Az oktatásokat november közepén hétvégeken tartották Budapesten, az MVM Kék Duna pihenőbázisában.
Az első csoport résztvevői azok közül kerültek ki, akik még nem voltak szakszervezeti képzésen, illetve csak nemrég tagjai a szervezetnek. De voltak olyanok is, akik még többet szerettek volna tudni az érdekképviseleti, érdekvédelmi munkáról.
Az ÉTOSZ munkatársai, Pataki Péter igazgató, Kisgyörgy Sándor igazgatóhelyettes, Vámos István szakértő előadásaikban, illetve a konzultációkon ismertették többek között a rendszerváltás utáni szakszervezeti mozgalom helyzetét, a munka világát szabályozó törvényeket, szakszervezeti jogosítványokat és azok alkalmazását. Külön hangsúlyt kaptak az ifjúsági szekció feladatai, továbbá az, hogy milyen módszerekkel tudják a fiatalok érdekeiket megjeleníteni, képviselni.
Major Gábor, a VDSZSZ elnökhelyettese bemutatta a szövetség felépítését, struktúráját, ismertette a VDSZSZ Alapszabályát, programját. Mondanivalójában kiemelte a VDSZSZ demokratikus felépítése nyomán a döntéshozatalok utáni centrális végrehajtás fontosságát.
A hallgatók az elsajátított anyagokból folyamatosan, tesztlapok kitöltésével „vizsgáztak”.
A tanfolyam végén a csoport tagjait nem kellett különösebben biztatni véleményeik elmondására:
„Köszönöm a lehetőséget, hogy eljöhettem. Sokat tanultam. Ezután aktívabb szeretnék lenni a munkahelyemen.” „Szimpatikusabb lett a szakszervezet, azzal, hogy az eddigieknél már többet tudok.” „Nagyon sűrű és nehéz anyagokkal láttak el bennünket, ezután rajtunk múlik, hogy a gyakorlatban hogyan tudjuk hasznosítani a tanultakat.” „Nagyon komolyan kell venni a szakszervezeti munkát, mint ahogy itt az előadók és a szervező is ezt tették. Szeretnék máskor is eljönni.”„Nem gondoltuk volna, hogy a szakszervezetnek milyen sok jogosítványa van a Munkatörvénykönyve szerint.”
Ilyen és ehhez hasonló jó vélemények hangzottak el, annak ellenére, hogy Major Gábor - úgy is mint a tanfolyam szervezője és koordinátora - bátor, kritikai véleménynyilvánításra biztatta a fiatalokat.
fábet-
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 11.sz.)