2015. június elejét írunk. Örömmel látjuk, azoknál az iparági nagy foglalkoztatóknál, akik ugyanabban a gazdasági környezetben működnek, érdemi bérmegállapodások születtek. Ezek a megállapodások érintik az alapbér, évvégi kifizetés, létszám, (pót)szabadság, egészségbiztosítás, jóléti és infláció kérdéskörét. Van, ahol lényegi elem a szokásjogon alapuló garancia.
Az EDF álláspontja szerint az ágazati megállapodás nem kötelező, csak irányvonal. Tárgyalások sorozata, nulláról induló, továbbra is bántóan alacsony munkáltatói ajánlások. Alapfogalmak félreértelmezése, halogató taktika, érdekes kommunikáció. Az EDF csoport tagvállalataihoz képest sem vagyunk jó helyzetben. Úgy tűnik számunkra, a franciák kétféle gyakorlatot ismernek, egy gyarmati - kizsákmányoló, elnyomó –, és egy otthoni – szociálisan érzékeny, együttműködő – verziót. Nekünk az első, rosszabbik verzió jutott.
Néhány, a szakszervezet számára elfogadhatatlan munkáltatói ajánlat érkezett eddig. A szakszervezet a tárgyalóasztalhoz minden esetben nyitottan és kompromisszumkészen ült, ugyanakkor nem látta gazdasági okát a bérek befagyasztásának. Az alapbérfejlesztés mellett fő törekvés a munkahelyek megőrzése, a jóléti juttatások reálértékének megtartása. A DÉMÁSZ Szakszervezet minden esetben mérlegelt, átdolgozott, osztott-szorzott, viszont-javaslatokat küldött. Azonban bármilyen módon számította ki javaslatainak hatásait, a munkáltató ezeket - eddig - nem vette figyelembe.
A régóta folyó egyeztetések eredménye 3 munkáltatói javaslat, mely a korábbi szakszervezeti követelésekkel köszönőviszonyban sincs. Mindhárom verzió jellemzően 3 pontra épül, egymáshoz képest más-más %-os arányban és eltérő időhatállyal. Alapbérfejlesztés, differenciálás és EBITDA-függő további tárgyalások lehetősége. A munkáltató bérre vonatkozó ajánlása nulláról indult és hatásában 2,5%-nál tart. Sajnos a javaslatok egyike sem érinti a létszámkérdést, pedig a szakszervezet szerint a munkahelyek biztonsága az egyik legfontosabb tényező.
Valószínűsíthetően a végjátéknál tartunk. Bízunk abban, nem kényszerülünk szemléletváltásra, és a szintén hosszú ideje tartó és megszűnni látszó szociális párbeszéd a munkavállalók javát szolgáló, valódi párbeszéddé válik. Amennyiben ez nem következne be, akkor élnünk kell a keményebb szakszervezeti eszközökkel is.
Pataki Mária Éva
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)