Bíró János gépészmérnök, munkaterülete az operatív üzemirányítás. 2011. nyarán választották meg ismét üzemi tanács elnöknek a Pannon Hőerőmű Zrt.-nél az ügyeletes mérnökként, folyamatos munkarendben dolgozó Bíró Jánost, aki hosszú évek óta előzőleg már tagja volt az érdekvédelmi szervezetnek.
– Szeretem az érdekvédelemmel, az üzemi tanács feladataival járó tevékenységet, annak ellenére, hogy műszaki beállítottságú ember vagyok, de az emberek ügyes-bajos dolgaival való foglakozás abszolút nem áll távol tőlem. Számomra az üzemi tanácsban betöltött tisztem és ebből eredően az elvégzett feladatok nem mások, mint a választóim elvárására és megelégedésükre végzett munka.
Az üzemi tanács választásokon mindig ügyelünk arra, hogy a szakszervezet jelöltjei szerepeljenek eredményesen. Mindkét szakszervezettel – értem ez alatt az EVDSZ szövetség és a MÉSZ helyi képviselőit - egyaránt jó a napi kapcsolatunk.
Ez nem is lehet másként, mivel egy ugyanazon választói bázisra épül az üzemi tanács és a szakszervezetek is, és ennek köszönhetően ugyanazon választói kör érdekeit képviseljük más-más területet lefedve.
Emellett az üzemi tanács tárgyaló partnere elsősorban a munkáltató, illetve a kijelölt képviselő. Vele a kapcsolatunk az üzemi tanácsot érintő kérdésekben van, ahol a megoldások a törvényes kereteken belül fogalmazódnak meg.
Az üzemi tanácsi rendszer még – relatívan - fiatalnak számít. Ami számomra nem teljesen egyértelmű az az, hogy a jelenlegi üzemi tanácsi jogosultságoknak - ami egyrészt a kollektív szerződésben megfogalmazott jóléti vagyont illetően együttdöntési jog, másrészt a véleményezési jog a munkavállalók nagyobb csoportját érintő munkáltatói intézkedésekkel kapcsolatban, harmadrészt a munkáltató tájékoztatási kötelezettsége az üt. felé - van-e súlya? A munkáltatók az érdekeiket jelenleg szerintem eredményesebben tudják képviselni, mint a maga területén az üt. Tehát az eredményesebb munkához a munkavállalók érdekeit „jobban" megjelenítő törvényi megfogalmazásra lenne szükség.
A tisztánlátáshoz, a jogszabályok ismerete szükséges, ezért is fontosak az oktatások, a továbbképzésre mindig szükség van.
Magamról annyit mondanék, alapvetően derűs, szakmáját szerető és lelkiismeretes embernek tartom magam, aki optimistán tekint a jövőbe. Kedvelem a természetet, számomra kedves időtöltés a természetjárás, túrázás, továbbá a kertészkedés is.
Három gyermekem van, harmonikus családi környezetben élünk. Persze igaz az is, hogy az idő múlásával azt a mondást, miszerint „a kis gyerek kis gond, a nagy gyerek nagy gond" mindinkább érzem, de az ezzel járó nehézségeket az általam elképzelt jövő zálogának tekintem.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)