2017. október 19-20. között rendezte XVIII. fórumát a VIMFÓ .
A VIMFÓ együttműködési megállapodást írt alá a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvánnyal, valamint a Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldalával.
A rendezvény a MAVIR Zrt. támogatásával jött létre, amely társaság ezévben nyerte el az EU-OSHA pályázatán elért Egészséges Munkahelyek - Helyes Gyakorlatok Díjat.
A program első részében a házigazda MAVIR Zrt. mutatkozott be. Kapás Mihály, a MAVIR Zrt. ODSZ vezetője nagyon szemléletesen ismertette a társaság tevékenységét, amely a rendszerirányítás, hálózat- és piacműködtetés alaptevékenységekből áll. Egyaránt bemutatta a szervezeti felépítést és az operatív üzemirányítást, a villamos energia ellátás biztonságát, melynek egyik fő összetevője a személyzet munkakörülményeinek biztosítása. Dr. Cziva Oszkár, a MAVIR Zrt. biztonsági osztályvezetője az Egészséges Munkahelyek - Helyes Gyakorlatok Díj kapcsán röviden ismertette a pályázattal kapcsolatos tevékenységeket. A pályázati anyag az üzemviteli tevékenységről szólt. A stratégia elemei az egészségmegőrzés – rekreáció, a kommunikáció – oktatás, valamint a technológiai fejlesztések – munkakörnyezet javítás. Mindezen tevékenységek célja a munkavállalók munkaképességének megőrzése. Az elért eredmények a táppénzes napok és a baleseti napok számának csökkenése. Somogyi István, a MAVIR Zrt. üzemeltetés irányítási osztályvezető a társaság üzemviteli tevékenységét, az átviteli üzemeltetés folyamatát ismertette. Az üzemeltetésben lévő kezelési feladatok az állapotfigyelő bejárások, a helyszíni kapcsolási műveletek végrehajtása, a munkaterület biztosítása. Távvezetéki feladatok a feszültség közeli oszlopmászásos állapotfelmérés, feszültség alatti munkavégzés, nyiladék karbantartás, stb. További feladatok az alállomás karbantartás, és az üzemzavar elhárítás.
Balogh Katalin, az EU-OSHA nemzeti fókuszpont vezetője az Egészséges munkahelyet minden életkorban kampány tapasztalatairól tartott részletes előadást. A felmérések alapján az emberek nem gondolják, hogy saját munkahelyükön fog dolgozni idősödő munkavállaló. Magyarországon mindössze az emberek 9 %-a gondolja, hogy van rá program. A cél a fenntartható fejlődés és az egészséges idősödés, a megelőzés a munkával töltött élet során. Érdekes adat, hogy amíg a fiatalok baleseti rátája magas, addig az idősek halálos baleseti rátája magas. A munkahelyi egészségfejlesztés fontos tevékenység, melynek nem csak munkahelyi, hanem népegészségügyi hatása is lehet. Végül az ügynökség eredményes tevékenysége, hogy 2016. évben 300 média megjelenésben pozitív módon beszéltek a munkavédelemről. A következő, 2018-19 évi kampány témája a veszélyes anyagok kezelése lesz.
Biczó Zoltán, a Somogy Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Osztályának vezetője a munkavédelmi hatósági tevékenységét, a munkavédelmi ellenőrzések országos és megyei tapasztalatait ismertette. Somogy megyében 718 ellenőrzést végeztek az elmúlt évben. Leggyakrabban előforduló mulasztások mind országos, mind megyei szinten a magas-mély építés, a védőburkolat nem megfelelősége, gépkezelői szakképzettség hiánya, és a villamos berendezések érintésvédelmi hiányosságai voltak. A villamos energia ipar balesetei ágazati besorolásban a középmezőnyben vannak. A tanulságos balesetek bemutatása nagy érdeklődést váltott ki. A hatóság tanácsadói tevékenysége eredményes.
Péterfy Gabriella, a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány képviseletében az alapítvány megújulásáról szólt. A jövőben céljuk az együttműködést élővé tenni, minden információt átadni, új, dinamikus honlapot működtetni. A tagság egyöntetű támogatásával Kovács János a VIMFÓ képviseletében és Péterfy Gabriella a Főcze Lajos Munkavédelmi Képviselőkért Alapítvány képviseletében együttműködési megállapodást írt alá.
Borhidi Gábor, a Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldalának képviselője az egyetlen tripartit szervezet tevékenységéről beszélt röviden. A munkavédelmi törvény változása miatt 20 fő fölött nem csak az Mt. alá tartozó, hanem minden munkahelyen kell munkavédelmi képviselőt választani. Ezzel már országosan jelentős tényező lesznek a munkavédelmi képviselők. Ismertette a munkavédelemben lévő kilátásokat. A tudatosság fejlesztése 20 év alatt nem sikerült. A szakszervezetek feladták a munkavédelmet. A tagság egyöntetű támogatásával Kovács János a VIMFÓ képviseletében és Borhidi Gábor a Munkavédelmi Bizottság Munkavállalói Oldalának képviseletében együttműködési megállapodást írt alá.
Dr. Szilágyi József, az EVDSZ elnöke az iparági érdekképviseleti kérdésekről adott tájékoztatást. Az idősekről szóló előadásban elhangzott, hogy a kormányzatnak az a szándéka, hogy minél tovább foglalkoztassa az embereket. Ez egyes munkakörökben azt a helyzetet hozhatja, hogy a foglalkozás-egészségügyi orvos megállapítja, hogy az idősödő munkavállaló nem alkalmas az adott munkakörre, akkor a munkáltató nem tehet mást, mint elküldi. A munkaerő piacon nehéz elhelyezkedni. Európában rugalmas nyugdíjrendszer van. Magyarországon csak a korhatáremelés várható. Komoly társadalmi feszültséget okozva. A korhatár előtti ellátások állandóan felmerülnek. A munkáltatók biztosítási jogviszonyban gondolkodnak, a munkavállalók mind állami, mind munkáltatói ellátásban. Nincs megegyezés. A válságkezelés alatt a munkavállalókra hárították a terheket, a válság elmúltával ideje visszaállítani a tőke- és bérjövedelmeket a válság előtti szintre. A szakszervezet célja az egyenlő munkáért egyenlő bért elérése. Az Unió energetikai tervei jelentősen megváltoztatják a villamos energia ipart. Például európai szintű rendszerirányítást terveznek kialakítani. A szakszervezet igazságos átmenetet szeretne, hogy ne csak a munkavállalók vállalják az ezzel járó terheket. A VÁPB napirendre tűzte a munkavédelemmel kapcsolatos anyagokat. A munkáltató nem fogadta el, mert nem volt teljes körű az adatgyűjtés. Ezzel a munkavédelmi képviselőknek többet kell felvállalni, a Paritásos Munkavédelmi Testületekben kell elérni, hogy a munkáltató ígéretet tegyen az adatszolgáltatásra.
A fórum résztvevői látogatást tettek a MAVIR Zrt. Hévízi alállomásán. A résztvevőknek alkalma volt megismerkedni az alállomáson folyó tevékenységgel. Megtekintették az alállomás irányító központját és a helyszíni berendezéseket.
A VIMFÓ elnökségének beszámolóját az előző időszak tevékenységéről a résztvevők érdeklődéssel hallgatták. A következő Fórumon tisztújítás lesz. Elbúcsúzott a Fórumtól Orova Piroska, a koordinátora. A jóhangulatú rendezvény helyszíne a Balatonföldvár volt. A résztvevők ezúttal is élményekkel, frissen megismert jó gyakorlatokkal gyarapodva tértek vissza napi tevékenységükhöz.
A soron következő XIX. VIMFÓ várható időpontja 2018. május 11-12.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)