A rendezvényen jelen voltak az állomány aktív tagjai mellett az egykori, ma már nyugdíjas kollégák, a hivatalos szervek vezetői, a partnercégek képviselői, valamint a Paksi Atomerőmű Zrt. jelenlegi és korábbi vezetői.
Az ünnepség jelentéstétellel vette kezdetét, amit Végh Csaba őrségparancsnok tett Süli János vezérigazgatónak.
Köszöntőszavaiban Süli János felidézte a kezdeti időszakot, amikor is gondoskodni kellett az első friss üzemanyag-szállítmány, valamint az értékes technika őrzéséről, és biztosítani kellett a tisztaszerelési követelményeket. Beszélt a fegyveres őrség folyamatos fejlődéséről, az új kihívásokról, napjaink igényeinek való megfelelésről, így a beléptetés, az őrzésvédelem szigorításáról. Az új blokkok építésével kapcsolatban említést tett a nemzetközi követelményekről, a biztonsági őrségre háruló újabb feladatokról, elvárásokról.
Dr. Kovács Zoltán r. ezredes, a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság rendészeti igazgatója, főkapitány-helyettes elismerő szavakkal üdvözölte az őrség tagjait. Kiemelte, hogy akik ma ünnepelnek, mindannyian részesei voltak vagy ma is részesei annak a munkának, ami a legmagasabb fokú biztonságát garantálja a magyar villamos ipar fellegvárának.
- A rendőri szakirányítás, a felügyeletet és ellenőrzést ellátó vezetés úgy értékeli, hogy a biztonsági elemek egymásra épülésében az „első lépcső” a fegyveres biztonsági őrség, amelynek kellő szakmai tudással, önfegyelemmel és a feladat súlyát szem előtt tartva kell szolgálatát ellátni. Ez nemcsak napjainkra, hanem az elmúlt 30 évre is jellemzően állítható - hangsúlyozta Kovács Zoltán.
Radnóti István, a PA Zrt. biztonsági igazgatója személyes visszaemlékezéssel kezdte beszédét, majd méltatta az őrség munkáját.
- Mindvégig jól kiképzett, feladatát teljesítő állománnyal rendelkeztünk, akik értették a dolgukat - mondta. A feladatok teljesítéséhez az atomerőmű mindenkori vezetése biztosította a technikai feltételeket és a képzéseket. Kezdetben a fizikai védelem feladatát a polgári fegyveres őrség egyedül látta el. Később az őrség átalakult, az 1990-es években megosztottá vált, és szoros együttműködés alakult ki az Atomix Kft. Biztonsági Szolgálata és a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság Neutron Bevetési Osztálya között. Ez tette lehetővé, hogy ma a fizikai védelem magas színvonalon biztosított az atomerőműben.
Szigeti Lajos, a Magyar Fegyveres Biztonsági Őrség Szakmai Egyesületének elnöke az egyesület létrejöttének szükségességéről szólt. Mint mondta, hosszú évek teltek el anélkül, hogy a fegyveres biztonsági őrségeknek szakmai érdekképviselete lett volna. A közel egy éve működő szervezetnek nagyszámú tagsága van az atomerőműből is. A létszám, a háttér rendkívül fontos abból a szempontból, hogy az érdekeket kellő súllyal lehessen képviselni.
A továbbiakban a rendezvényen műsorvezetői feladatot ellátó Gyöngyösiné Nyul Petra - aki az őrség múltját bemutató könyvben főszerkesztőként működött közre - egy, a PA Zrt. részéről megnyilvánuló rendkívül szép gesztusról, az őrök által használt fegyverek emléktárgyként való adományozásáról szólt. Tájékoztatta az ünnepség résztvevőit arról, hogy a fegyveres biztonsági őrségnél korábban rendszeresített maroklőfegyvereket az elmúlt évben lecserélték, és ezeket a régi pisztolyokat a jelenleg állományban lévő fegyveres őrök, valamint korábbi és jelenlegi parancsnokuk részére az erőmű vezetőségének jóváhagyásával, hatástalanítva, díszdobozban az ünnepség keretében átadják.
A használatból kivont és hatástalanított fegyvereket - mint emléktárgyakat - Köllő Imre, az erőmű rendészeti osztályvezetője, a fegyveres bizt onsági őrség felettes vezetője nyújtotta át az állomány tagjainak. Az emléktárgyak átadásakor elsőként szólították Bárdosi Jánost, egykori parancsnokot, aki pár szóval üdvözölte a volt kollégákat és kifejezte köszönetét.
Az ünnepségen egyéni jutalmak átadására is sor került, melynek keretében elismerésben részesült Juhász István, Kemény János, Bencze János, Házi Géza és Végh Csaba.
A rendezvény a 30 éves jubileum alkalmából készített emlékkönyv bemutatásával folytatódott. Köllő Imre a múltat felidéző könyv kapcsán szólt arról, hogy kezdetben polgári fegyveres őrségként, ma pedig fegyveres biztonsági őrségként működik a szervezet. Akkor az 1. blokk indítása előtt álltak, most a bővítés előtt.
- A könyv maradandót nyújt a jelenkornak, információt a jövőnek - hangsúlyozta Köllő Imre. - Nyilatkoznak benne mindazok, akik erősítették, támogatták a szolgálat felállítását. A számos relikvia mellett jogszabálygyűjtemény is segít nyomon követni a múltat a kezdetektől mostanáig. A könyv, értékel, elemez, jövőt fogalmaz meg.
Az ünnepség zárásaként állófogadásra került sor, ahol Pónya József, az igazgatóság elnöke mondott beszédet. Köszöntötte a 30 éves őrséget, melynek létrejötténél maga is jelen volt és hosszú éveken keresztül vezérigazgatóként felügyelte munkájukat, gondoskodott működésükről.
Az atomerőmű fegyveres biztonsági őrségének munkájához további sok sikert kívánunk!
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)