< />
2012. november 26.

Megújult a VIMÉSZ

Mi újság a VIMÉSZ háza táján?
– Valóban régen találkoztunk az olvasókkal az újság hasábjain, de ez nem azt jelenti, hogy eseménytelenül telt el számunkra ez az időszak. Elég, ha csak megemlítem a villamos energia kötelező áramátvételi támogatás (KÁT) megszűnését, ami miatt rendesen „behavazódtunk” és ez igaz a Tatabánya Erőmű Kft. (TE Kft.) menedzsmentjére is. Erre még később visszatérnék, mert a KÁT megszűnése összefügg a TE Kft. jövőbeni beruházási elképzeléseivel.

– Akkor beszéljünk találkozásunk apropójáról, a közelmúltról. Milyen események történtek a szervezetük életében, amikkel a VIMÉSZ megújulását jellemzi?
– A szakszervezeti életünket legjobban az erőműben végzett munkánk folytonossága jellemzi - pontosan ugyanolyan, mint az erőmű üzemeltetése. Lényege, hogy nincs megállás! A VIMÉSZ megújulását, egyrészt a kormányzat szakszervezetekre vonatkozó törvényi változásai és az új Mt. rendelkezései eredményezték, másrészt pedig saját magunk az ésszerű működés és szervezeti felépítés egyszerűsítésének késztetéséből fakadt.
A szervezeti működésünk megújításának jobb megértéséért emlékeztetném az olvasókat arra, hogy az előző tisztségviselő választás után történtek azok az események, melyről annak idején hírt adtunk. A tatabányai kiszervezéseket követően hoztuk létre az MVM GTER Zrt.-ben az egy szakszervezeti modellt, illetve egy év után, a visszaszervezést követően alakítottuk ki a „fedő-ernyő” szervezetként való működés alapjait. A VIMÉSZ tisztségviselőinek mandátuma az idén lejárt. Az új tisztségviselő-választás kapcsán nyílt meg a lehetőség arra, hogy a „fedő-ernyő” szervezetként való működésben a két társaságnál összehangoljuk a tisztségeket és a testületek működésbeli eltéréseit, valamint megvalósítsuk a megfelelő küldött-képviseleti formát.
– Konkrétan mit jelentenek ezek a változások?
– A VIMÉSZ legmagasabb döntéshozatali szintje a közgyűlés volt, mely a tagok gyűlését jelentette. A szervezetünk több gazdasági társaságnál való működése, illetve a tagság több telephelyen való elhelyezkedése a tagok gyűlését, mint legitim képviseleti formát már nem tette lehetővé. Az előző választási szabályzatunk a tisztségviselők választásának rendszerében kétfordulós, kétszeri közvetlen választást írt elő. A küldött képviseleti forma megvalósítása a választási szabályzat teljes átalakítását igényelte. Az új választási szabályzatban a tisztségviselők választásának második fordulóját közvetetté kellett tenni.
A választási szabályzat átalakítása a másik két alapdokumentum, az alapszabály és az SZMSZ módosítását is maga után vonta. A demokratikus alulról szerveződés képviseletének egyszerűsített új sémáját, a képviselő (küldött) - képviselőtestületi ülés - küldöttközgyűlés logikáját valósítottuk meg. Tatabányán a múltból még megmaradt bizalmi testület működését és főbizalmi tisztséget megszüntettük, viszont két elnökhelyettesi tisztséget hoztunk létre, hogy az MVM GTER Zrt.-ben megfelelő szervezeti szintű képviselet jöjjön létre. A megújulás kapcsán fontos még említenem szervezetünk névváltozását. A kormány az ET.-t hatályon kívül helyezte, ugyanakkor az új törvényi előírás szerint a „szakszervezet” szónak szerepelnie kell az elnevezésben. Ennek megfelelve, az új elnevezésünk Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete (VIMÉSZ) - a „szervezete” szót cseréltük ki a szakszervezetre.

– Mi a választások eredménye?
– A küldöttközgyűlés választói értekezlete az elnöki tisztségben személyemet újraválasztotta, valamint Mészáros Zoltán elnökhelyettesi tisztségében szintén megerősítést
nyert. A másik elnökhelyettesi tisztségre az MVM GTER Zrt.-ben Lázár Róbert Géza nyert bizalmat. A felügyelőbizottság elnökének Számné Kerekes Zitát, tagjainak pedig Kiss Ottónét és Szabó Annát választották.

– Ezúton is gratulálunk Önnek és a megválasztott tisztségviselőknek. Munkájukhoz jó erőt, egészséget és sok sikert, a VIMÉSZ megújuláshoz pedig eredményes működést kívánunk!
Beszélgetésünk elején említette a KÁT megszűnését. Milyen problémákat okozott a TE Kft. működésében és az milyen hatással volt a munkavállalókra?
– Köztudott, hogy a KÁT megszűnése az országban működő, kapcsolt villamos energiát termelő fűtőerőművekben komoly árbevétel-kiesést eredményezett. Nagy mértékben megváltozott a működés gazdasági környezete - „veszteség termelésére lettünk ítélve”.
A TE Kft. menedzsmentje a működés területén komoly megtakarító intézkedések sorozatának döntését hozta, ugyanakkor többször a Magyar Energia Hivatalhoz fordult árkorrekció elismertetéséhez. Az intézkedési csomagban a munkavállalók is érintetté váltak. Tavaly szeptemberben kezdtünk tárgyalásokat ez ügyben, hogy minimalizáljuk a munkavállalói oldalon a veszteségeket. A tárgyalások gyakorlatilag összefolytak az idei év bértárgyalásával, amit ez év májusában fejeztünk be. A tárgyalások elnehezülésének jellemzőjeként említem, hogy konfliktushelyzet bejelentésére is kényszerültünk, annak érdekében, hogy a tavalyi évet le tudjuk zárni és idén számunkra elfogadható bérmegállapodást tudjunk kötni. A 2012. évi üzleti terv pozitív eredményt tartalmaz és a közeli év vége számításai is minimális, de eredményes tevékenységet mutatnak.

– A stabil gazdaságos működés érdekében mi a jövőre vonatkozó elképzelés?
– Hosszú távon a TE Kft. gazdaságos működtetésének megoldása újabb fejlesztést, beruházásokat igényel. A tulajdonosok és a menedzsment elképzelésében tüzelőanyag váltás szerepel, mely biomassza tüzelés technológiára való átállást jelenti. Ezen kívül a hőenergia költséghatékonyabb termelése és a technológiai berendezések optimálisabb üzemeltetése céljából nagy kapacitású hőtároló berendezés beépítésére kerülne sor.
A hőtároló beépítésének megvalósítására EU-s pályázatot is nyertünk. A tüzelőanyag-váltás csak részben érintené a tüzeléstechnikai berendezéseinket, de a biomassza mozgatása, kezelése mintegy 40 fő többletfoglalkoztatást jelentene. Ezzel összefüggésben említem, hogy jövő év februárban lejár a három éves foglakoztatási megállapodásunk, aminek megújításában ezeket a változásokat is figyelembe kell vennünk. A biomassza beruházás jelenleg még az engedélyeztetési eljárás szakaszában van.

– Mit vár a közelgő kongresszustól, véleménye szerint mikor lesz az eredményes?
– Az utóbbi öt évben, de különösen a tavalyi és az idei éveket tekintve a munka világának környezetében zajló negatív folyamatok nagyon rossz irányú változásokat eredményeztek. A világ pénzügyi és gazdasági válsága, az európai válság, országunkban ugyanezek hatásai, a Mt. és a sztrájktörvény változása, a kormány szakszervezet-ellenes politikája, a munkanélküliség, a megszorító csomagok, stb. a munkavállalókra, a családokra egyre nagyobb terheket rónak. A 2011. évi EVDSZ Rendkívüli Kongresszus határozatai, cselekvési programja is szorosan összefüggenek e problémák kezelésével. Az idei kongresszusi beszámoló anyagában, a problémákat kiváltó okok és azok hatásai megfelelően részletezve vannak.
Az EVDSZ Szövetségi Vezetősége a kidolgozott beszámoló anyagokat elfogadta és azokat kongresszusi előterjesztésre ajánlotta. A kongresszustól azt várom, hogy a beszámolók alapján vizsgálja meg a program időarányos teljesítését és tevékenységünk eredményességét. Valószínűsíthetően a kongresszuson bíráló vélemények is elhangzanak majd, melyeket építő jelleggel figyelembe kell vennünk. Egy dolgot azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy „Együtt Erősebbek Vagyunk!”
F. K.

Küldje tovább! Nyomtatható verzió Vissza a lap tetejére
Hozzászólás írása:
Kérjük írja be az ellenőrző kódot!
Atomerőműben Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete AES-Tisza Erőmű Kft. VDSZSZ Tagszakszervezet Ajkai Hőerőmű Munkavállalóinak Szakszervezete Budapesti Erőművek Szakszervezete Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Borsodi Energetikai Kft. Szakszervezeti Bizottsága Dél-dunántúli Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Dél-magyarországi Áramszolgáltató Társaságcsoport Szakszervezete Dunamenti Hőerőmű Vállalat Munkástanács Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Elektromos Szakszervezet Energiaipari Karbantartók Szakszervezete Észak-Magyarországi Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Északdunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Ifjúsági Tagozat Komlói Fűtőerőmű Zrt. Dolgozóinak Szakszervezete Miskolci Erőmű Szakszervezet Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Mátrai Erőmű Villamos Szakszervezete MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas Tagozat VDSZSZ OVIT Rt. Tagszakszervezet Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete Pannonpower Rt. Villamosenergia-ipari Dolgozóinak Szakszervezete Schneider Electric Rt. Szakszervezet Tiszavíz Vízerőmű Kft. Munkavállalóinak Szakszervezete Tiszántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége ERBE Kft. Szakszervezete Villkesz Kft. Szakszervezete Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma Villamosenergia-ipari Rendszerirányító és Üzemeltető Szakszervezete Villamosenergia-ipari Üzemi Tanácsok Fóruma
A Szakszervezetek.hu Press legfrissebb hírei

Szolgáltatások

2016.01.13 07:01 - Aliraza521

Csalnak-e a munkáltatók?

2015.01.06 07:39 - mariamunir

Erőművek és Szolgáltatók

2015.01.02 12:51 - qudsia

Mi újság a PADOSZ-nál?

2015.01.02 12:51 - qudsia
Még több téma...