Tartalmát tekintve ez egy 2,5 %-os éves alapbérfejlesztés. Ezen belül 0,8%-os általános alapbérfejlesztés, melyet 2015. január 1-jéig visszamenőleges hatállyal vezetnek be. A két fél abban is megállapodott, ha az idei infláció meghaladja a 0,8%-ot, akkor a munkáltató a tényleges infláció és a 0,8%-os béremelés különbözetével korrigálja az alapbéreket, 2016. január 1-jétől. Ezen felül 2015 során a munkáltatói jogkört gyakorlók döntései alapján differenciált bérfejlesztés valósul meg, melynek átlagos alapbér-fejlesztési hatása 1,7%. Ráadásként EBITDA-eredménytől függően további tárgyalások után egy úgynevezett extra bónusz (pulykapénz) kifizetésről is döntöttek. A megállapodás egyik fontos, minden munkavállalót egyformán érintő eleme a 2015. augusztus 1-jétől életbelépő magán egészségbiztosítás.
A DÉMÁSZ Szakszervezet a megállapodásban rögzítetteken túl létszámkérdésekben is szeretett volna megegyezni. A munkáltató a jelenlegi politikai helyzetre hivatkozva megállapodásban garantálva nem vállalta a létszám rögzítését, de az idei évben nem tervez leépítést. Pontosabban fogalmazva, tervezni nem tervezi, de ha erre törvényi változás kényszeríti, akkor meglépi, az érdekképviseletekkel folytatott egyeztetés után. A “Szociális Megállapodás” meghosszabbítására sincs lehetőség, az előbb említett jogszabályi bizonytalanságra apellálva.
Egyértelműen kijelenthetjük, hosszú út van mögöttünk, de várhatóan előttünk is. Ami biztos, hogy eredményt elérni kizárólag kemény munkával lehet, és ezt még akkor is el kell ismernie mindenkinek, ha a tárgyalóasztal mellett „kiharcolt” bérfejlesztés mértéke, azaz maga az eredmény számai alacsonynak tűnhetnek.
A munkáltató folyamatosan a törvényi változások esetlegesen kedvezőtlen hatására hivatkozva nem foglal állást több kérdésben sem. Nehezen érthető, ha nincs előre megfontolt, rossz szándék, akkor a rendkívül magas osztalék kifizetése ellenére miért nincs minimális szintű elköteleződés, felelősség-, vagy kockázatvállalás.
Olyan állapotok uralkodnak, melyben a minden szinten elkötelezetten, kitartóan és elszántan dolgozó tisztségviselők feladata egyre nehezebb, az érdekvédelmi munka egyre több energiát emészt fel. Ebben a helyzetben a tagszervezés fontosságát utolérte, vagy talán meg is előzte a tagok és az eddig elért eredmények (üdülés, rekreáció, közösséget összetartó rendezvények, sporttámogatás stb.) megtartása. Belegondolni is sok, mennyi munka vár még ránk.
Fontos a tagok meghallgatása, hiszen mindenkinek jogában áll véleményezni, bírálni, kritizálni a hosszú vajúdást követően megszületett megállapodást. Egyúttal fontos velük éreztetni azt, hogy akkor is győzelem, ha apró. Az is lehet nyereség, ha nincs veszteség és a nagy dolgok is kis ügyekkel kezdődnek.
A DÉMÁSZ Szakszervezet vezető tisztségviselőinek munkáján kívül még hálás köszönet Téglás József EVDSZ elnökhelyettesnek, aki a 2015-ös bérmegállapodás létrejöttéhez tevékenyen hozzájárult.
Szakszervezetünk célja, hogy munkája hatékonyságán javítson.
Tisztelt Elnökhelyettes Úr!
Szívesen látjuk, tisztelettel várjuk máskor is, hisz mindannyian tudjuk:
EGYÜTT - mindig, minden körülmények között - ERŐSEBBEK VAGYUNK!
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)