Napi.hu, az ATV, a Klubrádió, az Infórádió stb. Köszönetünket fejezzük ki az elektronikus és az írott sajtó képviselőinek, hogy ráirányították a közvélemény figyelmét a problémáinkra és ezzel is segítették ügyeink megoldását.
2015. 03. 18:
Az ágazati tárgyalásokkal egy időben: 13-14 óra magasságában létrejött az MVM Zrt. és a MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség (MVM TSZSZ) között a csoportszintű bérmegállapodás normaszövege is, de mandátum hiányában sem az ágazati, sem az MVM társaságcsoport szintű megállapodás nem kerülhetett aláírásra. Meglepetéssel vettük tudomásul, hogy a Kormány még az esti órákban tárgyalni kívánta a megállapodás tervezeteket. Eddig erre nem volt példa!
2015. 03. 19.
Aláírásra került az Ágazati Bér- és Szociális megállapodás, bejelentettük, hogy A DEMONSTRÁCIÓ ELMARAD!
• a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligájának (LIGA),
• a Magyar Szakszervezeti Szövetségnek (MaSZSZ),
• a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ),
• a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezetei Szövetségének (VKDSZ),
• és a Gázipari Szakszervezeti Szövetségnek (VDSZ).
Téglás József
EVDSZ Elnökhelyettes
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)