A LIGA konföderáció legfontosabb feladatának a munkavállalók érdekeinek makroszintű képviseletét tartotta, és ezt a jogszabályalkotás befolyásolásával próbálta elérni. Elsőrendű célkitűzésük az volt, hogy a kormányt rákényszerítsék a tárgyalásokra, a párbeszédre és lehetőség szerint kössenek megállapodásokat a tagság, a munkavállalók jogos elvárásainak érdekében. A konföderáció szerint a folyamat igencsak hosszadalmas és problémákkal teli volt, amelyben a szakszervezeti eszköztár minden elemét „be kellett vetni”, hiszen a kormányzó koalíció a kétharmados parlamenti felhatalmazást úgy értelmezte, hogy szabad kezet kapott bármilyen, általa jónak tartott változtatásra.
E gondolatok jegyében nyitotta meg Gaskó István, a LIGA Szakszervezetek elnöke a XIV. - rendkívüli - kongresszust Budapesten, a LIGA székházban 2012. március 12-én. - Nagyon nehéz évet zártunk, de felkutatjuk és igénybe vesszük a lehetséges összes eszköztárat, hogy kilábaljunk a néha áldatlan állapotnak tűnő helyzetből - mondta az elnök.
A kongresszus résztvevői már korábban megkapták a tárgyalandó témák írásos anyagait, a 2011. évi elnökségi és gazdasági - szöveges és számszaki - beszámolót, a LIGA 2012. évi központi költségvetésének tervezetét, valamint az alapszabály módosító javaslatot. A hozzászólások, vélemények és javaslatok elhangzása előtt az írásos anyagokhoz szóbeli kiegészítést tett Horváth Lajos ügyvezető alelnök és Hangonyi Zoltán gazdasági alelnök. A gazdasági alelnök elmondta, hogy a központ már tavaly jelentős megszorításokat vezetett be, mind tárgyi, mind személyi kiadások terén. A számvizsgáló bizottság vezetője ismertette véleményüket a gazdálkodásról, amelyet egyhangúlag elfogadtak. Igaz, hogy a LIGA bevételei az elmúlt évben jelentősen csökkentek, de reális optimizmussal a tagdíjbevételeiből és a pályázatokból sikerrel menedzselhető a 2012-es év. Az előző évről szóló beszámolót, az ez évi költségvetést és az alapszabály módosítását a kongresszus elfogadta.
Az alapszabály módosításának értelmében két fővel csökkent az elnökség létszáma, és meghatározásra került a 2012. évi tagdíj is. Több átmeneti rendelkezést törölt a kongresszus az alapszabályból, amelyek már érvényüket vesztették. Teljes körű alapszabály módosításra csak a jövő őszi „rendes” kongresszuson kerül sor.
A kongresszuson Pongó Géza, a LIGA Szakszervezetek közszolgálati társelnöke, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) elnöke a már közreadott tájékoztatóját megerősítve számolt be a közszférában működő szakszervezetek, elsősorban a fegyveres és rendvédelmisek helyzetéről. A hozzászólások után a rendkívüli kongresszus határozatot fogadott el:
A LIGA Szakszervezetek elfogadhatatlannak tartja, hogy a közszférát szabályozó törvények nem teszik lehetővé a szakszervezetek működését, és mindent elkövet annak érdekében, hogy esélyegyenlőség legyen a szakszervezeti mozgalomban, így a közszférában működő szakszervezetek is a versenyszférában meglévő feltételek szerint dolgozhassanak. A LIGA Szakszervezetek követeli a kormányzattól, hogy tegye meg a szükséges lépéseket a diszkriminációmentes szakszervezeti jogok visszaállítása, a szervezkedési szabadság akadálymentes biztosítása érdekében.
- fábián -
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)