Kusiák Ernő a Miskolci Fűtőerőmű Szakszervezetének elnöke, szakmáját tekintve elektrikus, műszakos időbeosztásban dolgozik. Az erőmű működése során több alkalommal átszervezésre és eladásra, majd a Magyar Villamos Művek Zrt. 99%-os tulajdonába került. A jogutódlás kérdése azonban ismét napirenden lehet, ugyanis a helyi önkormányzat benyújtotta igényét a megvásárlására. A jelenlegi helyzetről, a munkavállalók megnyugtató helyzetéért és az üzem gazdaságos működéséért folytatott küzdelemről beszél a szakszervezeti elnök.
– Miként alakult a cég története?
– Több jogutódlás is történt az üzem több évtizedes működése alatt. Előzőleg a Miskolci Hőszolgáltató Kft.-hez tartoztunk, majd az erőmű megépítése után átkerültünk a MIFŰ-be. Cégünk viszonylag rövid történetének talán legmozgalmasabb és változásoktól terhes időszakában kerültem a munkavállalói érdekképviselet vezetői pozíciójába.
– Mit ért ezalatt?
– Bizonytalan ismét a helyzetünk. Az MVM eladásra kínálja a céget, opciós vásárlóként a Miskolci Önkormányzat jelentkezett, de nehéz anyagi helyzete miatt még nem jött létre megegyezés. A villamos energia termelés körülményei nem változtak, annak eladása azonban annál inkább. Gondolok itt a döntéshozók által bevezetett szabályozásokra, melyek veszteséges működést is eredményezhetnek - ezt pedig az önkormányzat, ha tulajdonos, nem tudja kompenzálni. Emellett a KÁT rendszere is nagyon rosszul érint minket, illetve a környéken végzett geotermikus fúrások során forróvizet találtak. Tervben van a geotermikus hővel való ellátása a városnak - ez újabb kiesést jelentene a cégnek.
– Nehéz és bizonytalan helyzetet vázolt fel. Miért vállalta az érdekvédelmi feladatokat?
- Noha tisztában vagyok az előttünk álló és a közeli jövőben megoldandó feladatok nagyságával, megtiszteltetésnek érezve vállaltam el a megbízást a kollégák részéről. A munkavállalók egyfajta lebegtetésként élik meg a folyamatot, mikor az ő helyzetükről van szó. Gazdaságosság, új energiaforrások, adás-vétel, piaci viszonyok nagyon fontosak, de a dolgozóknak a mindennapi megélhetése, a nyugodt munkakörülményei is létkérdés. Fel kell vállalni a feladatokat, mindent megtenni annak érdekében, hogy javuljon a légkör, rendeződjön a helyzet, miközben ne sérüljön senki érdeke.
– Miként fogott a munkához, mik a tervei?
– Korábbi saját szakszervezeti vezetői tapasztalatokat még nem szereztem, ezért is nagymértékben kívánok támaszkodni a helyi, tapasztaltabb kollégák, illetve az EVDSZ tagszakszervezetei vezetőinek segítségére, tanácsaira. Rövid távú célom a MIFŰ Kft. esetleges eladása után minél jobb pozíció elérése a cég dolgozói számára, illetve az eddig elért vívmányaink megőrzése. Az utóbbi időszakban sikerült szakszervezetünk létszámát jelentősen bővíteni. Mivel tagságunk már a munkavállalók 95%-át lefedi, ezért úgy gondolom, elég kompetensen tudom kollégáimat és érdekeiket képviselni.
– Milyen a kapcsolatuk a cég vezetésével?
– Rendszeresen tárgyalunk egymással, mondhatom, jó a kommunikáció közöttünk. Az együttműködés mindkét fél számára elengedhetetlen és közös érdek is. A szakszervezet és a menedzsment a legjobb feltételeket szeretné kiharcolni, akár a cég helyzetéről, akár a munkavállalók foglalkoztatásáról van szó. Nem szeretnénk, ha fejünk felett döntenének, a folyamatokról tájékozódunk, tárgyalunk.
– Hogyan került az érdekvédelemhez?
– A szakszervezeti mozgalomnak tanulóéveim kezdetétől, 1975-től tagja vagyok, kivéve egy rövidebb időszakot, a hőszolgáltatónál töltött időt. A MIFŰ Kft. megalakulása, illetve a Miskolci Erőmű Szakszervezet 2008-as megalakulásakor azonban azonnal ismét csatlakoztam a szervezethez.
– A helyzet rendeződése remélhetőleg mihamarabb megtörténik. Mit gondol, miként lehet az érdekvédelmet népszerűbbé tenni, milyen egyéb programokat kedvelnek a dolgozók?
– Fontos a folyamatos tájékoztatás a jogokról, a munkaügyről akár gyűlések, akár képzések formájában. Az egymással való kapcsolattartás minden formáját kihasználjuk. Emellett távlati céljaim között szerepel a régi "klasszikus" szakszervezeti hagyományok felélesztése, közös programok kezdeményezése, támogatása. Nagy népszerűségnek örvend a kollégák között a diósgyőri futball klub mérkőzéseire szóló bérlet és az uszodabérletek. Az ősz folyamán a Miskolci Nemzeti Színház előadásaira is szeretnénk bérleteket vásárolni, ezzel is támogatni a kollégák munkaidőn kívüli sport és kulturális kikapcsolódását.
Györki E.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)