Az ifjú generáció dolgozni és tanulni akar – kinek a feladata a munkahelyteremtés, a szakszervezetek milyen mértékben kell hogy részt vegyenek és milyen mértékben vehetnek részt a munkaerőpiac körülményeinek befolyásolásában? Miként használhatjuk az új média eszközeit, úgymint a web2-es felületeket, a közösségi portálokat, a videómegosztókat a szakszervezeti közösségteremtés bővítéséhez, a tagok számának növeléséhez? Ezek voltak a fő kérdések a konferencián, mely előadásokkal kezdődött a munkahelyteremtés kérdésével, a társadalmi és gazdasági szereplők bemutatásával.
Makó Csaba az MTA kutatója előadásában bemutatta a tudáshatékonység stratégiáját. –Hosszútávon az nem versenyképes vállalat és szervezet, piac, amely alacsony béren tartja a képzett munkaerőt. A legfontosabb megtanulni tanulni és nyelveket elsajátítani a mai világban – vonta le a konzekvenciákat a közgazdász.
Vitafórum keretében szóltak a megjelentekhez különböző konföderációk képviseletében a meghívott előadók. Gaskó István a Liga Szakszervezetek elnöke, Hernádvölgyi Andrea a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnöke, Varga László a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke részvételévek vitafórum zajlott. Az előadók nem minden kérdésben értettek egyet, csak abban, hogy a fiatalok jelenleg nagyon nehéz helyzetben vannak.
-Kevés kapcsolatunk volt és van a fiatalokkal, sok a tartozásunk feléjük- mondta Gaskó István. –A fiatalok felé a szakszervezeteknek csak adósságuk van szinte. Nincs háttértámogatásuk, pedig az oktatási intézmények sem zárkóznának el a kapcsolatkereséstől, hogy az érdekvédelmi szervezetek tájékoztassanak a munka világáról. Fel kell ismernünk azt, hogy a fiataloknak nem program a gyűlés és fejtágítás, illetve be kell ismernünk, hogy nem szeretjük, ha a fiataloknak sziporkázó ötleteik vannak. Pedig az újítás igencsak elkel- jelentette ki Hernádvölgyi Andrea.
Az este folyamán a résztvevők flashmob-ot mutattak be a Hősök terén. Saját szervezetük pólójában kézen fogva haladtak a térre, ahol élőképet formáltak:
MUNKÁT formáztak és MUNKÁT követeltek hangosan a hazai fiatalok nevében is.
A szakszervezeti tevékenység populárissá tétele volt a fő témája a konferencia második napjának. Ennek érdekében szakértők ismertették az új média eszközök használatát. A web2, a facebook, a twitter, a foursquare, a flickr, a youtube, a LinkedIn, az iwiw tekintetében kiderült mennyiféle módja lehet a közösségteremtésnek, a szervezet népszerűsítésének, a munkavállalók elérésének, a programszervezésnek és nem utolsósorban a tradicionális médiába való bekerülésnek, mely az ismertséget, az elismertséget hozza a szakszervezetek számára is a fiatalok, az idősebbek körében is.
Ulvenöv Johan a svéd Unionen kommunikációs vezetője és média szakértője saját országában mért adatokat ismertette. Az állampolgárok és munkavállalók nagy mértékben használják a facebook közösségi portált, illetve a blogok szerepe kiemelt jelentőségű. A digitális média nagyon hatékony a közösségteremtésben.
A blogokról: -A blogolás nagyon meg tudja erősíteni a szakszervezeti híreket is, nem tudható, mikor kerül be a tradicionális média látókörébe. Információ, hír, üzenetek kerülnek a saját hírportálra, mindig saját hírekkel dolgozunk – barátaink, ismerőseink is láthatják, milyen nagyszerű dolgokat csinálunk. De fontos tudni, az információ nem ér semmit, ha nem jut el a nagy médiumokhoz. A blogok állandó figyelése kiemelt kell legyen, minden a szervezetünkről való hírt kommentálnunk kell!- hangsúlyozta Ulvenöv Johan.
Ezt követően vázolta, mit kell tenniük a fiataloknak, mint egyéni felhasználó és mint szervezet, illetve mit kerüljenek el: Jó – hosszútávra gondolkodás, blogolás, buzz (nyüzsgés és témába kerülés), saját hálózat kialakítása, aktivitás. Rossz – nem célirányos témaválasztás, ironizálás másokon.
Paul Jüttner és Armin Helbach Németországból érkezett. Az operatőr és vágó mint médiaszakértő voltak jelen és nagy segítséget adtak a kisfilmek készítésében, melyre a délután folyamán került sor.
A fiatalok készítettek egy riportfilmet, egy véleménynyilvánító kisfilmet az utca emberével, egy filmet a munkahelyi szexuális zaklatásról, illetve egy oknyomozó riportot.
-Unalmas a sok beszéd, a fiataloknak történés – action – kell, de nem lehet túl radikális a produkció sem. Mindenesetre leszögezhetem, hogy a nyertesek csinálnak valamit, a lúzerek üléseznek. Az üzenet legyen célzott, rövid és tömör – foglalta össze a tudnivalókat és véleményét Paul Jüttner.
Fiedler Péter a Liga Szakszervezetek kommunikációs vezetője sajnálatát fejezte ki, hogy hazánkban az érdekvédelmi szervezetek nagyon kevéssé ismerték fel még a web2 és a többi csatorna használatának előnyeit.
-A médiumok kiegészítik egymást. Szükség van a papíralapú hírforrásra, de szükség van az interaktív digitális médiumokra is. Különös, hogy a szakszervezeti tagok inkább 40 év felettiek, a facebook tagok inkább 35 év alattiak – Fel kell kelteni az érdeklődést, illetve közös halmazt létrehozni ezekből. Természetesen olyan embernek kell foglalkozni a hivatalos híradással és médiában való megjelenéssel, aki felhatalmazott személy, bizalmi ember, szereti a munkáját és van rá ideje, ért hozzá – ez a jó kommunikátor jellemzője- mondta Fiedler Péter.
A délután folyamán Huszerl József a Pályázatfigyelő főszerkesztője, a Magyar Művelődési Intézet informatikusa tartott előadást az e-learning, a b-learning és a jelenléti oktatási módok közötti különbségekről, előnyökről és hátrányokról. Számos projektet, szoftvert ismertetett, melyeket fel lehet használni a távoktatáshoz, a tanításhoz, a filmkészítéshez, a távkonferenciához, az élő adásszolgáltatáshoz.
A konferencián választható workshopok voltak:
A készült anyagokat a munkacsoportok bemutatták, illetve levetítésre került a négy kisfilm, melyet a résztvevők készítettek.
A konferencia harmadik napján közös állásfoglalást adtak ki a jelenlevők a munkahelyteremtéssel kapcsolatos óhajukról, a fiatalok védelmében és közös határozatban követelték munkanélküliség csökkentésére vonatkozó döntéseket.
Az együttműködést folytatni fogják és mindent megtesznek azért, hogy a hazai hat konföderáció fiataljai együtt dolgozzanak a továbbiakban a munkavállalók érdekében.
Fotók: Lóczy E.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)