A munkáltatók elfogadták a kormány javaslatát, nagyot nőhet a minimálbér. A munkaadók elfogadták a kormány nagy béremelési javaslatát, cserébe az eddig ígértnél nagyobb járulékcsökkentést kaptak.
Varga Mihály azt mondta, hogy valóban megérte várni, mivel fontos mérföldkőhöz érkeztek. Azt is mondta: "én eleget tettem annak a miniszterelnöki elvárásnak, hogy béremelésben menjek el a falig, de itt minden partner elment a határáig".
November 24-e reggel 8 óra.Egy nagy jelentőségű megállapodást írt alá a VKF három oldala, a kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek képviselői. Egyszerre ír alá miniszterelnök, munkáltatói és munkavállalói érdekvédő. Ugyanaz mellett teszik le voksukat: rendezzük végre a legégetőbb bérkérdést. Kössük meg a bérmegállapodást.
A minimálbér összegéről elfogadták a kormány 15 százalékos javaslatát a munkaadók is, a garantált bérminimum pedig 25 százalékkal nő. A kormány ezért cserébe vállalta, hogy a járulékot jövőre nem négy, hanem 5 százalékkal csökkentik, 2018-ban pedig újabb 2 százalékos csökkenés jön.
A miniszter további kedvezményt is megígért a cégvezetőknek: ha a bérek növekedése 2017 januárja és szeptembere közt 11 százalékosnál nagyobb lesz, akkor 2018-ban nem 2, hanem 2,5 százalékponttal csökken a járulék.
A munkáltatók eredetileg azt kérték a kormánytól, hogy legyen kisebb a minimálbér emelése, mert egy ekkora ugrás cégek tömegét teheti veszteségessé, a járulékot pedig négy helyett minimum 5 százalékkal csökkentsék. Sőt, ahhoz, hogy az eredeti minimálbér-emelési tervet elfogadják, 6 százalékos járulékcsökkentést szabtak feltételül, így végül a két fél első javaslata közt félúton találták meg a kompromisszumot.
Megállapodott a kormány a szociális partnerekkel, hogy 2017-ben:
a minimálbér 15,
a garantált bérminimum 25 százalékkal nő jövőre,
a munkáltatói járulékok pedig 5 százalékponttal csökkennek.
2018-ban
a minimálbér újabb 8,
a bérminimum 12 százalékkal nő,
és további 2 százalékponttal csökkennek a járulékok
– jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) ülése után.
Varga Mihály kérdésre elmondta, bízik benne, hogy szerdán benyújtja a kormány a parlamentnek a módosításokat, amelyeket az országgyűlés gyorsított eljárással elfogadhat. Elmondta, a megállapodás nyomán magasabb bérkiáramlás várható, ami az inflációs terv átszámításával is jár, amire a kormány készen áll. A változó feltételekhez kell igazítani további makrogazdasági paramétereket is, első körben azonban még nem kell hozzányúlni a jövő évi költségvetéshez, a kormány ráér jövő márciusban módosítani azt, ha szükséges.
A miniszter további kedvezményt is megígért a cégvezetőknek: ha jövőre a bérek növekedése január és szeptembere közt 11 százalékosnál nagyobb lesz, akkor 2018-ban nem 2, hanem 2,5 százalékponttal csökken a járulék. A kormány vállalta azt is, hogy jövőre a társasági nyereségadó egységesen 9 százalékra csökken az eddigi 19 és 10 százalékról – mondta.
Simon Attila, az NGM munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára a tárgyalások alatt azt ígérte, hogy a nehéz helyzetben lévő cégek béremeléséhez hozzá is járulna az állam két évig, amennyiben azok igazolni tudják alacsony jövedelmezőségüket.
A szakszervezetek javaslatait tükrözi a VKF-en elfogadott, jövőre életbe lépő minimálbér és szakmunkás garantált bérminimum emelés - mondták el a VKF munkavállalói oldalának képviselői.
A megállapodást követő sajtótájékoztatón a miniszterelnök történelmi perspektíváról beszélt, 26 éve várt sikerről, majd megköszönte a munkáltatói és szakszervezeti szövetségeknek a megállapodás aláírását. Elmondta, ahhoz, hogy bérekről lehessen beszélni, kellenek munkahelyek, és kell működőképes gazdaság. Felidézte, hogy a kormány munkahelyeket teremtett az elmúlt hat évben, és hozzátette, „ha bérekről beszélünk, közben ott van a fejünkben az is, hogy a vállalataink versenyképesek legyenek”. Kijelentette, hogy „Magyarországon minden ember, aki dolgozni akar, az talál munkát.” A megállapodásról kifejtette: „a megállapodásnak az az értelme, hogy azt mondhatjuk, nemcsak van munkahelyünk, hanem megéri dolgozni”.
Orbán Viktor beszédének végén a közeljövő digitalizációs változásairól, a technológiai verseny kihívásairól beszélt, és kilátásba helyezte, szükséges lesz egy másik megállapodást is kötni, amely a technológiai korszerűsítésről szól majd, annak érdekében, hogy a magyar társadalom alkalmazkodjon a változásokhoz. Ezért a jelen megállapodást kezdetnek nevezte, és hangsúlyozta, számít a munkavállalókra és a munkaadókra egy a közeljövőben kötendő modernizációs és technológiai megállapodás megkötéséhez.
Doszpolyné Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke és Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke is egyetértett abban, hogy
a bejelentett minimálbér emelés révén a minimálbér nettó értéke 2018-ra eléri a létminimum szintjét.
A Liga Szakszervezetek elnöke úgy vélte, hogy a VKF-en elfogadott bérmegállapodás alapjaiban arra a 2017-2018-ra vonatkozó kétéves bérfelzárkóztatatási programra épül, amelyet a munkavállalói oldal szakértői dolgoztak ki. A szakszervezetek a programot még a bértárgyalások kezdetén adták át a kormánynak - tette hozzá.
Külön kiemelendő a VKF részvevőinek a munkabékét is szem előtt tartó kompromisszumkészsége.
A LIGA Szakszervezetek rámutat arra, hogy ezekkel a tervezett intézkedésekkel a minimálbér eléri a létminimum szintjét, ami azt jelenti, hogy a munkavállalói érdekképviseletek többéves küzdelme végül eredményre vezetett, jelentős előrelépés történt a dolgozói szegénység elleni küzdelemben.
A LIGA Szakszervezetek reméli, hogy - a VKF ülésen Varga Mihály miniszter úr által tett ígéretnek megfelelően - rövidesen sor kerülhet egy megállapodás megkötésére az állami vállalatoknak szóló bérajánlásról. Egy ilyen megállapodás biztosíthatja ezen vállalatok munkavállalói számára is a versenyképes bérezést és ezáltal a színvonalas közszolgáltatások fenntartását. A LIGA Szakszervezetek bízik benne, hogy a jövőben is jellemző lesz a VKF résztvevőire ez a most tapasztalt együttműködés és ebben a szellemben kerülhet sor a régóta húzódó tárgyalások folytatására a Munka törvénykönyve, a sztrájktörvény és a megszűnt korhatár előtti ellátások kérdéskörében.
A LIGA Szakszervezetek üdvözli a megállapodást, de felhívja a figyelmet, hogy hasonlóan előremutató megállapodást szeretne a bérajánlásról, a korhatár előtti ellátásokról vagy a Munka törvénykönyve és a Sztrájktörvény módosításáról is.
Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnöke azt mondta, "nagy nap a mai", ilyen mértékű béremelésre hosszú évek óta nem volt példa. Sikerült elérni a szakszervezet stratégiai célját, hogy 2018-ra a minimálbér elérje az egyfős, egykeresős létminimum értékét, azaz a megélhetéshez szükséges bért. Hangsúlyozta, nem ért véget a bérharc, a járulékcsökkentést ugyanis béresíteni kell a munkahelyeken.
Szeretnék elérni, hogy a garantált bérminimum feletti bérkategóriákban is legalább kétszámjegyű béremelés legyen - jelentette ki.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára múlt héten azt nyilatkozta a hvg.hu-nak: arra kérik a kormányt a tárgyalásokon, hogy mindenképp csökkentsék az élőmunka terheit. Azt is hozzátette, hogy ha a kormány talál 145 milliárd forint tartalékot, hogy a vállalati nyereségadó csökkentését megígérje, akkor inkább százmilliárdos mozgásteret kellene találniuk, hogy az élőmunka terhei kisebbek legyenek.
A főtitkár szerint félő, hogy sok vállalkozás tönkre megy, illetve a "túlhúzott" minimálbér a kevés kompenzáció miatt a feketegazdaság erősödéséhez vezethet.
A tárgyaló felek közül a VOSZ fogadta el utolsóként a megállapodást,
ezzel azt üzenik a társadalomnak, ne gondolják, hogy a szövetség ellensége a 900 ezer garantált bérminimumon, minimálbéren élő munkavállalónak - fejtette ki Dávid Ferenc, aki szerint az állam a magyar költségvetésből nem segíti eléggé a munkaadókat a megállapodás végrehajtásában.
"Örülünk annak, hogy a munkavállalók nettó jövedelme emelkedik, kell a fordulat a bérezésben, de az csak addig tartható, amíg a hazai vállalkozások nem mennek tönkre, nem mennek át színlelt szerződésbe, a fekete gazdaságba" - fogalmazott a VOSZ főtitkára.
A VKF Megállapodás 2017-2018 egységes szerkezetben itt olvasható.
A LIGA Szakszervezetek tájékoztatója Tagszakszervezeteinek itt olvasható.
Kapcsolódó cikkek:
liganet.hu: Gazdaságtörténeti mérföldkő
Origo: Itt a jövő évi bérmegállapodás
Népszava.hu: Bérmegállapodás után, bérharcra készülve
Hvg.hu: Varga bejelentette: megállapodtak a bérekről!
cvonline: minimálbér alakulása 2000-2017
hírtv: A munkaadók és a munkavállalók képviselői is mertek nagyot álmodni
RTLklub-Magyarul Balóval: Bérvita: kormány és szakszervezetek kontra munkaadók
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)