A Paksi Atomerőműben működő szakszervezetek Érdekegyeztető Tanácsa az Európai Bizottság 2016. január 12-én intézett konzultációs felhívására észrevételeket nyújtottak be a Paks II beruházással kapcsolatosan.
Az Európai Bizottság felhívása:
ÁLLAMI TÁMOGATÁS – MAGYARORSZÁG
SA.38454 (2015/C) (ex 2015/N)
A Paksi Atomerőműnek nyújtott lehetséges támogatás
Felhívás észrevételek benyújtására az EUMSZ 108. cikkének (2) bekezdése értelmében
Tisztelt Margrethe Vestager Biztos Asszony!
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. területén több mint húsz éve három szakszervezet látja el a munkavállalói érdekvédelmi és érdekérvényesítési feladatokat. A három szakszervezet a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Paksi Atomerőmű (röviden MÉSZ), a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (röviden PADOSZ) és az Atomerőműben Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (röviden ADÉSZ). A három szakszervezet egy közös fórumon alakítják ki egységes véleményüket, amely a Paksi Atomerőmű Érdekegyeztető Tanácsa.
A Paksi Atomerőműben működő szakszervezetek Érdekegyeztető Tanácsa az Európai Bizottság 2016. január 12-én intézett konzultációs felhívására az alábbi észrevételeket adják elő a Paks II beruházással kapcsolatosan:
Tekintettel a beruházás kulcsfontosságú szerepére a paksi térségben, a hazai nukleáris szaktudás megőrzésében és a magyar energiapolitikában, érdekelt félnek tartjuk magunkat és támogatjuk a Paks II új nukleáris kapacitásainak engedélyezett fejlesztését.
A Paksi Atomerőmű több mint 30 éve megbízhatóan üzemel és az Atomerőműben termelt villamos energia hozzávetőlegesen a magyar igény 40 százalékát fedi le. Büszkék vagyunk arra, hogy ehhez a sikerhez a Paksi Atomerőmű dolgozói is nagyban hozzájárultak. Továbbá meggyőződésünk, hogy a Paksi Atomerőmű, illetve a Paks II beruházás révén a meglévő atomerőművi kapacitás hosszú távú fenntartása a letéteményese annak, hogy a hazai lakosság és gazdaság számára továbbra is biztosítva legyen a stabil és olcsó villamosenergia-ellátás, ezért támogatjuk a Paks II beruházás mihamarabbi megvalósítását.
Az eset versenyjogi értékelésénél nem szabad megfeledkezni arról, hogy a Paks II beruházás a kivitelezési és a 60 évre tervezett üzemeltetési fázis során az atomerőmű közvetlen földrajzi környezetében rendkívül jelentős gazdaságélénkítő hatással bír. A Paks II egyrészt új munkahelyeket teremt: jelentős munkaerő alkalmazására lehet számítani az építési területen, amelynek tovagyűrűző hatása várhatóan érezhető lesz más gazdasági ágazatokban is. Másrészt az új blokkok üzemeletetése hosszú távon is stabil kilátást nyújt a helyi nukleáris szakembereknek, amely számunkra különösen fontos, hiszen a Paksi Atomerőmű jelenleg is a térség legnagyobb munkáltatója.
Magyarország villamosenergia felhasználásának egy meghatározó része külföldi importból származik. Az alábbi táblázat és ábra a 2014. év és 2015. év import részarányát mutatja be.
Jelenleg Magyarország csak két meghatározó villamosenergia-termelő kapacitással rendelkezik. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Mátrai Erőmű Zrt. Ez a tény hosszú távon komoly ellátás biztonsági kockázatot jelent. Az importból származó villamos energia meghatározó része elavult, környezetszennyező fosszilis erőműből származik, amelyekre hosszú távon számítani szintén nem lehet.
Továbbá, a fent bemutatott táblázatból is kiolvasható, hogy Magyarország villamos energia felhasználása évről - évre nő. A gazdaság fenntartható fejlődése megkívánja, hogy olcsó és ellátás biztonság szempontjából stabil villamosenergia-termelést biztosítson az ország a gazdaság szereplőinek.
Magyarországnak több évtizedre visszanyúló tapasztalata van a VVER reaktor technológiával, a műszaki, nukleáris biztonsági, működési és karbantartási funkcióikkal kapcsolatban. Az új VVER-1200 blokkok e technológia alapján lettek kifejlesztve. A Paksi Atomerőmű munkavállalói és szakszervezetei különösen fontosnak tartják, hogy a Paks II beruházás révén megőrizzük és hasznosítsuk a jelenleg rendelkezésre álló nukleáris szaktudásunkat. Ez kulcsfontosságú lehet az atomerőmű jövőbeni biztonsága és gazdaságos működése szempontjából. Fontos továbbá megemlíteni, hogy a Paksi Atomerőmű jelenleg is országszerte számos egyetemmel működik együtt oktatás, illetve kutatás-fejlesztés terén. A Paks II projekt 60 éves működési időtartama alatt ez a tudásalap megmarad és a nukleáris ipar versenyképességének növelésére kerül felhasználásra.
Kérjük Tisztelt Biztos Asszonyt, hogy a Paks II beruházás versenyjogi értékelése során vegyék figyelembe a fentiekben kifejtett szempontokat, amelyek meggyőződésünk szerint kulcsfontosságúak annak érdekében, hogy a beruházás jelentőségét ténylegesen meg lehessen ítélni.
Tisztelettel:
Hatvani Jácint | Lőrincz László | Néber Tibor |
MÉSZ elnök | PADOSZ elnök | ADÉSZ elnök |
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)