A Visontán, a mátrai és a bükki lignitvagyonra alapozott új erőművet létesítő társaságban az MVM Zrt. 74,9 %, míg a Mátrai Erőmű Zrt. 25,1 % tulajdoni aránnyal rendelkezik.
A növekvő villamosenergia-igények és az elavult erőművek kényszerű leállítása szükségessé teszi új erőművek építését hazánkban. A közép-kelet-európai régió egészét is villamosenergia-forráshiány jellemzi, kevés a versenyképes áron termelő korszerű erőmű, emiatt az importlehetőségek is korlátozottak. Magyarországon a lignit az egyetlen, számottevő mennyiségben rendelkezésre álló, hazai kitermelésű energiahordozó, amelynek felhasználása ezért az energiaellátás biztonsága szempontjából is fontos, hiszen hazánk közismerten magas energiahordozó-importfüggőségét csökkenti. Az új blokk építése ezért összhangban van Magyarország energiapolitikai célkitűzéseivel. A hazai energiahordozóval megtermelt villamos energia ára alapvetően nem a világpiaci árak mozgásától, hanem a kitermelés költségeitől függ, így hosszú távon is kiszámítható, stabil tüzelőanyag ár, ebből fakadóan stabil villamosenergia-termelési önköltség biztosítható. Az új blokk méretére jellemző, hogy önmagában Magyarország háztartási villamosenergia-felhasználásának mintegy ötödét biztosítja.
Az új erőmű létesítése egyben összhangban van hazánk klímapolitikai célkitűzéseivel és része Magyarországnak a széndioxid-kibocsátás csökkentése érdekében teendő intézkedéseinek. Az új, nagy hatásfokú, nagy egységteljesítményű blokk működésével javul a teljes hazai erőműpark összhatásfoka, ezáltal a mindenkori villamosenergia-igény kielégítése mellett csökken a környezet terhelése és csökken az ország primer energiahordozó-felhasználása. Az erőmű üzembe lépése jelentősen javítja Magyarország jelenlegi környezeti állapotát. Az új blokk belépésével a jelenlegi Mátrai Erőmű fajlagos CO2-kibocsátása (1 kWh megtermelt energiához tartozó kibocsátás) több mint 20 %-kal csökken. A 42%-os hatásfokú új blokk nem bocsát ki több széndioxidot, mint az üzembe állásakor a Mátrában leálló és jelenleg még üzemelő két darab 100 MW-os blokk, melyek 40 évesek, és csupán 26%-os hatásfokúak.
Az új létesítmény kedvező környezeti hatásainak egyik további fontos eleme, hogy az alkalmazott világszínvonalú technológiai megoldásoknak köszönhetően képes mintegy 10 %-ban egyéb módon nem hasznosítható biomassza eltüzelésére is. Az új blokk úgy létesül, hogy a későbbiekben alkalmas lesz CO2-elnyelő technológiával történő kiegészítésre. Az új erőműblokkban termelt villamos energia ennek megvalósulásáig is versenyképes, annak ellenére, hogy költségei között a CO2 kvóta beszerzés ráfordításaival is számolni kell.
Az aláírt Vegyesvállalati Szerződés a felek együttműködését szabályozza a létesítés előkészítés kapcsolatrendszerének kialakítása, a beruházás, majd a működtetés és üzemeltetés folyamatában. Ennek megfelelően a megállapodás mintegy 40 évre szóló együttműködés kereteit teremti meg az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. és a német RWE-EnBW konzorcium többségi tulajdonában lévő Mátrai Erőmű Zrt. között. A két alapító cég közötti feladatok megosztása során a létesítés és az áram piacra vitele az MVM felelőssége, míg a Mátrai Erőmű feladata a tüzelőanyag-ellátás biztosítása és az erőmű üzemeltetése. A beruházás értéke mintegy 200 Mrd Ft. A projekt finanszírozása várhatóan 20 %-ban saját forrásból, míg 80 %-ban bankhitelből történik. A beruházás a tulajdonosok üzleti kockázatára épül, nem igényel állami garanciavállalást és egyéb állami forrást.
Az építés időszakában - 2010-2015. között - 2000 új munkahely jön létre Észak-Magyarországon, a munkanélküliséggel egyik leginkább sújtott térségben. A blokk a tervek szerint 2015. év második felében kezdi meg kereskedelmi üzemét. Ezt követően a lignit bázisú villamosenergia-termelés megtartja az energiapolitika elvárásainak megfelelően a jelenlegi 15%-os piaci részarányát - garantálva a munkahelyek megtartását.
Az MVM és a Mátrai Erőmű egyaránt bízik abban, hogy a világszínvonalú, részben még kísérleti stádiumban lévő környezetkímélő technológiák alkalmazásával megvalósuló létesítmény megteremti az alapját a nemzeti kincset jelentő magyar energetikai lignitvagyon hasznosításának és hozzájárul a magyar gazdaság versenyképességének növekedéséhez valamint ahhoz, hogy a magyar fogyasztók kedvező áron jussanak környezetbarát módon termelt villamos energiához.
Forrás:
SAJTÓKÖZLEMÉNY, MVM Zrt. Kommunikációs Osztály