Amit nem tudunk, azt nem kérhetjük számon
A munkavédelemről beszélni, ha érdekel valakit is ez a téma, sokat lehet. Az viszont tény, hogy meghatározó szerepet tölt be az életünkben, legyen az munkahely, otthon, avagy szabadidős elfoglaltság. Sokan azt vallják, hogy túlszabályozottá vált ez a terület és szinte gátolja a munkavégzést. Ezzel ellentétben az OMMF által közzétett éves munkavédelmi statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy igazán kiugró változás, javulás nem történt sem a munkavédelmet sem a munkaügyet érintően. Maguk a szabályok ezen a helyzeten nem is változtatnak. Sokkal fontosabb szerepe van a tájékozottságnak, tudatosságnak és a párbeszédnek. A munkahelyeken a munkáltatók vezetői és munkavédelmi szakemberei mellett a munkavállalóknak is partneri szerepük van. Hiszen ahhoz, hogy jobbá váljon valami, szembe kell nézni a problémákkal. Csak így lehet elindulni a változáshoz vezető úton. A Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma (VIMFÓ) novemberben, Pécsen a Hotel Palatinus konferencia termében tartotta meg a munkavédelmi képviselők ismereteit bővítő soros rendezvényét. A fórum támogatója és főszereplője ebben az esetben az E.ON Hungária Zrt. volt. A mintegy 50 fő jelenlétében a fórumot Szabó Béla VIMFÓ elnök nyitotta meg.
Megnyitójában tájékoztatást adott az elmúlt időszak fórumot érintő eseményeiről. Fontos eredményként értékelte, hogy a meghívásnak eleget téve a részvevők között több munkavédelmi vezető is szerepel. Kiemelte a fórumnak az EVDSZ-el és a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvánnyal kötött együtt működési megállapodásokat. A fórum fontos feladatának tartja, hogy a munkáltatókat képviselő szakemberekkel folyamatosan erősödjön a párbeszéd. A befejezésben hangsúlyozta, hogy az ágazati munkavédelmi helyzet javításához a munkáltatók és a munkavállalók, illetve azok képviselőinek együttműködése elengedhetetlen.
A két napos fórumon az érdeklődők különböző szakmai előadások mellett a hatóság ellenőrzéseinek tapasztalatairól is hallhattak és bemutatásra került több súlyos munkabaleset is.
Péli Balázs, az E.ON Hungária EDE Pécsi Régió igazgatója ismertette a társaságcsoport helyét és szerepét a magyar energia ellátásban. A „Munkavédelemi stratégia és annak aprópénzre váltása” címmel bemutatta a társaságcsoport munkavédelmi filozófiáját. A dokumentum fő gondolatai:
- Az E.ON Hungária csoport hosszú távú sikeres működésének feltétele, hogy minden érintett partnere érdekeit figyelembe véve biztonságos és hatékony energia szolgáltatást nyújtson.
- A célunk olyan munkakörnyezet kialakítása, mely munkatársaink számára biztosítja a biztonságos és egészségen munkavégzés feltételeit.
- Törekszünk arra, hogy a munkahelyi egészségvédelem és a biztonság a vállalati kultúra részévé váljon.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnökhelyettese vázolta az ágazati érdekképviseletek hazai és nemzetközi kapcsolódásait. Előadásában szólt az együttműködés formáiról és tapasztalatairól. A szakszervezetek is fontosnak ítélik a munkáltatókkal történő együttműködést a munka kultúra javítása érdekében. A VIMFÓ működésének az EVDSZ is hangsúlyt kíván adni az „Együttműködési Megállapodás” megkötésével és az anyagi támogatással.
Hartai Ferenc, a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány képviseletében, ismertette a munkavédelmi érdekképviselet jogszabályi környezetét. Felhívta a munkavédelmi képviselők figyelmét az őket illető jogi védelemre. Általános tapasztalatként megállapítható, hogy a munkavédelmi érdekképviselet ott működik hatékonyan ahol a szakszervezetek aktívak.
Wágner Béla, az OMMF Dél-Dunántúli Regionális Igazgatóság igazgatója a munkavédelmi felügyelőség ellenőrző és irányító tevékenységét ismertette. Bevezetőjében az általánosítható megállapításokat ismertette:- Az elmúlt közel két évben összességében nem alakult ki kedvezőbb kép a munkáltatók munkavédelmi tevékenységéről. - A munkáltatók számottevő része csak látszólag tett eleget kötelezettségeinek. - A munkavédelmi tevékenységet ellátó vállalkozások szakmai színvonala továbbra is változó, gyakran kifogásolható a munkájuk. A balesetvizsgálati tevékenység kapcsán elmondta, hogy sajnálatos módon folytatódott az a törekvés, miszerint a sérülésekkel járó munkabaleseteknél igyekeznek mindent elkövetni, annak érdekében, hogy a munkáltatói mulasztás megállapítására ne kerülhessen sor, Vélhetően abból a meggondolásból kiindulva, hogy a jelenlegi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár ne élhessen a visszakövetelés jogintézményével. Továbbra is sajnálattal tapasztalható, hogy nem következett be pozitívnak mondható változás a munkavédelmi képviselők baleset vizsgálati tevékenységében. A beküldött jegyzőkönyvekben továbbra sem jelennek meg a képviselői észrevételek. Annak ellenére, hogy a munkáltatók mintegy felénél választottak már munkavédelmi képviselőt. Záró témaként ismertette a felügyelőség elmúlt évi tevékenységét a számadatok tükrében.
Dr. Plette Richárd, az OMFI osztályvezetője a munkahelyi stresszt okozó pszichoszociális kockázatok felméréséről és értékeléséről tartott előadást. Részletesen beszélt a munkahelyi stressz okairól a kóroki tényezők vizsgálatáról és a kockázatok csökkentésének lehetőségeiről - jogszabályi hátteréről. A munkahelyi stressz elleni küzdelem a munkáltatók és a munkavállalók közös felelőssége.
Arató Zoltán, az OMMF szakmai tanácsadója konzultatív előadásában konkrét munkabaleseteket ismertetett és azok tanulságait adta át a hallgatóknak.
Darázs Henrietta, az E.ON Hungária MBO vezetője a társaságcsoport munkavédelmi stratégiájáról és munkavédelmi helyzetéről elmondta, hogy a felső vezetés szerint a vállalat akkor lehet sikeres, ha biztonságos is. A munkabiztonság elsőbbséget élvez minden szintű döntésben. A munkavédelmi kultúrát folyamatosan fejlesztik a társaságnál. A tudatosabb munkavégzést különböző kezdeményezésekkel teszik megfoghatóvá a munkavállalók és a beszállítók részére. Pl. - helyszíni kockázatértékelő kártyák, munkavédelmi plakátok, munkabiztonsági szórólapok.
Az előadásokat követően szabadidős program keretében a részvevők egy kulturális programon vettek részt az E.ON szervezésében. Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa adta a lehetőséget egy rövid idejű, de látványban gazdag belvárosi sétához. A fórum részvevői, idegenvezető kíséretében, megtekintették a világ örökség részekén nyilvántartott ókori keresztény sírkamrákat (Cella Sheptichora) a megújult Szent Péter Bazilikát valamint a püspöki pincét.
A második napon konzultáció keretében a munkavédelmi képviselőket érintő kérdések kerültek tárgyalásra. A hozzászólók és a kérdezők aktivitása igazolja, hogy a fórum működtetésének jogosultsága van az iparágban. Hosszútávon pedig jó példát nyújthat más iparágak részére is. Hozzájárulhat a balesetek megelőzéséhez a munkabaleseti mutatók javításához. A konzultáció zárásaként meghatározásra került a következő fórum helyszíne, valamint az elnökség feladatai a 2011-es évre vonatkozóan. A részvevők tájékoztató és oktató anyagokat vihettek magukkal haza a Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány és a Nemzeti Munkavédelmi Fókuszpont jóvoltából.
A munkavédelemről lehet sokat beszélni, de számon kérni csak azt lehet, amit tudunk. Ha a munkáltatók részéről nincs kellő tájékoztatás és a munkavállalók részéről nem merül fel az igény az egészség és biztonság iránt, akkor munkabiztonság ide, munkaegészségügy oda a munkabaleseteket, foglalkozási ártalmakat nem lehet elkerülni.
Vigyázz magadra, figyelj másokra!
Szabó Béla VIMFÓ elnök
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)