2015. november 5-6-án tartotta XIV. Fórumát a VIMFÓ. A rendezvény házigazdája az ELMŰ-ÉMÁSZ volt, akinek ezúton is köszönjük a támogatását.
A XIV. Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma kiemelt témája a villamosenergia-ipari ágazatban történő egészséges és biztonságos foglalkoztatással kapcsolatos képzések.
Az erről szóló előterjesztést Várhelyi Géza, VTMSZ titkár ismertette a résztvevőkkel. Az ad hoc Munkavédelmi Szakbizottság állásfoglalása a képzés területén létrejött EU-s megállapodások hazai gyakorlati érvényesülésének elősegítése céljából 3 területen tartalmaz újdonságot, melyek a munkavédelem, a képzés, valamint az EU-s megállapodások átvezetése. Várhelyi Géza ismertette a résztvevőkkel azt a folyamatot, amely során létrejött a jelenlegi állásfoglalás. Megállapodás született arról, hogy mit tud tenni az ÁPB annak érdekében, hogy az EU-s megállapodások érvényesüljenek nálunk. Így áttekintette a Politikai Nyilatkozatot, hogy változtatás nélkül alkalmas-e, hogy segítse a napi gyakorlatot, valamint létrehozott egy Szakbizottságot ennek elősegítésére. A XIV. VIMFÓ feladata ennek kapcsán a létrejött dokumentum értékelése, illetve javaslatok alapján annak továbbfejlesztése. A megállapodás 3 pontját tárgyaljuk:
• ajánlások a munkavédelmi képviselők képzésére vonatkozóan
• ajánlások a munkavállalók képzésére vonatkozóan
• ajánlások a munkavédelmi szakemberek képzésére vonatkozóan
Kovács János, a VIMFÓ elnöke példaértékű dokumentumnak nevezte az Állásfoglalást. Miután az ÁPB elfogadja, az egyes társaságoknál a munkavédelmi bizottságok a Paritásos Munkavédelmi Testületen keresztül tudják beültetni a saját gyakorlatukba. Ismertette az Állásfoglalás tervezetét. A képzések a balesetek megelőzését szolgálják a veszélyes munkafolyamatokban. A munkavállalói oldal javasolja, hogy a munkavédelmi képviselők éves képzésének időtartamát a törvényben előírt 8 óráról 16 emeljék, amit az iparág jelentős munkabiztonsági kockázata is indokol, valamint a gyakori jogszabályváltozások, jogértelmezési problémák is szükségessé tesznek.
A javasolt tematikához nem érkezett hozzászólás. A 4.3 pontban fogalmi pontosítást javasoltak. Mivel hatékony érdekképviseletet csak jól képzett képviselőkkel lehet csinálni, ezért egyes társaságok támogatják a munkavédelmi képviselők munkavédelmi technikusi képzését. Ezt a jó gyakorlatot is érdemes lenne átvenni. A képzéshez javasolták központilag munkavédelmi oktatófilmek készítését, ahogy ez korábban az iparágban volt. Jelenleg csak néhány társaság rendelkezik saját oktatófilmekkel.
A 4.3 pontban történt módosítással a VIMFÓ résztvevői egyhangúan elfogadták az Állásfoglalást.
Várhelyi Géza elmondta, hogy ha az ÁPB elfogadja az Állásfoglalást, akkor minden munkáltató megkapja az ajánlást, majd bevezeti az újdonságot.
Várhelyi Géza, VTMSZ titkár a villamosenergia-iparági érdekegyeztetés 25. évfordulója kapcsán megállapította, hogy az iparág büszke lehet arra, hogy a rendszerváltás után az elsők között kezdte meg az érdekegyeztetést, melynek eredményeképpen megszületett például a bérmegállapodás, az ÁKSZ.A VIMFÓ résztvevői egyperces néma csenddel emlékeztek a közelmúltban elhunyt Hartai Ferencről, a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány munkatársáról.
A házigazda ELMŰ-ÉMÁSZ szerepében Molnár József, az ELMŰ és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. ügyvezető igazgatója az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport helyzete az ország villamos energia ellátásában című előadásában bemutatta a cégcsoport felépítését, tulajdonosi szerkezetét, a hazai áram- és gázpiacon elfoglalt helyét. A következő időben az egyetemes szolgáltatói piac változik, a cégek, szolgáltatások állami kézbe vétele folyamatban van. A társaságcsoport innovációja az „okos” és környezetbarát megoldásokért több területen is működik: Elektromosság az utakon (e-Mobility), okos mérés (Smart Metering Multi Utility Project), elektromos autó töltőpontok felállítása (Decentralised Energy Solutions), a megújuló energiaforrások hasznosításának oktatása, népszerűsítése (az Élhető Jövő Parkja), a megújuló energiaforrások hasznosítása háztartási méretekben (En-Home), a Mátrai Erőmű naperőműve.
Karaba Tamás, az ELMŰ Nyrt. munkavédelmi és környezetvédelmi területi vezetője a Munkabiztonsági tabuszabályok bevezetése az ELMŰ-ÉMÁSZ hálózatüzemeltetési gyakorlatában című előadásában a megelőzési filozófiát emelte ki, amelynek megfelelően pozitív ösztönzéssel segítették elő a megfelelő munkavédelmi szemlélet kialakítását a társaságcsoportnál, a szankcionálás bevezetése előtt. A villamos hálózat üzemeltetése során kiemelkedő munkabiztonsági kockázatot jelent a magasban végzett munka és az áramütés veszélye. A kockázatok csökkentését, a baleseti statisztika javulását magas színvonalú technológia, eszközök használatával, munkaszervezési megoldásokkal és oktatással érték el. Ennek egyik eleme volt az a kampánysorozat, ami a tabuszabályok bevezetéséhez kapcsolódott. Elemei: biztonsági öv bekapcsolása a gépkocsiban, a feszültségmentesítés szabályai, alkoholfogyasztás tilalma, munkaterület átadás-átvételének szabályai, a magasban végzett munka szabályai, egyéni védőeszközök használata, munkavégzési jogosultság. A kampányok hatására javultak a baleseti mutatók és a munkavállalók munkavédelmi szemlélete.
Horváth Zsolt, az ELMŰ Nyrt. tűzvédelmi munkatársa a NAF/KÖF transzformátor kamrák tűzvédelmével kapcsolatban elmondta, hogy az ELMŰ-nél a hagyományos épületvédelmi spinklerek és a nagykockázatú terek habvédelme helyett vízköddel oltó rendszereket alkalmaznak. A vízköddel oltó rendszerek előnyei: nincs üvegházhatást kiváltó hatása, füstelnyelés, gazdaságos az üzemeltetés. A NAF/KÖF transzformátor kamrák standard szerinti tűzjelzésére vonalmenti hőérzékelőket használnak. A vízköddel oltó rendszer tűzoltási hatékonyságát egy tűzoltást bemutató videóval bizonyította.
Tőkei Szabolcs bemutatta az EnHome-ot, melynek célja a decentralizált energiatermelés hazai elterjesztésére, amelyre komplex energetikai megoldásokat kínálnak. Magyarországon exponenciális növekedés van a megújuló, tiszta, helyi energia termelésben. A társaság az energiatanácsadástól, tervezéstől a kivitelezésig a teljes feladatot elvégzi az energiahatékonysági fejlesztésben. A fejlesztés megtérülési ideje 10-12 év. A telepítés munkavédelmi kérdéseket is felvetett. A speciális munkavégzéshez mára kialakult szabályok vannak, rendelkeznek saját dedikált eszközökkel, speciális egyéni védőeszközökkel.
Bánhegyesi Attila, személyzetfejlesztési munkatárs az ELMŰ Oktatási Központ működését ismertette, amely a rendezvénynek is helyet adott. A központ a villanyszerelő szakmunkástanulók gyakorlati képzésének, személyiségfejlesztési, módszertani képzéseknek is a helyszíne. Az utánpótlás képzés mellett a mérnökképzésben is részt vállalnak több egyetemmel kötött szerződés alapján.
Dr. Németh Bálint, a BME Villamos Energetika Tanszékének laborvezetője a feszültség alatti munkavégzés bevezetésének szükségességét, előnyeit, veszélyforrásait mutatta be. A FAM munkamódszerei: a távolból végzett munka, érintéssel végzett munka, potenciálon végzett munka. 3 feszültségszinten dolgoznak, KiF, KÖF, NAF. A tevékenység jól szabályozott, jól dokumentált, megfelelő képzéssel működik. Jelenleg egyetlen problémás terület van, a mentés.
Lakatos Zoltán, FAM vezető ismertette a tanpályát, a tanpályán folyó képzést. A tanpályán KÖF FAM folyik. A résztvevők egy bemutatón ismerkedtek meg a horgosrúd használatával.
Dr. Kudász István foglalkozás-egészségügyi szakorvos, az EU-OSHA a munkahelyi stressz és a pszichoszociális kockázatok kezeléséről szóló kétéves Egészséges Munkahelyek kampányához kapcsolódva beszélt a stresszről. Az egyensúlytalanság sok káros hatást vált ki az emberi szervezetben. Azért kapott ekkora figyelmet, kampánytémának azért választották, mert hihetetlenül nagy kárt okoz a gazdaságnak, hihetetlenül sok szenvedést az embereknek. Azokon a helyeken lehet ezeket jól kezelni, ahol élethosszig tartó tanulási lehetőséget biztosítanak, és ahol megfelelő társadalmi kohézió van. Fő üzenete a kampánynak, hogy a stressz kezelhető. Vannak eszközök és ez meg is éri.
Az EU-OSHA új kampánya: Egészséges munkahelyet minden életkorban. Ennek területei:
• Munkahelyek, amelyekben egészségkárosodás nélkül lehet ledolgozni egy életet
• Munkahelyek, amelyek megfelelőek az idősödő munkavállalóknak is
• A munkahely kialakítása a dolgozók adottságaihoz.
Végül felhívta a figyelmet az EU-OSHA megújult honlapjára (OSHA), ahol friss magyar nyelvű kiadványok is találhatók.
Kovács János, a VIMFÓ elnöke bemutatta az országos munkabalesetek alakulását, összehasonlítva az országos és a villamosenergia-iparági baleseti statisztikát. Általánosan megállapítható, hogy az előző évek javulásával ellentétben romlott a helyzet.
Kovács János ismertette a VIMFÓ elnökségének beszámolóját a 2015. évi tevékenységéről, ebben az EVDSZ TÁMOP projektjéről és az országos, ill. területi rendezvényekről.
Kovács János beszámolt az EDF-DÉMÁSZ Társaságcsoport munkavédelmi intézkedéseiről. Munkavédelmi napokat tartottak, ahol az egészséges életmód szekcióban többek között tornázni is lehetett. Megtornáztatta a jelenlévőket is. A munkavédelmi karikatúra kiállítás sok érdeklődőt vonzott. A stresszes munkahelyen dolgozók a nyugiszobában pihenhettek. A társaságcsoport biztosítja a munkavállalóknak a rekreációs programban történő részvételt.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke a jelenlegi érdekképviseleti feladatok között az áramszolgáltatók reprivatizációval kapcsolatos egyeztetéseket említette. Az előző bemutatóban látottak is bizonyították, hogy a villamosenergia-ipari tevékenységek milyen jelentős terheléssel járnak. Az EVDSZ arra törekszik, hogy lehetőség legyen az öregségi nyugdíjkorhatár előtti nyugdíjba menetelre a munkáltatók kockázatértékelése alapján. A tavasszal zárult TÁMOP projekt keretében 3 munkavédelmi konferencia volt. A munkavédelemről is készült egy kiadvány, amely a honlapról letölthető. A VÁPB szeretné az EU-s szabályozásokat adaptálni a magyar tevékenységekre, melynek első lépése a munkavédelmi képzésekről szóló ajánlás. Ez nem lesz kötelező érvényű a munkáltatókra, helyi szinten a MVB és PMT közreműködésével lehet elfogadtatni, bevezetni. Dr. Szilágyi József elismerését fejezte ki a VIMFÓ-nak a közreműködéséért. A Fórum nagyban hozzájárul, hogy a munkavédelem gyakorlata egységes legyen az iparágban.
Kovács János, a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma elnöksége nevében megköszönte a XIII. VIMFÓ résztvevőinek, előadóinak és vendégeinek az aktivitását.
A Fórumon elhangzott előadások publikus anyaga és a fotók megtekinthetők a VIMFÓ honlapján: www.vd.hu/vimfo.
A soron következő XIV. VIMFÓ időpontja 2016. május 5-6., házigazda társaság jelentkezését várjuk.
Előadások anyaga:
Kudász Ferenc
Karaba Tamás
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)