2016. november 3-4-én Gyüngyös -Farkasmályon tartotta XVI. fórumát a VIMFÓ, a Mátrai Erőmű Zrt. támogatásával
Ezúttal is nagy érdeklődés kísérte XVI. VIMFÓ programjait, melyet a Mátrai Erőmű Zrt. támogatott. A fórum témái Az egészséges és biztonságos munkavégzés a villamosenergia-ipari ágazatban, valamint a munkavállalói érdekképviselet aktuális kérdései voltak.
Bognár László, a Mátrai Erőmű munkavédelmi vezetője röviden bemutatta a társaság tevékenységét. A Mátrai Erőmű az ország második legnagyobb erőműve, mely az ország villamos-energia termelésének 16 %-át adja. Az erőmű sok munkavédelmi intézkedésének eredményeképpen az utóbbi 10 évben folyamatosan javult a baleseti mutató (LTIF), a munkabalesetek számának csökkenése miatt. Ilyen munkavédelmi intézkedés volt az erőmű zónákra osztása, mely zónákban szabályozták az egyéni védőeszköz viselését. A munkavédelmi ösztönző programban évente jutalmazzák az arra érdemes munkavállalókat. További intézkedések között megemlítjük a rendszeres munkahigiéniai méréseket, a szemlézés és a magatartás orientált ajánlás módszerét, a látni és láttatni programot, az egészségmegelőző program keretében sportolási lehetőség biztosítását, a biztonsági napok szervezését. A végrehajtott intézkedések eredményesek voltak. A munkavédelmi szervezet jó kapcsolatokat ápol a munkavállalókkal és a munkavédelmi képviselőkkel is. Előadása itt megtekinthető
Bartus Imre, a Mátrai Erőmű Munkavédelmi Bizottságának elnöke ismertette a bizottság tevékenységét. A társaságnál 2001 óta vannak munkavédelmi képviselők, jelenleg 13 fő. Aktívan részt vesznek az egyéni védőeszközök kiválasztásában, a munkavédelmi ösztönző programban. Az ösztönző programban maradás feltétele a balesetmentesség és a táppénzes napok 1max 12 száma. A Munkavédelmi Bizottság képviselteti magát a Paritásos Munkavédelmi Testületben. Az előadás olvasható itt
A VIMFÓ elnökségének beszámolójában Kovács János ismertette az előző időszak tevékenységét, különösen a rendezvényeket, a statisztikai adatgyűjtéseket. Az előző Fórum elégedettségi felmérése alapján a résztvevők elégedettek a fórum programjával, szervezésével, az észrevételeket, javaslatokat figyelembe vesszük a továbbiakban. Kovács János az iparági munkabaleseti statisztikával kapcsolatban megállapította, hogy sokszor egy halálos baleset eredményeként erősödik meg a munkavédelmi tevékenység, a kampányok. Erre példa a MAVIR, ahol a 2011 évben történt két halálos baleset következtében végrehajtott munkavédelmi intézkedések sora, amelyeket Tar Nándor ismertetett.
Borhidi Gábor, a LIGA Munkavédelmi Bizottsága képviseletében az országos munkavédelmi érdekegyeztetés aktuális kérdéseit ismertette. A közelmúltban fogadták el a Munkavédelem Nemzeti Politikája 2016-22. A munkavédelmi politika prioritásai meghatározásának az a közvetlen célja, hogy az általuk elérhető eredmények járuljanak hozzá a munkavédelem fejlesztéséhez valamint a munkavállalók munkavégző képességének megőrzéséhez, az egészség és a biztonság fenntartásához és az egészségben eltöltött életévek növeléséhez. A dokumentumban meghatározott feladatok a következők:
1. A vállalkozások versenyképességének fejlesztése
2. A munkavállalók munkavégző képességének megőrzése
3. Munkavédelmi képzés, oktatás
4. Tájékoztatás, kommunikáció
5. Munkavédelmi kutatás, fejlesztés
A Munkavédelem Nemzeti Politikája teljes szövege elérhető az NGM honlapján (http://ommf.gov.hu/index.php?akt_menu=172&hir_reszlet=538
Borhidi Gábor előadása megtekinthető itt
A Munkavédelem Nemzeti Politikája letölthető
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke az iparági érdekképviseleti kérdésekről adott tájékoztatást. Az Európai Unió a válságra a szociális juttatások leépítésével válaszolt. Ma már látszik, hogy ez nem volt jó lépés. Most az Európai Bizottság hitet tesz a szociális Európa mellett. Magyarországon a versenyszférás érdekegyeztetésben előrelépés történt, mert a kormány megígérte, hogy hajlandó tárgyalni. A sztrájktörvény előírja a megállapodást az elégséges szolgáltatásról, ami nem történik meg. Ezzel az iparági érdekképviseletet a legerősebb nyomásgyakorló eszközétől fosztották meg. A LIGA gazdálkodási problémái rendeződtek. Az új elnök, Mészáros Melinda elfogadtatja magát a kormányzattal. Aláírták a villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződést. AZ új ÁKSZ gyengébb, mint volt. Egyik fő pozitívuma, hogy helyi szinten rosszabb megállapodást nem lehet kötni. Több mint egy éves szünet után újra van kommunikáció a felek között.
Mi a helyzet nálatok? címmel lefolytatott konzultáció során az egyes társaságok képviselői ismertették a társaságuk munkavédelmi helyzetét. Több társaságnál is készült egyéni védőeszköz katalógus. Az egészséges táplálkozás kampányban például egy almát kapott minden munkavállaló. Kapcsolódó anyagok 1 és 2
Pánczél László, a Mátrai Erőmű Zrt. Látogató Központjának munkatársa először vetített képes előadásában, majd a helyszínen is bemutatta a társaság működését. A társaság jelenleg két külfejtéses lignitbányát működtet, a visontai 600 hektáron, a bükkábrányi 400 hektáron terül el. Éves termelésük 9,3 tonna. Hét erőműves blokkban folyik a villamos energia termelést, melyek beépített teljesítőképessége 966 MW, éves termelése 6126 GWh/év. A felhasznált tüzelőanyag összetétele: 85 % szén, 10 % bio, 5 % egyéb tüzelőanyag. Ezzel az erőmű az ország második legnagyobb erőműve. Jelenleg 2066 fő dolgozik a társaságnál. A kisvonattal történő erőműlátogatással kezdtük a helyszíni ismerkedést. Ezután módunk volt megtekinteni a 2015 októbere óta üzemelő 16 MW teljesítményű naperőművet. A lignitbányászatot a visontai bányakilátóban tekintettük meg. Az üzemlátogatás felejthetetlen élmény volt a résztvevőknek.
Kovács János, a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma elnöksége nevében megköszönte a XVI. VIMFÓ résztvevőinek, előadóinak és vendégeinek az aktivitását.
A soron következő XVII. VIMFÓ időpontja 2017. május 4-5, helyszíne Paks.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)