Magas részvételi létszámmal tartotta meg rendezvényét a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma, ahol egyhangú szavazással megválasztotta a régi-új vezetőséget a tagság
Május 10-11-én Balatongyörökön jó hangulatban telt a VIMFÓ XIX. Fóruma.
Kovács János, VIMFÓ elnök nyitotta meg a rendezvényt. Köszönetet mondott az MVM Zrt-nek a Fórum megrendezéséhez nyújtott támogatásért, valamint a Fórum tagjainak, hogy támogatják a Fórum működését azzal, hogy a munkavédelmi képviselőket elküldik a rendezvényre. A XIX. Fórum fő programja a vezetőség választás.
A Fórum résztvevői egyperces néma felállással adóztak a munkában megsérült és meghalt munkavállalóknak.
Csép Balázs, az MVM Zrt. osztályvezetője az MVM Csoport működését, valamint a társaságcsoport munkavédelmi folyamatainak fejlesztését. Jó gyakorlatként kommunikációs példákat hozott, például a tudatformáló képernyőkímélő, az intraneten megjelenő negyedéves munkavédelmi jelentés, számítógépes felugró ablakokban megjelenő munkavédelmi tárgyú üzenetek. A társaságcsoportban egységes csoportszintű adatgyűjtés folyik, melyekből egységes mutatószámot képeznek.
Dávidné Gergál Rozália, a Zala Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya főosztályvezető helyettese a megye munkavédelmi helyzetét ismertette. A munkavédelmi ellenőrzések teljesítménye nőtt az elmúlt évben. Több, 3,5 %-át ellenőrizték a terület munkavállalóinak. A fekete foglalkoztatás aránya 33 %. A munkavédelmi intézkedések között fontos a munkavállalók munkavédelmi oktatása, valamint az utóellenőrzés is eredményes lehet. A megelőzést nagyon fontosnak tartja. Az előző évben Zala megyében a baleseti táppénzes napok száma 17000 volt, amely több milliárd költséget jelentett, megelőzésre költhették volna.
Kovács János beszámolt a VIMFÓ vezetőségének elmúlt öt évben végzett munkájáról.
Kovács János János röviden ismertette a tagságnak kiküldött kitüntetési szabályzat tervezetet. A tagság egyhangúan elfogadta a szabályzatot, valamint Szabó Béla jelölését a kitüntetésre.
A Fórum új Együttműködési megállapodást köt a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel, melyhez a megjelent tagság egyhangúan megadta a támogatást.
Kovács János a tagság elé terjesztette a VIMFÓ Működési rendjének módosítását. A tagság egyhangúan elfogadta a módosítást. A módosított Működési rend alapján a VIMFÓ új vezetőséget választott. Az elnök továbbra is Kovács János, társelnökök Bella Elek, Horváth András, Leipniker László, Prókai Gábor.
A VIMFÓ résztvevői konzultáció keretében megosztották egymással a társaságuknál alkalmazott jó gyakorlatokat és a felmerült problémákat. Továbbra is szükséges a gondolkodásmód megváltoztatására való törekvés, mikor a munkavállaló tudja, mit kell tennie, de nem így cselekszik. Jó gyakorlatként említették a nyári időszakban alkalmazott hangulatjavító intézkedéseket, valamint a baleset megtörténte után az érintett személyes élménymegosztását.
Borhidi Gábor, a Munkavédelmi Bizottság munkavállalói oldalának ügyvivője az aktuális munkavédelmi helyzetről számolt be. A minisztérium felkérte, hogy tegyenek javaslatot a munkavédelmi képviselők jogainak bővítésére. Az egyik javaslat szerint visszaállítanák a képviselőknek a munkavégzés leállítására való jogát. A Munkavédelmi bizottság ülésének témája volt a munkavédelmi vezetők továbbképzésére vonatkozó javaslat, a munkavédelmi képviselők szerepének megerősítése, a hőségriadó alatt kötelezően betartandó intézkedések és pihenőidőre vonatkozó ajánlás előkészítése. Továbbra is téma a balesetbiztosítási rendszer bevezetése.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke az országos helyzetet elemezve elmondta, hogy nagyon sok fiatal hagyta el az országot és továbbiak is tervezik. Az elvándorlást a bérkiegyenlítés oldaná meg Európa szintjén. A megújuló energiák térnyerése és az átmenet kihívások elé állítja a villamosenergia ipart, akár a munkahelyek 50 %-át is érintheti az új munkakörök, munkahelyek megjelenése. Az országgyűlési választások után a villamosenergia iparnak továbbra sem lesz központi irányítása, az Innovációs és Technológiai Minisztérium alá fog tartozni. Az uniós források az energiaipar irányába fognak elmenni, ami bizakodásra ad okot. Az EVDSZ a LIGÁ-val együtt pályázott A munkahelyi egészség és biztonság fejlesztése című GINOP projektre. Ez lehetőséget biztosíthat a VIMFÓ támogatására: szakmai iparági oktatási anyag kidolgozására, pszichoszociális felmérés kidolgozására, az iparági balesetek elemzéséről és az idősödés kezeléséről szóló szakmai anyagok készítésére.
Balogh Katalin, az EU OSHA Nemzeti Fókuszpont vezető a közelmúltban indult kétéves kampánnyal kapcsolatban ismertette az Ügynökség szerteágazó feladatait. A veszélyes anyagok helyes kezelése a munkavállalók legalább negyedét, harmadát érinti az egyes felmérések szerint. A veszélyes anyag a kampányban szélesebben értelmezett, mint a REACH-ben. Az EU munkavédelmi stratégiája is kiemelten foglalkozik a rákkeltőkkel. A kampány célja növelni a munkahelyen előforduló vegyi anyagok ismertségét. Kiemelkedően fontos ebben is a megelőzés.
Péterfy Gabriella, a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány elnöke a munkavédelmi képviselők képzéséről szólt. A munkahelyi stresszkeltő tényezők az egyszerre több munkacsoportban való tevékenykedés, a rossz kommunikáció a csoporton belül, a túl sok változás rövid időn belül, a teljesíthetetlennek tűnő feladatok, a pontosan körül nem határolt munkafeladatok, konfliktus a team többi tagjával, munkaerőhiány, az idősebb kollégák támogatásának hiánya, a munkával való egyedüli megbirkózás, a túl sok adminisztráció. Intézkedéseket kell tenni a pszichoszociális kockázatok kezelésére. Minden nap egy kis nevetés csökkenti a stresszt.
A soron következő XX. VIMFÓ várható időpontja 2018. november 8-9. Helyszíne Debrecen.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)