A villamosenergia-iparágban megalakult pénztárak jelentős eredményeket értek el a munkavállalók körülményeinek, életminőségének javítása terén.Évtizedes tapasztalatokkal rendelkeznek a dolgozók segítése, lehetőségeiknek javítása tekintetében. A Villamos-, Bányaipari és Közüzemi Dolgozók Önsegélyező Pénztára tisztségviselő választásokat tartott.
Weisz Mátyást, a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ) elnökhelyettesét, jelen esetben mint a pénztár igazgatótanácsának új tagját kérdeztük.
- Pontosan mikortól lettél az önsegélyező pénztár igazgatótanácsának tagja, hogyan történt a megválasztásod?
- A 2008. december 15-i küldöttgyűlésen választottak az ÖSP Igazgatótanács tagjává. Néhány tisztségviselő nyugdíjba ment, emiatt került sor több változás véghezvitelére. Ahogy értesültem, kolléganőm lemondása után volt szükség új tagot választani.
- Miként fogadtad a megbízatást, mennyire ismered a pénztár működését?
- Nem ért meglepetésként, mert a korábbi választási ciklusban a paksi terület - mint legnagyobb létszámú választási körzet - küldötteként volt tapasztalatom, és rálátásom az ÖSP működésére. Ezzel együtt nagyon megtisztelő a feladat, köszönöm a bizalmat, amelyet irányomban tanúsítottak. Igyekszem legjobb tudásom szerint megfelelni a feladatnak és az elvárásoknak.
- Mondhatjuk azt, hogy a jelenlegi változtatások tervezése mellett nem könnyű a pénztár helyzete. Hogyan vélekedsz erről?
- Eddig sem voltak kecsegtetőek a VBKD ÖSP kilátásai, de a világgazdasági válságot követő változások és annak várható következményei fokozott terheket jelentenek. A működőképesség fenntartása érdekében új megoldásokat kell keresni, akkor is, ha a VBKD ÖSP a maga nemében a nagyobbak és a legéletképesebbek közé tartozik. A pénztár vezetése már most keresi a megoldásokat a nem feltétlenül bekövetkező válsághelyzetek kezelésére, hogy egy váratlan változás ne legyen végzetes a pénztár számára. Ennek is köszönhető, hogy a pénztárak számára kedvezőtlen pénzügyi változások ellenére a VBKD ÖSP azon kevés pénztár közé tartozik, amelyek a 2008-as évre vonatkozóan is pozitív befektetési eredményekkel rendelkeznek.
- Milyen formában jelenik meg az öngondoskodás?
- Az önsegélyező pénztár esetében a munkavállalók és a munkáltatók érdeke találkozik, közös érdekként jelentkezik. A váratlan csapások anyagi nehézségeinek áthidalása fontos mindkét fél számára, mert a pénztár nyújtotta szolgáltatások segítségével a válságos helyzetekben is a körülményeihez képest legnagyobb figyelemmel tudja végezni a munkáját, feladatát munkaadó és munkavállaló egyaránt, a közös előnyök érdekében.
Ezért határozott állásfoglalásunk a szervezet tekintetében, hogy az adókedvezmény tervezett megvonása igen súlyos, előnytelen körülményeket teremtene a munkavállalók számára, amely az öngondoskodás intézményét csorbítaná rendkívüli mértékben.
- Mint a PADOSZ elnökhelyettese, úgy tudjuk, nagyon elkötelezett és lelkiismeretes munkát végzel posztodon. Milyen problémákkal fordulnak hozzád mostanában leginkább a dolgozók?
- Ma sokakat foglalkoztat a gazdasági válság következményeként jelentkező megszorítások, a pénztárak vesztesége, a nyugdíj korkedvezmény kérdése és az atomerőműben tapasztalható szélsőséges jövedelemkülönbségek, amire nem lehet válasz, hogy ez jellemző az országos helyzetre is.
A Paksi Atomerőmű Vállalathoz 1976 szeptemberében kerültem, ezt követően elég hamar, 1977. január 1-jétől lettem szakszervezeti tag. A PADOSZ-nak megalakulása, 1989-óta tagja és tisztségviselője vagyok. 2003-ban választottak elnökhelyettessé. Az elmúlt hat évben a szervezet sok sikerét és válságos időszakait már nem is tudnám felsorolni. A legjellemzőbb talán a taglétszám alakulása lehet, mely az 1100-2000 fő között ingadozott ebben az időszakban. Ez az ingadozás nem is a PADOSZ teljesítményének mutatója, hanem a különböző átszervezések, kiszervezések, átalakítások következménye volt. A PADOSZ erejét és talán a munkánkat is mutatja, hogy ma is jelentős erőt képviselünk, és egyre többen gondolják, hogy ennek a közösségnek érdemes tagja lenni.