2014. februárjában még a 2013. évi Bér és Szociális Megállapodás megkötése sem történt meg az EDF DÉMÁSZ magyarországi vállalatainál, mivel a tavalyi tárgyalások során a vezérigazgató a megállapodás feltételeinek elfogadása után az aláírás előtt visszalépett.
A munkáltató a tavalyi év során költségcsökkentés miatt igen jelentős, 17%-ot is meghaladó mértékben épített le munkavállalói létszámot, a feladatok összessége viszont csak igen kis mértékben változott, sőt volt ahol még nőtt is. Ezzel szemben nem kívánja elismerni a munkavállalók többlet erőfeszítéseit, és a rezsicsökkentések közepette is görcsösen ragaszkodik az eredményelvárásához.
A DÉMÁSZ Szakszervezet ezt elfogadhatatlannak tartja, egyrészt az EDF gazdasági helyzete miatt, ami nem kívánja meg ezt a munkavállalókat megalázó, méltatlan magatartást, másrészt azt a sértő és lekezelő viselkedést, amit a vezérigazgató tanúsít a munkavállalók és azok képviselői iránt.
Amióta a francia EDF megvásárolta a DÉMÁSZ-t a tulajdonos sok-sok milliárd Ft-ot vitt ki ebből a régióból, osztalék vagy egyéb címen, miközben egyre nagyobb és nagyobb terhet rótt a munkavállalókra, egyre magasabb teljesítmény- és eredményelvárásokat fogalmazott meg velük szemben. Még a válság legmélyebb időszakában sem fordult elő az, hogy veszélyben forgott volna a cégcsoport nyereségessége. A rezsicsökkentések közepette is a pénzügyi eredmény-elvárások korábbi szinten tartása az egyik elsődleges szempont. A munkavállalók helyzete fokozatosan romlik, a hálózatba egyre kevesebb pénzt fektet a tulajdonos, annak minősége – ha így marad a helyzet - hamarosan gyors romlásba kezd.
Az EDF Európa legnagyobb energia-ipari termelő, elosztó, kereskedő és szolgáltató vállalata, amely Franciaországban többségi állami tulajdonban van. Franciaországban ez a vállalat olyan juttatásokat biztosít a dolgozói részére amilyen Magyarországon a szocialista időben sem volt. Az innen kivitt osztalékból is a franciaországi ellátásbiztonságot javítják. Ugyanakkor a magyarországi munkavállalóikat másodrendű személyként kezelik, az itteni hálózat és az itteni fogyasztók ellátásbiztonsága nem fontos. A tulajdonosnak mindent megelőzően a nyereség növelése, illetve megtartása a célja, munkatársaink élet- és szociális helyzete, a foglalkoztatási-, illetve a munkakörülmények kialakítása csak az elvárt nyereség megléte után kerül(hetne) szóba. Amióta az EDF megvásárolta a DÉMÁSZ csoportot, a létszám közel a harmadára csökkent, a nyereség pedig minden évben „garantáltan” megvan!
TILTAKOZUNK az EDF International SA., az EDF DÉMÁSZ Zrt. tulajdonosának magyarországi üzletpolitikája, az EDF DÉMÁSZ Zrt. és leányvállalatai munkavállalóit érintő munkáltatói intézkedések, az érdekképviseletekkel való érdemi konzultáció és a 2013. évi bérmegállapodás elmaradása miatt.
Tiltakozásunknak demonstrációval adtunk hangot !
2014. február 10-én, 15:00 órától 17:00 óráig
A demonstráció helyszíne: Szeged, Klauzál tér 9. az EDF DÉMÁSZ Zrt. székháza előtt, a Klauzál térnek a Kelemen utca és a Kárász utca által határolt része.
A demonstráción az EDF magyarországi érdekeltségébe tartozó társaságok munkavállalói vettek részt.
A rendezvény politikától mentes, békés demonstráció volt.
A szervezők a demonstráció alatt petíciót kívántak átadni az EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatójának, amiben fel kívánják hívni a figyelmet a tulajdonosi intézkedéseknek, ill. azok elmaradásának a magyarországi munkavállalókra és társaságokra, azok gazdasági kilátásaira vonatkozó káros hatásaira, és kérik az érdemi, megoldásra irányuló, szociális párbeszéd azonnali, konstruktív megkezdését és fenntartását!
Az átadott petíció itt olvasható
DÉMÁSZ Szakszervezet
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)