1995-ben az ágazati szintű sztrájkbizottság és akkori privatizációs miniszter között átfogó megállapodás született
A villamosenergia-ipar privatizációs folyamatában az ágazati humánpolitikai kérdésekről Ennek kapcsán Gál Rezső 2008. február 20-án levelet írt Tátrai Miklósnak, az MNV Zrt. vezérigazgatójának
(Tekintse meg!), valamint dr. Kocsis István, MVM Zrt. vezérigazgatónak
(Tekintse meg!).
E levelekben a VDSZSZ elnöke bejelentést tesz arról, hogy az MVM Társaságcsoportnál dolgozó munkavállalók számára - amennyiben a kormány fenntartja azon szándékát, hogy az Új Tulajdonosi Program (ÚTP) kapcsán MVM részvények kerülnek kibocsátásra - aktuálissá válik a kedvezményes részvényvásárlás. Mint ismert, e kérdésről a fent idézett 1995-ös megállapodás 2.2. pontja szól.
Gál Rezső, a VDSZSZ elnöke 2008. március 14-én levelet írt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrnak
(Tekintse meg!), mely egyfelől az MVM-mel kapcsolatos személyi, szabályozási, szerkezeti változásokról szól, másfelől érinti az MVM részvények tervezett tőzsdére bocsátását.
A VDSZSZ elnökének levelére a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, Ficsor Ádám válaszolt
(Tekintse meg!) 2008. április 11-én, melyben lényegében jelzi: Köszönettel venné, ha a VDSZSZ bekapcsolódna az Új Tulajdonosi Program kidolgozásába.
Válasz érkezett a Pénzügyminisztérium szakállamtitkárától, Markó Andreától Tekintse meg
(Tekintse meg!) is, melyben azt írja, hogy: " a levelében foglaltakat ennek során megvizsgáljuk”.
A VDSZSZ elnöke 2008. április 23-án válaszolt
(Tekintse meg!) a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára Ficsor Ádám úrnak.
A háttérben a kormányzaton belül egyeztetés folyt, melynek eredményeképpen 2008. május 26-án levél érkezett
(Tekintse meg!) a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárától, Csizmár Gábortól, melyben az szerepel: "Megerősítem azt a kormányzati szándékot, hogy az Új Tulajdonosi Program Szakmai Társadalmi Tanácsába be kívánjuk vonni az MVM kisebbségi részvényeseit is, hogy a részvényekből az érintett vállalatok dolgozói különösen kedvező feltételekkel részesülhessenek.”
2008. szeptember 2-án a magyar médiában tájékoztatás jelent meg arról, hogy Daróczi Dávid kormányszóvivő 2008. augusztus 31-én ismertette a kormány ÚTP-ről hozott határozatát. Ezúton közzétesszük a Népszabadság megjelent cikket
(Tekintse meg!)
Az MVMSZSZ elnöksége állást foglalt az MVM, valamint a MAVIR részvényeinek tőzsdére vitelével kapcsolatosan:
- Az országot érintő energiapolitikai összefüggésekkel kapcsolatosan támogatjuk a parlament energetikai albizottságának elnökét. Az MVMSZSZ elnöksége sem ért egyet azzal, hogy a stratégiai szerepet betöltő MAVIR-ból az állami tulajdon több mint 50%-a kerülne tőzsdére. Az MVMSZSZ álláspontja szerint az MVM tulajdonában kell, hogy maradjon a MAVIR 75%+1 részvény tulajdon hányada.
- A korábbi álláspontjaink alapján, valamint az 1995-ben megkötött szerződés szerint a kormányzatnak most intézkedni kell, hogy az MVM 25% mínusz 1 részvényhalmazból el kell különíteni az MVM Társaságcsoport munkavállalói számára a kedvezményes munkavállalói részvényvásárlásra szánt részt.
Ez a munkavállalók számára azt jelenti, hogy a MVM részvények névértékére számítva egy munkavállaló 50%-os kedvezménnyel vásárolhat 2.484.000,- Ft értékű részvényt, tehát az MVM Társaságcsoport keretén belül dolgozó munkavállaló lehetőséget kap arra, hogy 1.242.000,- Ft-ért, az ennek dupláját érő részvényekhez jusson.
A fenti kérdéskör az MVM Társaságcsoport valamennyi munkavállalóját, közel 9000 embert érint, így nagy az érdeklődés arra, hogy a közeli napokban milyen döntés születik. Amennyiben a döntés pozitív, akkor ez beágyazódik az előkészítési munkálatokba, melynek konkrét megvalósulására várhatóan egy év múlva kerül sor.
2008. szeptember 4-én Gál Rezső, az MVMTSZSZ elnöke levelet írt a Miniszterelnök úrnak
(Tekintse meg!)
Budapest, 2008. szeptember 4.