- Mi alapján történik az ÜT-választás és a működésének feltételei?
- A Munka Törvénykönyve írja elő, hogy minden olyan munkáltatónál, ahol a munkavállalók létszáma az ötven főt meghaladja üzemi tanácsot kell választani. Az üzemi tanács létszámát is a törvény mondja meg: 2000 fő munkavállaló fölött 13 fős testületet kell választani. A mandátum 3 évre szól. A tanács működési feltételeit, jogosítványait szintén a Munka Törvénykönyve tartalmazza. Az ÜT-n keresztül tudják a munkavállalók részvételi jogaikat gyakorolni, melyek leginkább a szociális, jóléti ingatlanokkal, pénzeszközökkel kapcsolatban állnak fenn.
- A PA Zrt.-nél a szeptemberi előrehozott választást mi indokolta?
- A Paksi Atomerőműben az ÜT működésének három éves ciklusa novemberben járna le, de akkor a munkavállalók nagy része - tekintettel a főjavítási munkák befejezésére és a szabadságkiadási szabályokra - távol lesz munkahelyétől, ezért szeptemberre hoztuk előre a választás idejét. Ennek érdekében a korábbi testület szeptember 30-i határidővel mandátumáról lemondott.
- Kik, hogyan állítottak jelölteket, milyen megegyezés alapján?
- Az ÜT-választás során a választási bizottság tette közzé a jelöltállítási felhívást. ÜT jelölteket csak a szakszervezetek állítottak, egyéni, munkavállalói jelölés nem érkezett. Előzetesen a szakszervezetek egymás között egyezséget kötöttek arról, hogy melyik szervezet hány jelöltet állít.
A szakszervezetek közös kampányt folytattak a szavazók körében. A verseny csak az 50% +1 szavazat megszerzéséért folyt.
A szakszervezetek reprezentativitását a Munka Törvénykönyve az üzemi tanácsi választáson elért eredményhez köti, ezért mindhárom szakszervezet számára fontos volt, hogy jelöltjei a megfelelő számú szavazatot megkapják, a választás érvényes és eredményes legyen.
- Hogyan zajlott le a választás?
- A választás lebonyolítására 2007. szeptember 19-én és 20-án került sor. Három szavazóhelyet állítottak fel, ezek nyitva tartása igazodott az adott körzetben munkát végzők munkaidejéhez. Tehát például az EÜ épületben 5 órától 23 óráig tartottak nyitva annak érdekében, hogy a műszakba járók műszakváltáskor élhessenek választási jogukkal.
A szavazatszedő bizottságba a szakszervezetek delegáltak aktivistákat, akik felváltva vettek részt a munkában.
Gratulálunk az újonnan megválasztott ÜT- tagoknak és sok sikert kívánunk munkájukhoz!
A választás számokban
A 2565 fő szavazásra jogosultat figyelembe véve a választáson a jogosultak 57,47%-a vett részt.
A 13 jelölt mindegyike megkapta a szükséges számú szavazatot. (30% a minimálisan szükséges, ezzel szemben mindenki több mint 80%-ot kapott.) Az összes szavazat 23,43%-át a MÉSZ, 15,02%-át a Munkástanács, 61,55%-át a PADOSZ jelöltjei kapták.
Wollner Pál