A kiállítást Patay László és Mező Csaba, a DSO szervezet igazgatósági tagjai nyitották meg. Patay László megnyitóbeszédében elmondta: „Vállalataink folyamatosan jelentős változásokon mennek át, a változásokhoz pedig a múltból meríthetünk önbizalmat. Aki a múltat nem becsüli, az a jövőt nem érdemli.” Mező Csaba beszédében úgy fogalmazott: „A szakma nem csak egyenletekről, nem feszültségről, áramerősségről szól, hanem elsősorban azokról az emberekről, akik ezeket az eszközöket feltalálták, valamint üzemeltették. Ez a kiállítás az ékes bizonyítéka annak, hogy történelmi távlatokból is mennyire is fontos az emberi tényező egy vállalat életében.”
A kiállítás két fő területre tagolódik: az első rész közel 100 év vállalattörténetét fogja át. A legkorábbi kiállított dokumentum Debrecen Szabad Királyi Város közvilágítási vállalatának az 1910-es évekből származó üzletszabályzata. „Nagyon nagy munka áll a mostani üzletszabályzatunk elfogadtatása mögött. Az érdeklődők itt megnézhetik: hogyan csinálták ezt a nagy elődök.” – mondta el tárlatvezetésében Rubint Dezső. A kiállításon megtekinthető a világítási vállalat balmazújvárosi üzemegységének 1929 és 1942 között vezetett pénztárkönyve is. „A mai fiatal kollegák számára is minden bizonnyal nagyon tanulságos lehet, hogy miként vezették a cég könyveit 80 évvel ezelőtt kézzel, tintával, vonalzóval, amikor még nyoma sem volt a ma oly megszokott Excel-táblázatoknak” – tette hozzá az ETI nyugalmazott ügyvezető igazgatója. A vállalattörténeti rész az E.ON-os időszakkal zárul, amely – ahogy Rubint Dezső fogalmazott – „már szintén történelem”: az egyik vitrin az elmúlt 10 év különböző E.ON-os arculatú üzemi lapjait, munkatársi magazinjait is bemutatja.
Száz éves üzletszabályzat, nyolcvan éves pénztárkönyv
A kiállítás másik nem kevésbé érdekes része régi, mára már ipari kordokumentumnak számító mérőórákat, laboratóriumi műszereket, diagnosztikai készülékeket mutat be az érdeklődőknek. Több fogyasztásmérő már igazi muzeális érték: mértékegységük nem a ma megszokott kilowattóra, hanem az akkoriban használt hektowattóra volt. Az egyik vitrinben megtekinthető egy mára ipartörténeti unikumnak számító egyenáramú mérő, de számos egyéb korabeli diagnosztikai műszer, pl. egy a faoszlopok korhadtsági fokának megállapítására szolgáló fúró is a kiállított kortörténeti ritkaságok között található.
A kiállított műszereket és dokumentumokat az áramszolgáltató vállalat korábbi munkatársai ajánlották fel az állandó kiállítás céljaira. „Szeretnénk a gyűjteményt tovább bővíteni, ehhez azt kérjük, hogy aki rendelkezik mára ritkaságszámba menő korabeli berendezésekkel, ezeket jutassa el hozzánk!” – kérte a kiállítást létrehozó Rubint Dezső a megnyitón jelen levő munkatársakat. A tárlat a jövőben is biztos kezekben lesz: szakmai gondozását a Magyar Elektrotechnikai Egyesület debreceni csoportja vállalta. A kiállítás munkaidőben az E.ON Tiszántúli Aramhálózati Zrt. debreceni központjának földszinti kiállítótermében tekinthető meg.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)