Az átalakulás során az MVM Zrt. többségi tulajdonában lévő szénhidrogén tüzelésű fűtőerőművek, így az MVM Észak-Buda Projekt Kft. és a TE Kft. üzemeltetői létszámának munkavállalói kiszervezésre kerültek az MVM GTER Zrt.- be. A változásokat követően, ezzel kapcsolatban az egyik megjelent cikkünkben már Kovács Ferenc, a TEMÉSZ elnöke beszámolt a kiszervezések folyamatáról.
A TEMÉSZ elnökét kérdezzük ismét, hogy az eltelt időszak alatt mit sikerült megvalósítani a jövő terveiből?
- Mielőtt még a kérdésére konkrétan válaszolnék, elmondom, hogy Tatabányán az új szervezeti felállás minden tekintetben éreztette hatását, hiszen a TE Kft. munkavállalói három társasághoz kerültek munkaviszonyba. A szervezeti átalakulás új feladatokat adott a munkavállalók számára, többek között az erőmű üzemeltetésére, karbantartására - az egyes társaságok közötti eljárási rendek kialakítása során. Az MVM GTER Zrt.-ben a többi szervezeti változást érintő telephelyekre nincs ilyen vonatkozású rálátásom, de gondolom, azoknál sem unatkoztak a munkavállalók.
A szakszervezetet illetően is változáson mentünk keresztül. Mint már az előző cikkben is említettem, a kialakult új társaságon belül két szakszervezet, a VIKSZ és a TEMÉSZ működött. Arról számolhatok be, hogy az MVM GTER Zrt. munkavállalói megértették azt, hogy a szervezeti átalakulás szakszervezeti modellváltást is igényel.
A két szakszervezet vezetői egyetértetek abban, hogy az MVM GTER Zrt.-ben a hatékonyabb érdekvédelmi munka, és annak minőségi javulása eredményessége érdekében célszerű az érdekképviseletet "egy szakszervezeti modell” létrehozásával megvalósítani. Egyrészt a két szakszervezet tagsága részéről kifejezésre került az az igény, hogy egységes érdekvédelmi szervezet valósuljon meg az MVM GTER Zrt.-ben. Más-részt az MVM GTER Zrt. munkáltatói igényének is megfelelve - a szakszervezeti oldalági egyeztetéseket kikerülve - gyorsabb és hatékonyabb együttműködést és munkavégzést tudunk megvalósítani.
Az "egy szakszervezeti modell” kialakítása során a VIKSZ szakszervezet az MVM GTER Zrt.-ben lévő tagságának megkérdezésével, a két szervezet között 2008. augusztus 19-én megállapodás jött létre, mely szerint az érintett tagság átlépett a TEMÉSZ érdekvédelmi szervezetbe.
Ez így persze egyszerűnek tűnik, de a változás mindkét fél számára a megállapodásban szereplő kötelezettségek végrehajtásával járt. A VIKSZ szakszervezet részéről az átlépett tagsága után létszámarányos vagyonátadás történt. A TEMÉSZ érdekvédelmi szervezet közgyűlési határozattal a döntéshozatali szintjét megváltoztatta. A TEMÉSZ érdekvédelmi szervezet az MVM GTER Zrt. szervezeti felépítéséhez igazodva, területi lefedettség elvén új ügyvivő testületet hozott létre. Az új testület alakuló ülésére 2008. szeptember 30-án került sor, mellyel az MVM GTER Zrt.-ben az "egy szakszervezeti modellt” működőképessé tettük. Bízom benne, hogy az egységes szakszervezet a kibővült új vezetéssel és tagsággal hamar összekovácsolódik, és eredményes érdekvédelmi munkát tudunk majd együtt végezni.
- Az egységes szakszervezet kialakításán kívül milyen feladatokat kellett még megoldani a munkáltatói szervezeti átalakulás során?
- A szakszervezeti modellváltással párhuzamosan a munkáltatói szervezeti változás kapcsán, a Mt. vonatkozó előírásai szerint az MVM GTER Zrt.-ben új üzemi tanács, valamint munkavédelmi képviselők választását, és az éppen aktuális közgyűlésre, a VBKD ÖSP II. pénztárküldött, képviselőválasztást kellett lebonyolítani. A kiszervezéssel 21 főre csökkent TE Kft.-ben, úgyszintén, ezeket a tisztségviselőket újból kellett választani, annyi eltéréssel, hogy ennél a létszámnál már elegendő az üzemi megbízott működése. A választások lebonyolítására október 27-29. között került sor, melyek a két társaságnál párhuzamosan történtek. A választásokon a részvételi arány az MVM GTER Zrt.-ben 86.9 %, a TE Kft.-ben pedig 90 % volt.
A megválasztottaknak ezúton is gratulálok, munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánok. Egyúttal szeretném megköszönni a két választási bizottságnak az eredményes munkájukat, a munkáltatóknak az ehhez adott segítségüket, a munkavállalóknak pedig a választásokon való szavazási részvételüket.
- A közeljövő milyen újabb feladatokat ad a szakszervezetnek?
- Ebben az évben még KSZ módosítást kívánunk végrehajtani közösen a munkáltatóval.
A KSZ módosítási javaslatainkat már átadtuk a munkáltatónak, melynek egy része a kiszervezéskor aláírt Foglalkoztatási Megállapodásból ered. A másik legfontosabb feladatunk lesz - mint minden más szervezetnek is - a 2008. évi bér-és szociális megállapodások lezárása. Nálunk valószínűleg a megállapodások visszamenőlegességének realizálásánál problémát fog okozni az év első negyedévében történt munkáltatói változás.