Gulyás Krisztián 2005-ben kezdett az MVM Zrt.-nél és 2012 júliusa óta dolgozik az MVM Partner Zrt-nél a Menetrend-készítő és Mérlegkör Irányító Osztályon (MIO), jelenleg szakértőként. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végzett, okleveles gépészmérnökként.
A villamosenergia-rendszerben történő villamosenergia-kereskedelem egyik alapvető technikai egysége a mérlegkör. Mérlegkör felelősként a fő feladata a MIO-n dolgozóknak a menetrendek elkészítéséhez szükséges adatok és információk begyűjtése és feldolgozása, a nemzetközi és belföldi napi menetrendek mérlegköri tagokkal és más mérlegkör felelősökkel történő egyeztetése, illetve a menetrendek bejelentése a rendszerirányító felé. Rendszerszintű szolgáltatások biztosítása a MAVIR részére. A fogyasztói igények megváltozása valamint az erőműveknél fellépő üzemzavarok esetén előálló inkonzisztenciák feloldása napon belüli menetrend-módosítások keretében. Mindez folyamatos munkarendben történik.
-Hozzá lehet szokni a műszakozáshoz?- kérdezem Krisztiánt.
-Nekem nem volt újdonság az éjszakai munka, az egyetemi évek alatt sokat dolgoztam éjszakánként, azonban ma is egy-egy mozgalmasabb este után jól jön a szabadnap. Akkoriban egészen más jellegű munkákat vállaltam, ami közel se járt ekkora felelősséggel. A MIO-n hajnali három órakor is ugyanolyan pontosnak, precíznek és gyorsnak kell lennünk, mint a nap bármely más szakában. Idővel persze sok folyamat rutinná válik, de az egyre sokrétűbbé váló munkánk mindig nagy koncentrációt igényel.
-Milyen a hangulat az osztályon, mennyire ismered a dolgozókat?
-Nagyon jó a hangulat! Nálunk szerencsére baráti légkör alakult ki. Ez másként nem is működne, hiszen a folyamatos munkarend megkívánja a rugalmasságot és az egymáshoz való alkalmazkodást. Munkaidőn kívül is szoktunk találkozni. Valakivel hetente háromszor is, az MVM SE foci meccsein.
-A munkahelyi közösséggel való kapcsolattartás miatt gondolkodtál el azon, hogy az összetartás előnyökkel járhat számodra és a kollégáid számára is, vagy már előbb voltak ismereteid az érdekvédelmemről?
-Idekerülésem után az első hetekben egy kollégám szólt, hogy működik egy szakszervezet az MVM-nél és mesélt az előnyeiről. Annyit mondott, hogyha valakinek problémája akad a munkahelyén, akkor bizalommal fordulhat a szakszervezethez, illetve a szakszervezeti tag védettebb és tárgyalóképesebb a munkáltató felé. Akkor ennyi elég is volt és amint lehetett, beléptem a szakszervezetbe. A tagdíjfizetés kezdetben rosszul érintett, de ma már tudom, hogy ez az összeg elenyésző ahhoz képest, mint amit a szakszervezet ki tud harcolni a dolgozóknak pénzben, juttatásban, érdekvédelemben. Szakszervezeti bizalmiként jutottam annyi információhoz, hogy én is el tudjam hatásosan magyarázni a kérdezőknek, mi miért van, miért előnyös számunkra a szakszervezeti tagság.
-Mikor vált fontosabbá ebbéli tevékenységed, illetve mikor vállaltál több feladatot?
-Elődömmel, Karvaly Józsi bácsival „cigi szünetben” sokat beszélgettem erről a témáról, és egyszer megkérdezte, lenne-e kedvem a szakszervezetben tisztséget vállalni és aktívan részt venni az érdekvédelmi tevékenységben. Gondoltam, végül is miért ne? Elvállaltam a bizalmi tisztséget, bemutatkoztam a helyi szakszervezet vezetőinek, és azóta részt veszek a szakszervezeti üléseken és az érdekegyeztető fórumokon. Egyenlőre a szakszervezet népszerűsítésében, a tagtoborzásban vállalok több feladatot és az újonnan alakult MVM DSZ ügyvivőjeként a rám háruló feladatokat is szeretném minél jobban ellátni.
-A pályakezdők még nem sokat tudnak erről? Valamilyen eredménye bizonyosan van, illetve a személyes meggyőzés sokat számít?
-Nemcsak a pályakezdők, de még az évek, évtizedek óta itt dolgozók, sincsenek tisztában miért fontos számunkra a szakszervezet. A cég bővülésével égető szükséggé vált a tagok toborzása a reprezentativitás miatt. Szerintem, a leghatásosabb a személyes beszélgetés, ezért próbáltam minél több munkatársamnak elmondani a saját tapasztalataimat, mit látok a tagságban előnyösnek. Beszéltem a szakszervezet idei munkájának eredményeiről – például az MNV idei 0%-os bérajánlásból hogyan lett 3,8%-os átlagos bérfejlesztés, vagy a megváltozott adótörvények miatt a VBKJ-t terhelő 25%-os adó helyett hogyan értük el hogy csak 10%-kal csökkent a VBKJ. Elmondtam a legfontosabb dolgot is, hogy a kollektív szerződésben szereplő a munkavállalókat kedvezően érintő dolgok, csak addig lesznek, amíg van szakszervezetünk. Amint a beszélgetésekből kiderült, a tagdíjfizetés, illetve a „potyautasság” amelyek felmerültek kifogásként „miért lépjek be, amíg a kellő létszám megvan”, illetve „miért fizessek tagdíjat, ha így is megkapok mindent”. A kifogások mellett úgy érzem azért a hallottak alapján, elgondolkodnak az emberek.
-. Milyen lehetőségek vannak még a tagtoborzásra?
-Üzemlátogatáskor, és a különböző családi és sport rendezvények alkalmával is szóba kerülhet a téma. Az idén tavasszal, az MVM SE-vel közösen megrendezett focikupán is sokan kérdeztek rá a szakszervezetre a zászló és szórólapok láttán. A szakszervezet a tagoknak és családtagjaiknak állatkerti éves bérletet és a vasúttörténeti parkba belépőket ajándékoz. Hetente 2 óra ingyenes jogsegélyszolgálatot biztosítunk a tagok számára, valamint beiskolázási segély is igényelhető. A sportolni vágyókat is igyekszünk megérinteni sportnapok megrendezésével, valamint igény esetén kedvezményes sport bérletek biztosításával. Október 13-án rendezzük meg az első MVM DSZ családi, és sportnapot, amire reményeink szerint minél többen eljönnek. Kirándulásokat, szakszervezeti hétvégéket is szervezünk még. Ezúton is várjuk a tagok és nem tagok ötleteit, igényeit programokra, amik még jobban összetarthatják ezt a társaságot.
-Az MVM Partner ZRT.-ben szeptember 27-én munkavédelmi képviselő és üzemi tanács választás lesz. Az ÜT-ben eddig póttag voltál, most is indulsz a választáson?
-Igen, most a szakszervezet jelöltjeként indulok. Póttagként részt vettem a jelenlegi üzemi tanács ülésein. Ismerem a feladatokat és a célokat. Amennyiben megválasztanak közvetítő szerepet vállalnék a szakszervezet és az üzemi tanács között. A hatékonyabb munka érdekében fontosnak tartom a két szervezet együttműködését. Rajtam kívül még három szakszervezeti tag indul az üzemi tanács választáson. Mindannyiunk célja, hogy megismerjétek lehetőségeiteket, jogaitokat. Azt szeretnénk elérni, hogy bizalommal forduljatok hozzánk kérdéseitekkel, felmerülő problémáitokkal.
-Hogyan kapcsolódsz ki szabadidődben?
Szabadidőmben, amikor csak tehetem, a barátnőmmel utazgatok. A sport is fontos az életemben sokat biciklizem és hetente 2-3 alkalommal focizok. Ami igazán kikapcsol az a főzés. Nálunk ez egy családi program, ilyenkor mindenki sürög-forog a konyhában. Minden évben rendezünk grill partit vagy gulyás főző versenyt, ami általában döntetlennel végződik. Amikor barátnőmmel külföldön járunk, igyekszünk minél több nemzeti ételt, és helyi specialitást megkóstolni. A finomabbakat itthon elkészítem, ami sokszor sikert arat a család körében.
-Van-e kedvenc ételed?
Számomra a kacsasült párolt lila káposztával és hagymás törtburgonyával verhetetlen kombináció.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)