Izlandtól Törökországig, Nagy-Britanniától Bulgáriáig jöttek a madárvédők és a hálózatos szakemberek a soros európai uniós elnökségi program részeként szervezett programra. Van mit tanulni egymástól, hiszen a madarak - akár az elektronok - nem ismerik az országhatárokat és egy-egy ország csak akkor tarthatja sikeresnek saját madárvédelmi eszközeit és programját, ha arról a szomszédok is tudnak, ne'adj isten közreműködnek benne.
A konferencia számunkra legkellemesebb meglepetéseként Luís Costa, a portugál kolléga előadásából az derült ki, hogy Magyarország és Szlovákia élen jár a madárvédelemben: vannak adataink, felméréseink, speciálisan kifejlesztett eszközeink, tapasztalatunk a nemzetközi egyeztetésekben. És évtizedek óta együtt dolgoznak a villamosenergia-ipari és a madárvédelmi szakemberek.
Magyarország elmondhatja magáról, hogy tudja hol, milyen fejlesztéseket (költőláda, szigetelőpapucs, madáreltérítők, stb.) kellene alkalmazni, mennyibe kerülnek és hol találtatók a madarak szempontjából legveszélyesebb helyek. Amit nem tudunk: honnan lesz pénz a fejlesztések megvalósítására és mennyi idő és munka kell a madárelhullások kimutatható visszaszorításához. Az MME előadója, Horváth Gergely az elmúlt tíz év tapasztalatait összegezve elmondta, hogy az eddigi 8 országos felmérés során több, mint 30 000 oszlopot felmérve 77 madárfaj több mint 3300 egyedét találták meg áramütéstől elpusztulva. Persze ebben az időszakban is folyt a közös munka: csak 2004-ig mintegy 50000 oszlopfejet sikerült szigetelni. A mintegy 46000 km hosszú középfeszültségű hálózat teljes szigetelése azonban számításaik szerint mintegy 220 millió euróba kerülne.
Az átviteli hálózat tulajdonosa a MAVIR nevében Bíró György ismertette a társaság madárvédelmi akcióit, különös tekintettel a túzokvédelemre és a műfészek-kihelyezésekre. Nagy sikert aratott a Tari Gábor vezérigazgató úr nyitóbeszédében beharangozott meglepetés, a vércse valóságshow, amelynek keretében nemcsak az ornitológusok, de az érdeklődők is a www.mavir.hu-n napi 24 órában követhetik figyelemmel egy bekamerázott vörös vércsepár életét. Sőt az érdeklődőknek - többek között Demeter András, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságának képviselője is megtekintette a MAVIR szimulátorát. Őt is és Boris Barovot, a Birdlife program természetvédelmi vezetőjét külön is meghívtuk a november 23-i MAVIR-os madárvédelmi konferenciára, amelyen reméljük ismét lesz alkalom összegezni az eddigi tapasztalatokat és eltanulni a legjobb megoldásokat a fogyasztók és a madarak érdekében egyaránt.
Kovács Krisztina
MAVIR Kommunikáció
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)