Megszokott éves esemény lett talán a Nyugdíjpénztár életében a beolvadás. Most a Quaestor Nyugdíjpénztár beolvadása került napirendre.
Pénztárunk vezetése 2010-ben új, stabilitási és növekedési stratégiát alkotott, amelyben a pénztári beolvadások jelentős szerepet kapnak. A Mobilitás Nyugdíjpénztár beolvadásával 2012-ben indult ezek sora. Ekkor Pénztárunk jellemzően MOL-os háttérrel rendelkező tagokkal bővült, 2013-ban a XI. kerületi Polgármesteri Hivatal Nyugdíjpénztára gondolta úgy, hogy az önálló működés feltételeinek romlása következtében a Pannónia jó választás tagjaik számára.
A Quaestor Csoport 2015. elején történt válsága adott egy új lehetőséget számunkra, a Quaestor Nyugdíjpénztár nem kívánt önállóan tovább működni, ezért befogadó pénztárat keresett…, az események felgyorsultak. Május elején kaptunk felkérést befogadási ajánlat tételére, amely versenyképes volt, ezért a Küldöttközgyűlésünk már júniusban elfogadhatta a 2015. július 1-jei beolvadást.
Az elmúlt évek integrációi jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy a Nyugdíjpénztár tagjainak száma - 10 év után ismét - meghaladja a 35 ezer főt, a tagi vagyon pedig meghaladja a 93 Mrd forintot. Pénztárunk létszámával a 10., vagyonával a 6. legnagyobb pénztárrá nőtte ki magát. Működési és likviditási célú pénzügyi tartalékaink pedig meghaladják már az 1 milliárd forintot, ez a Pénztár jövőképe szempontjából fontos, és kellő stabilitást és biztonságérzetet ad a működtetéshez.
A Quaestor Egészségpénztár pedig csatlakozott a Pannónia Pénztárakhoz?
Jogi értelemben nem beszélhetünk csatlakozásról, de tény, hogy a Pannónia név alatt megjelent egy egészségpénztár, mivel a Quaestor Pénztárak vezetése egyazon biztos helyre kívánta kormányozni a Pénztáraikat. Ezt beolvadási lehetőség hiányában magánszemélyekként vállaltuk fel, a Pannónia Pénztárak vezető tisztségviselői tisztséget vállaltak a Quaestor Egészségpénztárban, ezt követően pedig adta magát a Pannónia név. A Pannónia Egészségpénztár még kis pénztár, „felnövőben van”, de jók a befizetési kondíciói, egészségpénztári kártyás rendszert és komplex internetes ügyfélportált működtet. Természetesen ez egy lehetőség számunkra és tagjaink számára, mivel a Pannónia név alatt immár mindhárom pénztári típus elérhető. Ugyanakkor az Egészségpénztár jövőképét az EVDSZ gesztorálása mellett a VITAMIN Egészségpénztárral kezdeményezett párbeszéd is alakíthatja. Konstruktív légkörben, együttműködési szándékkal zajló párbeszédet kezdeményeztünk, amely mindkét fél számára kölcsönösen előnyös eredményeket hozhat.
Kanyarodjunk csak vissza a Nyugdíjpénztárhoz… a növekedés mellett az értékek és a jó hozameredmények is jellemzik a Pénztárat.
A VIT-es időszak komoly értékteremtő időszak volt, a múlt pedig kötelez. A munkáltatói jelleget, a munkahelyekhez kötött küldött-rendszert, a párbeszédet a szakszervezetekkel a Pannónia név alatt is folytattuk. A Pannónia név felvételével a kifelé nyitás mellett ezen értékek megtartása is fontos volt. A CIG Partnerség révén - az ismertebb márkanév - a beolvadásokkal és az új belépőkkel az ágazaton kívülről érkező tagok száma gyarapodott, de egy önálló - nem csak jogi értelemben, hanem valóságosan is - munkáltatói jellegű pénztárnak tartjuk és hirdetjük magunkat. Egy ötéves pénztári stratégia eredményeként pedig elmondhatjuk, hogy felépítettünk egy sikeres, teljesen önálló, a pénztári szolgáltatási paletta minden szegmensével foglalkozó pénztári „csoportot”, amelyekben a munkáltatói jelleg dominál.
Hozamaink alapján az elmúlt években követett óvatos konzervatív befektetési stratégia következményeként - a tisztes reálhozam mellett - a piaci versenyben nem tartoztunk a legjobbak közé. (a 2008 - as világgazdasági válság történései óvatosságra intettek bennünket..) A hosszú távú hozamaink tekintetében azonban még mindig a legjobb kasszák közé tartozunk. Az Igazgatótanács 2014-ben sokat dolgozott a befektetési politika és az ingatlanbefektetési stratégia korszerűsítésén annak érdekében, hogy hozamaink a per group tekintetében megint az „élbolyban” helyezkedhessenek el. Természetesen továbbra is cél, hogy kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtsunk, a túlzott kockázat vállalása, azonban most sem volt szempont. A 2015. évi részidőszaki eredmények bizonyították, hogy az irányváltás és a merészebb politika sikeres volt. (a féléves eredményeink alapján újra a legjobbak közé tartozunk..) Az eredményeket sajnos szektorszinten árnyalják az augusztusi világgazdasági tőkepiaci fejlemények, de reményeink szerint a részvénypiac hamarosan korrigál, és jó évet zárhatunk.
Az eredmények megalapozott döntéseket, sok munkát igényelhetnek. Hogyan bírja ezt a sok kihívást a Pénztár vezetése?
A vezető tisztségviselők egy része aktív dolgozó, egy része nyugdíjas, de valóban, mindenki számára elég aktív operatív elfoglaltságot jelent a pénztár vezetői munka. Igyekszünk alapos, a részletekre is odafigyelő munkát végezni. Ez a jogszabályban előírt legalább negyedévi egy ülések többszörösét jelenti, amely szakszerű időigényes felkészülést vár el az IT és az EB tagjaitól. Munkánkat segíti természetesen a pénztár ügyvezetése munka apparátusa, továbbá a pénztár küldöttei. (A küldöttek felelőssége, döntéseiknek súlya nagyon fontos kérdés, hiszen pl. a befektetési politikával kapcsolatos végső döntést – a választható portfóliós szabályzat keretén belül – ők hozzák... )
A Nyugdíjpénztárban idén már - a kötelező egy helyett - három küldöttközgyűlésen vagyunk túl, a küldöttek éves beszámolót, pénzügyi tervet fogadtak el, továbbá a beolvadást, azokhoz kacsolódó dokumentumokat hagytak jóvá. A szeptemberi Küldöttközgyűlés Quaestor beolvadás lezárása mellett, a tiszteletdíjak 2016-tól történő 20%-os emelését is megvitatta, és elfogadta.
Talán egyedi megoldás nálunk, hogy a tiszteletdíjak fele csak akkor jár, ha a Pénztár bizonyos teljesítmény mutatókban - taglétszám, vagyon, hozam stb.- jól teljesít. (az elvárt teljesítmény mutatók a tisztségviselők vonatkozásában konkrétan meghatározásra kerültek) A teljesítmény mutatókat az évet záró Küldöttközgyűlés hagyja jóvá.
Tagokat érintő újdonságokról beszámolhatunk-e?
A pénztári jogszabályok eléggé kötöttek, de ha lehetséges, „haladunk a korral”. Szeptembertől lehetőséget biztosítunk tagjaink számára a Nyugdíjpénztár internetes honlapján elérhető „Ügyfélportál”-on elektronikus adatbejelentésre: lakcím, értesítési cím, telefon és e-mail elérhetőségek módosítása lehetséges a regisztrált tagok számára.
Októberben ismét meghirdetjük a befizetés-növelő akciónkat, amely 2014-ben is komoly eredménnyel zárult, illetve értékes nyereményeket sorsoltunk ki a résztvevők között. Célunk az öngondoskodás erősítése, az egyéni befizetések növelése.
A tagdíjbefizetések felosztásában 2016-tól lesz kedvező változás. Az utóbbi években kialakult egy olyan markáns tagsági kör, melynél mindinkább érezhető az eseti tudatos döntés. Sok tagunk nagyon komoly megtakarítási, befektetési lehetőséget lát a nyugdíjpénztári számlában. Ők éves szinten egyénileg több millió forintot fizetnek be számlájukra, akár örökölt összeg kamatoztatását vagy egyéb befektetés áthozatalát látják jónak. pl. 2013-2014-ben 10 millió forint volt a legnagyobb tagi befizetés összege. Számukra alakítottuk ki az ún. befektetői sávot, amely évi 1,5 millió forint feletti befizetés esetében már semmilyen levonást nem eredményez. Ezt a piacon talán egy pénztár sem, vagy nagyon kevés teszi meg.
Köszönöm a lehetőséget!
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)