A miniszterelnök beszédével kezdődött meg az OÉT ülése Budapesten, a Képviselői Irodaházban, 2010. szeptember 20-án.
A tanácskozáson a kormány részéről megjelent Orbán Viktor miniszterelnök, Navrasics Tibor miniszterelnök-helyettes, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. A munkavállalói oldalon a konföderációk vezetői vettek részt, a soros elnöki tisztet Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke töltötte be. A munkáltatók soros elnöke Zs. Szőke Zoltán volt.
A kormányfő bevezetőjében választ adott a még el sem hangozhatott kérdésre, amely a hosszú érdekegyeztetési szünetre vonatkozott. A sürgetés jogos volt - mondta -, fontosnak tartották az érdekegyeztetést, de az első száz napban a programjukban foglalt, halaszthatatlan lépéseket kellett megtenniük.
- Az elmúlt száz napban létrejött az a politikai alap, amely lehetőséget teremt egymillió új munkahely létrehozására a következő években. A jelenlegi adórendszert meg kell változtatni, mert munka- és családellenes. Nem akarunk olyan intézkedéseket hozni, amelyek árát az emberekkel, a legkiszolgáltatottabbakkal fizettetik meg - jelentette ki. Majd beszélt arról is, hogy ezt a célt szükséges előmozdítania az OÉT-nek is, ugyanakkor a kormány nem tekinti kőbe vésettnek az érdekegyeztetés jelenlegi formáját.
Az OÉT-ről szóló törvényt nem szeretnék egyedül megváltoztatni, várják az oldalak képviselőit, jutassák el a már elküldött hat-hét javaslatot követően a többi javaslatot is, miként lehetne olcsóbbá, gyorsabbá, hatékonyabbá tenni az érdekegyeztetést. A miniszterelnök hangsúlyozta: - Semmilyen törvény nem írhatja felül a választói akaratot, s ennek a kormánynak a programja tartalmazza a választási programot, teljes egészében. Elhangzott, hogy a nemzeti konzultációt helyezik előtérbe és a kormányzópárt képviselőire úgy tekintsenek, mint a választópolgárok képviselőire, amelyben a munkavállalók és a munkaadók akarata is benne foglaltatik.
A munkavállalói oldal nem terjesztett elő közös álláspontot, a konföderáció vezetői egyenként mondták el véleményeiket. Ugyanakkor egyöntetűen üdvözölték az OÉT-ben megkezdett munkát, miközben nehezményezték, hogy az utóbbi négy hónapban a munka világát érintő törvényekről nem egyeztetett velük a kormány.
A munkaadói oldal kedvezően fogadott több, ebben az időszakban a kormány által hozott döntést.
Gaskó István hozzászólásából idézünk.
- A mai OÉT összehívására már nagyon régen várnak a szociális partnerek, így a munkavállalói oldal szintén. Kérdést szeretnék intézni a kormányzati oldal felé: Nem is olyan régen olvashattuk az egyik hetilapban a miniszterelnök-helyettes nyilatkozatát, mely szerint az OÉT működésének vizsgálatakor meg kell gondolni, a továbbiakban milyen szervezetekkel folytasson tárgyalásokat a kormány, azaz legitimálni kell a feleket. Mit jelent ez? Az elmúlt száztíz nap alatt, a kormány működésének megkezdése óta sok gonddal küszködtek a munkavállalói oldal képviselői. Egy sor olyan törvény született ezen időszak alatt, amely megtárgyalásakor a szociális partnerek véleményét kikerülték - pedig ez a jelenlegi OÉT működését szabályozó törvény szerint előírás. Úgy gondoljuk, ez semmiképpen nem szerencsés és a munkavállalók az elmúlt száztíz napban úgy érezték, nincs lehetőségük ezeknek a sorsukat jelentős mértékben befolyásoló törvényeknek az alakítására, befolyásolására. A munkavállalók úgy ítélték meg, az őket képviselő szervezetek nem kapnak lehetőséget az ő véleményük közvetítésére.
Nyilvánvaló, hogy a nemzeti konzultáció egy értékes kapcsolatteremtő módszer, de úgy gondoljuk, hogy nem helyettesíti és nem helyettesítheti a törvényben leírt, a társadalmi párbeszéd intézményének fenntartását és működtetését szabályozó törvényi eljárásokat, illetve törvényi előírásokat. A LIGA Szakszervezetek természetesen azt szeretné elérni, hogy a kormány térjen vissza a korábban elfogadott törvényhez, hiszen mikor az OÉT-ről szóló törvény az előző kormányzati ciklusban a parlament elé került szavazásra, erről döntött a kormány és ellenzék is, elfogadva az indítványt. A módosításokra is valamennyi jelenlevő képviselő igent mondott. Így aztán gyakorlatilag a mi részünkről abban a tudatban kezdődött a jelenlegi kormányzati ciklus, hogy az új kormány és a szociális partnerek - akik elég sok kompromisszummal fogadták el az előzőekben a törvényt -, egy konszenzussal hajtják majd végre a jelenlegit is és gördülékeny folyamat következik, de a tapasztalat mást mutatott. Nem volt módja a szociális partnereknek elmondani a véleményt azokban a kérdésekben, amelyek az elmúlt száztíz napban a munkavállalók sorsát érintő lényegi kérdések voltak. A LIGA úgy ítéli meg, a jelenleg érvényben levő törvényt ilyen irányban fejlesszük tovább a legitimációs kérdésekre vonatkoztatva is. Jelen pillanatban a törvényt érvényesnek tekintjük és ha lesz erre vonatkozóan tárgyalás a jelenlegi törvény módosítását kezdeményezve, akkor készen állunk és hozzuk a saját javaslatainkat is arra nézve, hogy egy kétségbevonhatatlan legitimációt adó, a munkahelyeken erről döntött helyzet, állapot álljon elő a törvénnyel kapcsolatban.
Bármilyen jó törvényt is tudunk előirányozni, de hiábavaló önmagában, tartalommal kell megtölteni az érdekegyeztetés rendszerét. Ne formális legyen, minden partner véleménye egyaránt legyen fontos. Készen állunk a tárgyalásokra, ne várja meg az OÉT, míg a törvény módosításra kerül, hanem kezdje el a munkát. Láthatjuk, sok tennivaló van fontos témákban. Közben értékelhetjük az OÉT működését is, az arra tett javaslatokat.
A LIGA elnöke további hozzászólásában azt is mondta, hogy egyeztessenek minden olyan kérdésben, amely a Fidesz választási programjából kimaradt. Valamint javasolta az OÉT második félévi munkaprogramjával kapcsolatban, hogy a korengedményes és a korkedvezményes nyugdíj kérdését ne decemberben, hanem már novemberben tárgyalják.
Az OÉT plenáris ülésén megállapodtak a második félévi munkatervről. Előreláthatólag október 10-15. között lesz a következő ülés, ahol már az adótörvényekről és a költségvetésről lesz szó.
-fábián-
J a v a s l a t
az Országos Érdekegyeztető Tanács
2010. II. félévi
M U N K A T E R V É R E
(Az OÉT munkaterv javaslata a Kormány 2010. II. félévi törvényalkotási- és az Országgyűlés 2010. évi őszi ülésszakára vonatkozó törvényalkotási programja alapján készült.)
I. Plenáris ülésre javasolt témák:
Szeptember
1. Konzultáció az érdekegyeztetés helyzetéről, a társadalmi párbeszéd jövőjéről
Előterjesztő: kormányzati oldal
2. Előterjesztés egyes pénzügyi törvények módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság
3. Előterjesztés az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításról szóló 2003. évi CXXV törvény módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Esélyegyenlőségi Bizottság
4. Előterjesztés a 2011. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről
Előterjesztő: kormányzati oldal
5. Javaslat az OÉT 2010 második félévi munkatervére
Előterjesztő: OÉT Titkársága
Október
1. Előterjesztés a jogalkotásról szóló törvényről
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
2. Előterjesztés a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény módosításról.
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
3. Előterjesztés az Országos Érdekegyeztető Tanácsról szóló 2009. évi LXXIII. Törvény módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
4. Előterjesztés az adó- és járuléktörvények, a számviteli törvény és a könyvvizsgáló kamarai törvény valamint az európai közösségi jogharmonizációs kötelezettségek teljesítését célzó adó- és vámjogi törvények 2010. évi módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság
5. Előterjesztés a Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetésről
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság
6. Előterjesztés a Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetést megalapozó törvények módosításról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság
7. Előterjesztés a 2011. évi bértárgyalások megkezdéséről
Tárgyalja: Bér- és Kollektív Megállapodások Bizottsága
8. Előterjesztés a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság, Szociális Bizottság
November
1. Előterjesztés az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Szociális Bizottság
2. Előterjesztés a foglalkoztatáspolitikai területet érintő jogharmonizációs célú jogszabály módosításról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
3. Előterjesztés az ágazati párbeszéd bizottságokról és a középszintű szociális párbeszéd egyes kérdéseiről szóló 2009. évi LXXIV. törvény módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
4. Előterjesztés az európai üzemi tanács létrehozásáról, illetve a munkavállalók tájékoztatását és a velük való konzultációt szolgáló eljárás kialakításáról szóló 2003. évi XXI. törvény módosításáról.
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Munkajogi Bizottság
December
1. Előterjesztés a korengedményes nyugdíjról szóló 181/1996 Kormány rendelet alkalmazásának tapasztalatairól, fenntartásának kérdéseiről
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Szociális Bizottság
2. Előterjesztés a korkedvezményes nyugdíjról szóló 1106/2006 Kormány határozat végrehajtásával kapcsolatos koncepcionális kérdésekről, (feladattervről)
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Szociális Bizottság, Munkavédelmi Bizottság
II. További, bizottsági tárgyalásra javasolt témák
Október
Előterjesztés egyes szociális, fogyatékosügyi, gyermekvédelmi és családtámogatási tárgyú törvények módosításról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Szociális Bizottság
November
Előterjesztés a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény módosításáról
Előterjesztő: kormányzati oldal
Tárgyalja: Gazdasági Bizottság
III. Aktualitása esetén plenáris vagy bizottsági üléseken folytatott konzultáció
Előterjesztés az érdekképviseletekkel és társadalmi szervezetekkel folytatott egyeztetésről a 2011-es magyar EU-elnökséggel összefüggő felkészülési folyamatban
Budapest, 2010.szeptember 13.
Országos Érdekegyeztető Tanács Titkársága
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)