Magyarország elektromos hálózata nemcsak saját területének integrált energiaellátásáért felelős, hanem a térség hálózatainak összeköttetése is kiemelt feladatként szerepel a MAVIR ZRt. hálózatkezelési feladatai között.
A magyar-román tárgyalások eredményeként 2005-ben került aláírásra az a "Létesítési Szerződés", amelyben a felek Békéscsaba alállomás, román oldalon pedig Nadab (Arad megyében, Kisjenő közelében található település) új kapcsoló-alállomás (Nagyvárad és Arad irányú kapcsolatokkal) közötti összeköttetés létesítésében állapodtak meg.
Az új 400 kV-os összeköttetés létesítésével kapcsolatos feladatok a "Békéscsaba-Ország-határ 400 kV-os Projekt" keretében kerültek meghatározásra, amelyre mintegy 4,2 Mrd Ft beruházási volument tervezett a MAVIR. Az összeköttetés megvalósítására vonatkozó előkészítő munkálatokat, terveket és tanulmányokat, valamint az építési munkákat az Európai Unió a TEN-E (Trans European Networks - Energy) program keretében támogatta.
A projekt megvalósítása Magyarországon két, egymással szorosan összefüggő részfeladat összehangolt megvalósítását igényelte.
1.) Békéscsaba-Országhatár 400 kV-os távvezeték megépítése
A mintegy 38,8 km hosszú távvezeték duplex felületvédelemmel rendelkező, kétrendszerű, úgynevezett "FENYŐ" típusú oszlopokkal került megtervezésre és megépítésre. A távvezeték alkotóelemei versenytárgyalás útján kerültek beszerzésre, a kivitelezést az MVM társaságcsoporthoz tartozó OVIT ZRt. végezte. A sodronyt az S.C. Iproeb, a szigetelőláncokat pedig az FCI Furukawa szállította.
2.) Békéscsaba 400/120 kV-os alállomás bővítése
Az alállomás bővítéséhez szükséges primer készülékeket a MAVIR ZRt. közbeszerzési versenytárgyalások útján szerezte be, a kivitelezést az OVIT ZRt. végezte. A megszakítókat és szakaszolókat, valamint a túlfeszültség-korlátozókat az ABB Kft., az áramváltókat a Trench, a kombinált mérőváltókat pedig a Koncar szállította.
Mindkét részfeladat megvalósítása úgy történt, hogy az lehetőséget biztosítson a további bővítésre, egy harmadik román irányú 400 kV-os összeköttetés kialakítására is.
A hazai ellátásbiztonságon túl a távvezeték létesítésének további előnye, hogy az erősíti az európai villamosenergia-rendszeren (UCTE) belüli hálózati kapcsolatokat. A Békéscsaba-Országhatár(-Nadab)-Arad 400 kV-os projekt megvalósítása révén létrejön a második magyar-román irányú 400 kV-os kapcsolat, amely a térség ellátásbiztonságának növelésén túlmenően európai szinten is fokozza a rendszerbiztonságot.
Az átadás során Tari Gábor, a MAVIR ZRt. vezérigazgatója elmondta: "A projekt megvalósítása során elért eredmények között feltétlenül említést érdemel, hogy az alállomás üzemelése - vagyis a fogyasztók ellátása - a rekonstrukció teljes időtartama alatt folyamatos és zavarmentes volt. Ebben jelentős szerepe volt a kivitelezési munkálatokat fővállalkozóként végző OVIT ZRt. nagy tapasztalatának és szakértelmének, valamint a műszaki ellenőri tevékenységet ellátó MVM ERBE Zrt. mérnökirodai támogatásának és a helyszíni személyzet pontos és gondos munkájának is."
Budapest, 2008. december 10.
Forrás:
SAJTÓKÖZLEMÉNY, MAVIR KOMMUNIKÁCIÓS OSZTÁLY