Az érdekképviseletek vezetői május 14-én a BDSZ székházában sajtótájékoztatót tartottak, hogy objektíven tájékoztassák a közvéleményt a villamosenergia-iparban kialakult vészhelyzetről. Gál Rezső, az EVDSZ elnöke szerint bizarr helyzet alakult ki a Vértesi Erőművel kapcsolatos döntések körül, hiszen a jelenlegi hazai politikai történések, a kormányváltás következtében az érdekképviseleteknek már nincs és még nincs kivel érdemben tárgyalniuk a megfelelő rendezés ügyében.
Mint ismeretes, több mint egy éve döntés született arról, hogy a Vértesi Erőmű működése, működtetése legalább 2014-ig tart. Az addig tartó időszak alatt megfontolt és indokolt előkészítési folyamat zajlik majd az üzem további helyzetét illetően, ennek megfelelően az erőmű helyi vezetése, illetve a tulajdonos Magyar Villamos Művek részéről olyan dokumentumok érkeztek a szakszervezethez és a munkavállalókhoz, hogy az erőmű működése szükséges és további felszámolásának nincs megalapozott indoka.
– A szakszervezetek tudomására jutott, hogy az előzetes bejelentések ellenére az MVM május 17-re rendkívüli közgyűlést hívott össze, melynek 7. napirendi pontja szerint csődeljárást kezdeményez a tulajdonos a Vértesi Erőműben.
A szociális partnerekhez a tulajdonosi jogokat gyakorlók, illetve a VÉRT vezérigazgatója felől ezzel a szándékkal teljesen ellentétes dokumentum érkezett, mely tartalmazza, hogy „jelenleg nem indokolható a csődeljárás, jogutód nélküli megszüntetés, felszámolás elindítása". A bezárásról való döntésről nem érkezett hivatalos értesítés az érdekképviseletek felé, amit pedig a Munkatörvénykönyv határozottan előír, ezenkívül az erőmű nincs csődhelyzetben, mely indokolná ezt a döntést. Amenynyiben az MVM május 17-i közgyűlése a munkahelyek százainak megszüntetését vetíti előre és a csődeljárás azonnali megkezdéséről dönt, az energiaipari szakszervezetek demonstrációval fejezik ki tiltakozásukat május 18-án Bokodon, melyhez csatlakoznak az üzemi tanácsok is, továbbá az érdekképviseletek bírósághoz fordulnak jogorvoslatért - jelentette ki Gál Rezső.
Rabi Ferenc, a BDSZ elnöke ismertetést adott arról, hogy nincs megalapozott szakmai indoklás a bezárásra, az üzemi tanácsok nem kaptak tájékoztatást az ilyen irányú, az erőművet és az egyetlen hazai mélyművelésű bányát érintő tervekről. A kialakult megdöbbentő és érthetetlen helyzetre való tekintettel az érdekképviseletek szükségesnek tartják értesíteni a nyilvánosságot.
– Ragaszkodunk az ütemezett eljáráshoz, teljes mértékben elfogadhatatlan a munkavállalók egyik napról a másikra történő utcára kerülése a gazdaságilag sem megalapozott döntés következtében. Tiltakozunk az indokolatlan, szociális vészhelyzetet, több település lakosságának életét bizonytalanná tevő döntés ellen. Továbbá elfogadhatatlan, hogy egy olyan erőmű, mely működőképes, likviditása biztosított, a hitelekből megvalósított retrofit program következtében az uniós előírásoknak megfelelő környezetvédelmi szabályokat betartva azért legyen bezárásra ítélve, mert a magyarországi import olyan feketeárammal van kiegészítve, mely minden európai szabályozást megszegő erőművektől érkezik. A tulajdonos nem támogatja milliárdokkal az erőművet. Kijelentjük, a villanyszerelő és a vájár, akik az üzemekben dolgoznak, nem tehetnek arról, hogy a tulajdonos által kinevezett ügyvezető nem gondozta megfelelően a működést, olyan áramvásárlási szerződéseket kötött, melyek hatalmas, 12 milliárdos veszteségeket okoztak.
– Mi, a Vértesi Erőmű munkavállalói soha nem kerestük a tulajdonos felelősségét - vette át a szót Téglás József, a DUVISZ elnöke. Az emberek nem azért dolgoznak, hogy biztosítsák a tulajdonvezetés magas fizetését. A tulajdonos a többi, milliárdos beruházás mellett nem tett semmilyen lépést az üzemek fejlesztéséért, nekünk nem voltak hosszú távú áramvásárlási szerződéseink, most pedig az erőművet egy környezetszennyező módon előállított, fekete árammal kívánják versenyeztetni. A technológia nem örökre szól, ezt mindannyian tudjuk, de a beruházásoknak nem csupán az importfüggőséget növelő gázbázisú üzemeket kellene erőltetnie, vannak más megoldások is, ezek közé tartozik a tisztaszén technológia is. Ezenkívül nem igaz, hogy a szénfillér miatt drágább az áram, ez teljesen téves, légből kapott elmélet. Több ezer ember életéről, több település lakosságáról, családok fennmaradásáról van szó. Nem hagyhatjuk őket magukra, tiltakozunk a gazdaságilag is megalapozatlan, embertelen eljárás ellen és mindent megteszünk, hogy ez ne történhessen meg. L. E.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)