A fórumot Szabó Béla, a VIMFÓ elnöke nyitotta meg. Köszöntötte a résztvevőket, megköszönte az EDF DÉMÁSZ meghívását, a szervezésben résztvevők munkáját. Tájékoztatást adott az elmúlt időszakban a Fórumot érintő eseményekről. A Fórum korábbi vállalásának megfelelően elkészítette az ágazat munkavédelmi helyzet értékelését támogató kérdőívet és a munkabaleseti statisztika elkészítéséhez szükséges adatlapot. A szeptember 31-ig megadott határidőig sajnos kevés munkáltatótól érkeztek vissza a dokumentumok.
Koczka Jánosné koordinátor külön köszönetet mondott Kovács Jánosnak a házigazda szerepért, az EDF DÉMÁSZ vezetőinek a szponzorálásért, majd tájékoztatta a jelen lévőket a szálloda rendjéről és a programhoz kapcsolódó szabadidő eltöltéséről.
Korponai István, a DÉMÁSZ Primavill Kft. ügyvezetője a társaságcsoport képviseletében tartalmas előadásban mutatta be a munkavédelem fejlődését a társaságcsoportban. A társaságcsoport, az energiapiac meghatározó vállalataként nem csak hazánkban működik, hanem az egész világon. Korponai István a MEBIR 2004. évi bevezetésétől kezdve bemutatta a munkavédelmi helyzet javítására tett intézkedéseket, az elért eredményeket. A munkavédelmi akcióterv része a vezetők teljesítményértékelésébe beépített munkavédelmi és egészségvédelmi szempontok, az oktatás és kommunikáció fejlesztésére vonatkozó intézkedések, az együttműködés erősítése. A folyamat a baleseti adatok javulását eredményezte. Jelenleg is kihívás a munkavállalók általános egészségi állapotának javítása, ennek érdekében egészségtervet vezettek be. Az OSHA-héten az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség kampányához csatlakozva, minden dolgozót bevonva dolgoznak a kockázatok megelőzéséért. Ennek egyik eleme a Napo-filmek bevezetése az oktatásba és az interaktív kommunikáció gyakorlata. A napi biztonsági üzenetek is a tudatosság fokozására szolgálnak, melyet több információs csatornán keresztül juttatnak el a munkavállalókhoz.
Braun Miksa, a DÉMÁSZ Partner Kft. üzemeltetési főmérnöke a munkabiztonság növeléséről tartotta előadását. A balesetek látható okai mögött megbújó okok megszűntetésére, csökkentésére hoztak intézkedéseket. A munkabiztonság növelésének alappillérei a szabályok, folyamatok, eszközök, oktatások és gyakorlat javítása, valamint az emberi tényezők figyelembe vétele. Az emberi tényezők megismerése vezetői feladat, melyet beszélgetésekkel és a Hogan tesztek alkalmazásával biztosítanak. A teszt egyéni eredményei fejlesztési irányt adnak, továbbá a szakterületi vezetőnek lehetőséget adnak a munkakörhöz tartozó feljogosításra. Az oktatás helyett tanítás elv megerősíti a felelősségtudatot. A szabályok folyamatos oktatásával a szakmai ismereteket frissítik. A munkairányítók fejlesztése interaktív kommunikációval valósul meg.
Vincze Gyula, az EDF DÉMÁSZ munka- és egészségvédelmi csoportvezetője az EDF DÉMÁSZ Társaságcsoportban történt baleseteket ismertette. A munkabalesetek tanulságait levonva megállapítható, hogy a munkavégzés során az előírásokat figyelmen kívül hagyták a munkavállalók, növelve a baleseti kockázatokat. Kiemelte azoknak a szabályoknak a betartását, amikor két személy végzi a munkát. Az egymás iránti felelősség tudatosítása fokozottan érvényes. A balesetek kiváltó okait elemezve, olyan intézkedéseket hoztak, melyek a veszélyek elkerülését tudatosítják, de bevezették a váratlan vezetői ellenőrzések alkalmazását is.
Szajkó István a MOL Nyrt. Központi Munkavédelmi Bizottság elnöke a csoport szintű munkavédelmi érdekképviselet bemutatása során utalt a külföldi partnerek jelen létéből adódó nehézségekre. Az elért eredmények hosszas munkafolyamat során születtek. Kiemelte, hogy a munkavédelmi képviselők a munkavállalók érdekeit képviselik, ezzel párhuzamosan, támogatják a munkáltatónak a szabályok betartására tett intézkedéseit és költség takarékos megoldásait.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnökhelyettese elismerően nyilatkozott a VIMFÓ tevékenységéről. Azzal, hogy a szakszervezetek jogosultságai jelentősen csökkentek a munkavédelem vonatkozásában, felértékelődik a munkavédelmi képviselők szerepe. Az európai uniós gyakorlatban a kollektív szerződésekben munkavédelmi kérdéseket is tárgyalnak. A VÁPB munkavállalói oldala támogatja, hogy a munkavállaló ugyanolyan helyzetben maradjon, továbbá legyen egy munkavédelmi csoportja is. Tájékoztatást adott az EVDSZ november 27-ére tervezett rendkívüli kongresszusáról, melynek része a VIMFÓ tevékenységéről szóló beszámoló is.
A munkavédelmi érdekképviseleti tevékenység során felmerült kérdésekről szóló szakmai konzultációt Kovács János vezette. Az iparág legtöbb tagvállalatánál 2012-ben munkavédelmi képviselő választás történik. Erről és az általános munkavédelmi helyzetről adtak tájékoztatást a jelen lévő képviselők meghatározott tematika szerint. A munkabiztonsággal kapcsolatos tudatosság fokozása általános tendencia a munkáltatóknál.
Mártonffy András, az Edukátor Oktató és Szolgáltató Bt. ügyvezetője a tárgyalás alapkérdéseiként a technikák és érzelmek összefüggéseit mutatta be. Ismertette a tárgyalásra felkészülés lépéseit, a tárgyaláson való eredményes részvétel információit, a testbeszéd, a stressz gátló hatásait, a negatív érzelmek jeleit.
Vargáné Stöckler Ágnes, az MVM Biztonsági Igazgatóság főmunkatársa tájékoztatta a részvevőket az MVM csoportban tartott munkavédelmi konferenciáról. Az MVM elnök-vezérigazgatója nagyon fontosnak tartja a munkavédelmet, melyet az intézkedések is tükröznek. Elismeréssel szólt arról, hogy a munkavédelmi képviselők mennyire felelősen gondolkodnak.
Bella Elek, a VIMFÓ társelnöke a baleseti statisztikák adatszolgáltatással kapcsolatban elmondta, hogy kevés adat érkezett be. Annak ellenére, hogy korábban a munkáltatói oldal támogatásáról biztosította az adatszolgáltatást. Véleménye szerint azoknál a munkáltatóknál, ahol működik paritásos munkavédelmi testület, ott jó a munkavédelmi helyzet. Az ELMÜ munkavédelmével kapcsolatban elmondta, hogy az ELMÜ megköveteli az alvállalkozóktól, hogy ugyanolyan feltételeknek feleljenek meg, mint a saját munkavállalóik. A munkavédelmi képviselők célja a balesetmentes munkavégzés megvalósulása. A munkavédelmi oktatás része a szakemberek által tartott pszichoszociális kockázatok oktatása is. A vezetők értékelésénél a munka baleseteket súlyozottan veszik figyelembe. Sikeresen szervezik meg az ELMÜ-ÉMÁSZ biztonsági napot, melyen a munkavállalók család tagjai is részt vesznek.
Szabó Béla a Fórum programjának összefoglalójában kiemelte, hogy azok az információk és tudás anyag, melyet a munkavédelmi képviselők az előadások és konzultációk során megszereznek, csak úgy válnak hasznossá, ha a munkahelyeken is hasznosulnak. A Fórum tagjai adják tovább az itt szerzett tapasztalatokat. Még egyszer megköszönte az EDF DÉMÁSZ vendéglátását, a tagok aktivitását.
Szeged 2012. november 8-9.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)