A fórum programja Az egészséges és biztonságos munkavégzés a villamosenergia-ipari ágazatban, valamint a munkavállalói érdekképviselet aktuális kérdései alapján került összeállításra.
Kovács János, a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma elnöke vezetésével zajlott a rendezvény. A VIMFÓ résztvevői egyperces néma csenddel tisztelegtek a munkahelyi balesetben megsérült vagy elhunyt munkavállalók emlékének az április 28-i emléknap apropóján.
Eric Mansuy, az EDF DÉMÁSZ elnök-vezérigazgatója előadásában a munkavédelem iránti elkötelezettségét bizonyította. Munkavédelmi politikájuk alapja a felelősség, elkötelezettség, folyamatos fejlődés és a tapasztalatok megosztása. A vezetés részt vesz a munkavédelmi kultúra fejlesztésében: minden felső vezetői értekezlet munkavédelmi témával kezdődik, gondoskodnak a munkairányítók képzéséről a kommunikáció javítására és a pozitív hozzáállás fejlesztésére. A munkavállalók motiválásával elérték, hogy magukénak érezzék a rendszert.
Szalma Péter,.IVR vezető az EDF DÉMÁSZ Csoport munkavédelmi tevékenységének bemutatása során kitért a baleseti kockázatok, veszélyek elemzésére. A balesetek leggyakoribb okai a közlekedési balesetek, elesés-elcsúszás és a téves kapcsolások. Az elemzések alapján végzett képzések, a motivációs rendszer fejlesztése, a szerződött partnerek fejlesztésének támogatása és az egészségvédelmi akciók egyaránt a balesetek megelőzését szolgálják. Ehhez kapcsolódva Tóth József, ügyvezető az EDF DHE Kft-nél végrehajtott munkavédelmi akciókról tájékoztatta a hallgatóságot. A 2016. évi munkavédelmi akciók témái: téves kapcsolások, leesés védelem, munkairányítók, tanpályák, szerszámok és védőeszközök, szerelői kommunikáció.
Majláth Mihály, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Munkavédelmi és Munkaügyi Ellenőrzési Osztály munkavédelmi szakügyintézője a hivatalban zajló szervezeti változások bemutatásával kezdte előadását. 2016. július 1-től újra változik a szervezet, a munkavédelmi ellenőrök a kormányhivatalokhoz kerülnek. Előadásában a megyei munkabaleseti statisztikát ismertette. A munkavállalók nem tulajdonítanak jelentőséget a munkabiztonságnak, ebben szemléletváltozás szükséges. A Partnerség a foglalkoztatás biztonságáért (a honlapon részletesen olvasható) program a foglalkoztatási kultúra fejlesztését szolgálja. A munkavédelem jövőképe: a munkavédelmi tudatosság fejlesztése, szakmai tudás fejlesztése, újonnan jelentkező kockázatok kezelése, a munkavédelem hatáskörzetének kiterjesztése, bejelentési fegyelem növelése, hatósági szemléletváltás, idősödő munkavállalók, munkáltatók anyagi és adminisztratív terheinek csökkentése.
A résztvevők meghallgatták a VIMFÓ elnökségének beszámolóját az előző időszak tevékenységéről, ebben a rendezvényekről, a statisztikai adatgyűjtésekről. A konzultáció során lehetőség nyílt az egyes társaságoknál a munkavédelemben lezajlott változások, érdekes balesetek megvitatására. Javaslatot tettek az értékesített kiserőművek munkavédelmi képviselőinek központi támogatására, például a VIMFÓ rendezvényein történő részvétel biztosításához. Néhány helyeken szükség lenne a középvezetők képzésére az elkötelezettség javításához.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke az iparági munkavédelmi kérdésekről adott tájékoztatást. Az EVDSZ is nagyon lényegesnek tartja a munkavédelem kérdését, mindent megtesz a munkavédelmi szemléletváltásért. Az iparág példát mutat a nemzetközi tapasztalatok átvételében. Egyedülálló az oktatásról létrejött megállapodás, melyet a tervek szerint a stressz kezelésével kapcsolatos állásfoglalás követ. A rendszer műszakilag is összetartozik, ez is segíti, hogy azonos szabályrendszer legyen az iparágban. Dr. Szilágyi József elismerését fejezte ki a VIMFÓ-nak a közreműködéséért abban, hogy a munkavédelem gyakorlata egységes legyen az iparágban.
Orova Piroska, VIMFÓ koordinátor és Bella Elek,.VIMFÓ társelnök a munkavédelmi képviselők és munkavédelmi bizottságok működéséről és az iparági munkabalesetekről szóló adatgyűjtés eredményeit ismertette. Általánosan elmondható, hogy az iparágban fontosnak tartják a munkavédelmet, működtetik a munkavédelmi érdekképviseletet és a paritásos munkavédelmi testületeket is. A munkavédelmi képviselők tevékenysége elfogadott, partnerként kezelik a munkahelyeken. Bella Elek kiemelte, hogy jellemző okként tüntették fel a munkavállaló figyelmetlenségét. Az intézkedések is látszólagosak, többnyire egyedi vagy csoportos oktatás, figyelemfelhívás követi a baleset kivizsgálását.
Balogh Katalin, EU OSHA Nemzeti Fókuszpont vezető bemutatta az EU OSHA tripartit szervezet működését. Az ügynökség két évente új téma köré szervezi tevékenységét, a jelenlegi téma: Egészséges munkahelyet minden életkorban! A kampány célja a munkával töltött élet fenntarthatóságának népszerűsítése. A demográfiai változás egyike azoknak a jelentős problémáknak, amelyekkel Európa szembenéz. A biztonságos és egészséges munkahelyi környezetnek létfontosságú szerepe van a munkaerő potenciáljának és elkötelezettségének, valamint a vállalkozások versenyképességének növelésében. A vállalkozások támogatása létfontosságú ahhoz, hogy Európa meg tudjon küzdeni az idősödő munkaerővel kapcsolatos kihívásokkal, illetve kezelni tudja a hátrányos megkülönböztetést.
A munkavédelmi képviselők szabadidős programként a szegedi Elektrotechnikai Múzeum kiállításán ismerkedtek meg a helyi villamosenergia-ipari fejlődéssel, a technikatörténeti emlékekkel.
A résztvevő munkavédelmi képviselők és a munkáltató képviselői jó hangulatú rendezvényen oszthatták meg munkavédelemmel kapcsolatos tapasztalataikat.
A következő, 2016. novemberi rendezvényre várjuk házigazda jelentkezését.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)