Kell az ifjúsági garancia!
Egy úgynevezett ifjúsági garancia megvalósítását támogatja az Európai Parlament. Brüsszelben januárban is tanácskoztak a tervekről, konkrétan, hogy a tagállamok kormányainak minden fiatal ember számára biztosítani kellene a munkahelyet, a gyakornoki helyeket és vagy a továbbtanulási lehetőséget. Minderre a diákok tanulmányaik befejezését követő négy hónap keretén belül sort kellene keríteni a bizottság szerint. A brüsszeli bizottság tagjai minden eszközzel támogatják a kezdeményezést.
NEETs: young people not in Employment, Education or Training.
A kiindulási pont mindenképpen az Európában tapasztalható rendkívül rossz foglalkoztatási helyzet, ezért határozott, akár radikális eszközökkel is el kell érni, hogy a fiatal pályakezdők ne egy helyben toporogjanak, hónapokig, sőt évekig munkát keresve, továbbtanulási lehetőségek nélkül – ez az általános vélemény a szakértők szerint. Kérdés azonban, olyan formában és időintervallumban megvalósítható-e a terv.
Egy ifjúsági csomagot hoztak létre még tavaly decemberben az Európa Tanácsban, melyben ajánlják a tagállamok számára az ifjúsági garancia bevezetését. Az Európa Parlament támogatja a kezdeményezést, mindezt kifejezte január második hetében egy állásfoglalással is.
Az elveszett generáció?
Azért is kardoskodnak a tanácsadók a kezdeményezés megvalósítása mellett, mert mint kifejezték véleményüket, „nem munkahelyteremtést akarunk kierőszakolni”, de nem szeretnék, ha a mai fiatalok az „elveszett generációként” szerezzenek maguknak sajnálatra méltó emléket.
Már jó példa is akad és ne csodálkozzunk, Finnország: A program sikerként könyvelhető el, hiszen jelentősen csökkent a munkanélküliek száma és hosszabb távon el tudtak helyezkedni a munkaerőpiacon a fiatalok.
Az Eurofound felmérése szerint 14 millió fiatal – 15 és 29 éves között -, akik Európa szerte nem foglalkoztatottak, nem tanulnak tovább és továbbképzésen sincsenek. Ez a NEETs generáció elnevezés, melyet rájuk alkalmaznak. Segítséget úgy kaphatnak, ha regisztrálják magukat, tehát a program része kell legyen a felmérés és adatbázis. Rizikófaktornak számítanak az oktatási rendszer, a bevándorlás, a fogyatékossággal élők helyzete, a válás, a munkanélküliség, a háztartások jövedelme és a helyi adottságok. Legmagasabb NEET rátával Bulgária rendelkezik, 24,6%-kal.
A felmérés eredménye és grafikonok az Eurofoundon.
Idén két felmérést végeznek majd, egyik a tanulási hely és munkahelyek közötti mobilitás fokát, a fiatalok és fiatal csoportok kockázati tényezőit vizsgálja felül munkahelykeresés és találás szempontjából, míg egy másik megfigyeli az időszakos és határozatlan idejű munkavállalást a fiatalok között.
A NEETs ellen garanciák kellenek.
Az ifjúsági garancia rendszere
Őry Csaba, az Európa Parlamentben a Magyar Néppárt képviselője egy nyilatkozatában kétkedését fejezte ki a rendszerrel kapcsolatban, miként lehetne hazánkban működtetni, hiszen a tagállamok jogrendje nagyon eltérő. (A rendszer Finnországban, Dániában és Ausztriában jól működik.)
Aggályok merülnek fel a honatyák részéről a finanszírozással kapcsolatban, melyekre az Európai Bizottság azt felelte, hogy a munkanélküli ellátás és az alacsony foglalkoztatás következményeinek finanszírozása sokkal többe kerül, mint a garanciarendszer kiépítése. A huzavona tehát folyik, szavakban azonban mindenki segíteni akar.
Az igaz, hogy az Európai Szociális Alap, az ESF támogatná anyagilag a garanciarendszer uniós szintű bevezetését, ám a forrásokat a tagállamok nem vették eddig igénybe: A honatyák a bürokratikus nehézségekre hivatkoznak, tehát a pénz vár a trezorban egyelőre, a fiatal munkanélküliek száma pedig egyre növekszik.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)