Megrekedtek a bértárgyalások a paksi atomerőműben. A munkáltató egyénileg tett minden dolgozónak béremelési javaslatot, amit a társaság mintegy 2700 dolgozójának közel 90 százaléka április 18-ig elfogadott. A szakszervezetek ennek ellenére nem tettek le a tárgyalások folytatásáról, kollektív munkaügyi vitát jelentettek be, s szeretnék elérni, hogy ismét tárgyalóasztalhoz üljön a két fél.
A paksi atomerőműben az ágazati bértárgyalások lezárása után, március 22-én kezdődött el az idei béralku. Hét forduló ellenére sem született eredmény, s a munkáltató április 16-án, hétfőn úgy nyilatkozott, hogy meghiúsultnak tekinti a tárgyalásokat és egyenként tett ajánlatott minden munkavállalónak. A paksi atomerőműben működő négy szakszervezet képviselői április 19- én, csütörtökön délután sajtótájékoztatón számoltak be minderről. Elmondták, hogy csupán 5% alapbéremelést tartalmaznak a módosított munkavállalói szerződések április elsejétől, illetve ugyanekkora mértékben nőnek a fix pótlékok.
Bocsor István, a PADOSZ (Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete) elnökhelyettese elmondta, az alapbéremelés éves szinten csupán 3,75%-ot jelent, a fixpótlék pedig csak a munkavállalók kis hányadát érinti. A szakszervezeti vezető szerint az is kifogásolható, hogy csupán a határozatlan idejű szerződéssel dolgozókat érinti. Mint mondta, így még az ágazati bérmegállapodásban rögzített 7,5%-ot sem éri el a paksi bérek növekedése, ezt - mint rámutatott - a jutalmazásokkal kompenzálják, ami az ő félelmeik szerint nem a dolgozókat, hanem a vezetőket érinti majd.
Berkes Sándor, a MÉSZ (Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete) elnöke rámutatott, messze elmarad az inflációtól az egyoldalúan eldöntött emelés. Ők 9% keresetfejlesztést szerettek volna elérni, s ezen belül 9,5% alapbérfejlesztést. Azt kérték még, hogy a tervezett nyereségen felüli részből is juttasson nekik a cég. - Ezzel mi azt üzentük, hogy nagyon jól és hatékonyan fogunk dolgozni - tette hozzá. Arra, hogy a dolgozók jelentős része már egyenként aláírta a módosított munkaszerződést, a szakszervezeti vezetők úgy reagáltak, hogy bizonyítékuk ugyan nincs, de tudomásuk szerint komoly nyomás nehezedett a dolgozókra, sem gondolkodási időt nem kaptak, sem külső segítséget nem vehettek igénybe az értelmezéshez.
A tájékoztatón részt vevő Gál Rezső azt mondta, ilyenre még nem volt példa az iparágban, hogy ne szülessen megállapodás és egyoldalúan döntse el a munkáltató a béremelés mértékét. - A paksi atomerőmű el fogja veszíteni dolgozói lojalitását - fűzte hozzá a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége elnöke. (Gál Rezső hosszasan tárgyalt Kovács József vezérigazgatóval a probléma megoldása érdekében. A szerk.)
Mittler István kommunikációs vezető tájékoztatása szerint nem volt nyomás a dolgozókon, s időt is kaptak a mérlegelésre, hiszen péntek délig kellett aláírniuk a szerződést. Erre azért volt szükség, mert a megemelt munkabéreket csak abban az esetben tudják a májusi fizetéseknél számfejteni, ha a munkavállalók április 20-ig aláírják az új munkaszerződéseket.
Mittler István hozzátette, a tárgyalások során nem közeledtek az álláspontok.
Annak ellenére, hogy a dolgozók közel 90%-a már aláírta módosított munkaszerződését, a szakszervezetek tovább szeretnének tárgyalni, s bejelentették a kollektív munkaügyi vitát, s mint kinyilatkoztatták, további lépésekre is készek.
- Vida T. -