Éppen négy éve került a villamosenergia-ipari szakszervezethez gazdasági igazgatói munkakörbe Árkovics István. Azóta tevékenységi köre számos feladattal bővült. Vezetőinek véleménye szerint jól terhelhető, szimpatikus munkatárs, azonkívül bírja a gyűrődést. Megkapta az ügyviteli területet is, pár hónappal ezelőtt pedig - míg korábban a szakszervezetnek számos pályázata nem sikerült - az EVDSZ, a LIGA VHSZ és a VTMSZ által közösen benyújtott, több mint 42 millió forintos, általa elkészített pályázatot elfogadták. A pályázat sikeres lebonyolítása azóta is nagyon sok feladatot jelent.
– Hogy érzed magad az EVDSZ-nél?
– Nagyon jól. Számomra merőben új volt a feladat. Nemcsak biztatást, de segítséget is kaptam, elsősorban a kollégáktól ahhoz, hogy feladataimat a lehető legjobban végezzem el. Viszonylag hamar sikerült jó kapcsolatot kialakítanom a szövetségi vezetőség tagjaival, a munkaadók szövetségével, a belső és külső tárgyalópartnerekkel. Munkám során minisztériumok, szakhatóságok vezető képviselőivel is jó kontaktus kialakítására törekszem.
– Az EVDSZ gazdálkodásának beszámolóit, az éves gazdasági és pénzügyi tervet az utóbbi években már te állítottad össze. Mennyiben különböznek ezek a korábbiakban elkészítettektől?
– Igazodtam az igényekhez, az elvárásokhoz, köztudomású az, hogy az EVDSZ nemcsak a pénzügy és a gazdálkodás területén, hanem máshol is törekszik a szakszerűségre, az átláthatóságra, a megbízhatóságra. Az először elkészített beszámoló és terv a korábbiaknak megfelelően készült el. A további években ez, az érdekképviseleti munkában, a szövetség működési feltételeiben bekövetkezett változásoknak megfelelően folyamatosan kibővült, illetve valamennyire átalakult. A beszámolóknál, a pénzügyi tervnél abból indultunk ki - többek között -, hogy a szakszervezet érdekképviseleti és érdekvédelmi feladataira mindig legyen megfelelő pénzügyi forrás és ehhez rendelve meg tudjuk anyagilag is becsülni a képzett és jó képességű, szakszervezeti vénával megáldott munkatársakat, miközben tartalékokat is képzünk. Munkám során nagyon fontosnak tartottam és tartom - ismerve a jelenlegi gazdasági helyzetet - a költségek csökkentését, figyelembe véve természetesen, hogy társadalmi szervezetként vannak olyan érdekképviseleti feladatok, melyeket mindenképpen el kell látni.
– Kérlek, tájékoztass a TÁMOP pályázatról!
– A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretén belül "Érdekképviseleti szervezetek kapacitásainak fejlesztése" témában pályázati felhívást tett közzé, melyre vonatkozóan az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége a LIGA Villamosenergia- és Hőenergia-ipari Szakszervezetekkel és a Villamosipari Társaságok Munkaadói Szövetségével közösen, "Villamosenergia-ipari érdekképviseleti szervezetek kutatása és komplex szervezetfejlesztése" címmel projektjavaslatot nyújtott be. A projektjavaslat kedvező elbírálásban részesült, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 42.805.035 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesített bennünket. Az Európai Szociális Alap Kht.-vel, mint közreműködő hatósággal a projekt megvalósításával kapcsolatos támogatási szerződés 2008. december 4-én került aláírásra.
– Ez, azt hiszem, elismerés a pályázók és a pályázati munkák, a programok megvalósításában aktívan közreműködők részére.
– A projekt 2008. november 1-jétől 2010. április 30-ig terjedő időszakra vonatkozik. A félidőn túl vagyunk. A projekt megvalósításával kapcsolatban a közreműködő hatóság hathavonként Projekt Előrehaladási Jelentés benyújtását kötelezővé teszi számunkra. Jelen projekt esetében ez három Projekt Előrehaladási Jelentés elkészítését jelenti. Az első jelentés beadási határideje 2009. június 9-e volt, az EVDSZ a jelentést a határidő előtt leadta, melyet a közreműködő hatóság elfogadott.
Megemlítem, hogy finanszírozását tekintve a projekt utófinanszírozású. Vagyis a felmerült költségekkel csak utólagosan, a gazdasági esemény megtörténte, illetve a pénzügyi teljesítés után lehet elszámolni. Eddig egy kifizetési csomagot állítottunk össze, mintegy 8 millió forint értékben, melyet benyújtottunk a közreműködő hatósághoz. A kifizetési kérelem hiánypótlás és csökkentés nélkül teljes összegben elfogadásra került. A pályázat lebonyolításával kapcsolatos munkában nagyon sokat segít Jávorkáné Tiborcz Krisztina, az EVDSZ gazdasági ügyintézője.
– Bár még rengeteg munka, tennivaló van hátra, idáig csak gratulálni tudunk. Úgy tűnik, rendben valónak találod, hogy a munkaköri leírásodon felül vannak és lesznek további feladatok. Ez a projekt bizonyára időben és energiában pluszt jelent számodra. Otthon mennyire hiányolnak?
– Természetesen gyakran előfordul az is, hogy a munka egy részét haza kell vinnem. Otthon is nagy szükség van rám. Hanna Emese lányom most volt egyéves és a 15 éves nevelt fiamra, Mátyásra is rá kell néha nézni. A kedvteléseimre, hobbikra most nemigen jut idő. Fábián
A TÁMOP -2.5.1. projekt keretén belüli tevékenységek:
1. Bértarifa rendszerrel kapcsolatos kutatás, mely eredményesen befejeződött.
2. Kollektív szerződésekkel kapcsolatos kutatás, mely magában foglal több hazai és nemzetközi kollektív szerződés összehasonlítását. A kutatás eredményeként 5.000 példányban kerül kiadásra egy kézikönyv cd melléklettel, valamint egy konferencia is megszervezésre kerül. A kutatás jelenleg még folyamatban van.
3. A szervezetfejlesztéssel kapcsolatban a projekt tartalmazza a LIGA VHSZ-szel való egyesülés megvalósítását, mely sikeresen megtörtént.
4. A projekt tartalmaz egy hat alkalmas, alkalmanként háromnapos szakmai szemináriumsorozat lebonyolítását, melyen különböző témakörök kerülnek ismertetésre. A szemináriumsorozatból eddig öt alkalom valósult meg.