A legutóbbi VIT Nyugdíjpénztár küldöttközgyűlésén Vokony Jánost választották meg az igazgatótanács elnökének. Vele beszélgettünk a személyi változásokról és arról, hogy milyen eredménnyel zárja az elmúlt gazdasági évet a pénztár.
- Önt sokan és jól ismerik az iparágban, legfőképpen az édászosok és azok, akik elnökké választották. Mit gondol, jobban „megy” a pénztárnak, hogyha az első számú vezetője elismert, népszerű ember?
- Munkám során az iparágban dolgozó munkatársaimmal széles körű ismeretségre tettem szert, főként a privatizáció előkészítése, az energiaipari hivatalos tárgyalások, a nagy projektek megvalósítása során. A pénztár igazgatótanácsában az iparág reprezentatív képviselete van jelen, így az együttdolgozás során a személyes kapcsolatok munkánk hatékonyságát nagymértékben segítik. Ez a konstruktív együttműködés eddig is jellemző volt az IT munkájára és remélem képes leszek arra, hogy ezeket a szinergiákat a későbbiekben is érvényre tudom juttatni. Úgy gondolom, hogy pénztárunk munkájának eredményességéhez az igazgatótanács, az ellenőrző bizottság tagjainak és a nyugdíjpénztár független apparátusának munkája együttesen járul hozzá. A gazdálkodás eredményességét az elnök személye alakíthatja, de döntően befolyásolni csak a közös munka tudja.
- Úgy informáltak, hogy az igazgatótanács tagjaként a munkában igen aktívan vett részt. Netán kritikákat is megfogalmazott?
- Korábban az igazgatótanács elnöki funkcióját Rihay Szabolcsné úrhölgy töltötte be. Ezen időszak alatt alakult ki - természetesen a törvényi szabályozások, feltételrendszerek adta lehetőségen belül - a pénztár működési modellje. Munkánkra a kreativitás és az önálló gondolkodás, véleménynyilvánítás volt a jellemző. E stílusba belefért az, hogy esetenként akár én magam vagy a tanács tagjai kritikai észrevételeket, javaslatokat tettek a munkával kapcsolatosan, amelyet mindig a jobbító szándék vezetett. Erre főként akkor volt szükség, amikor a ránk bízott pénzeszközöknek, a befektetési portfolió struktúrájának - ingatlanok, állampapírok, kötvények, részvények - kialakítását végeztük, hiszen ez a struktúra a hozamokat és a biztonságos vagyonkihelyezést alapvetően meghatározza.
- Milyen létszámmal dolgoznak, hány főállású munkatárs van? Kik kapnak tiszteletdíjat?
- A 19 fős igazgatótanács az iparági munkavállalókat, a pénztár tagjait reprezentatív módon képviseli. Az ellenőrző bizottságba a 2002. november 26-i küldött- és tisztségviselő választás során 7 főt választott a küldöttértekezlet. Nyugdíjpénztárunk munkaszervezete 11 fős, az ügyvezetői munkakört Soproni Gábor úr tölti be. Tiszteletdíjat az igazgatótanács és az ellenőrző bizottság tagjai kapnak, melynek nagyságát az igazgatótanács javasolja és a küldöttközgyűlés hagyja jóvá.
- Milyen évet zár a pénztár?
- Nyugdíjpénztárunk működése a 2002. évben eredményes volt. Mindkét pénztári ágban - önkéntes, magán - folyamatosan növekedett a vagyon és kiegyensúlyozott, jó hozamokat eredményezett a befektetési tevékenység. A befektetett vagyoneszköz értéke az önkéntes pénztárban 27 250 Mrd Ft, a várható hozam 8 %, a magánpénztárban a befektetett vagyoneszköz értéke 3 120 Mrd Ft, várható hozam 9 %. A hozamkülönbséget az okozza, hogy az önkéntes pénztári ágazatban a vagyonportfolió tagoltságából nagyobb hányaddal részesednek a részvények és sajnos a 2002. év a magyar részvénypiacon nem biztosított jelentős hozamokat. A tagdíjbevételek nagyon alacsony hányadát fordítjuk a működési kiadások fedezésére - 3,5 % -, ennek ellenére pénztárunk munkáltatói támogatás nélkül is biztonságosan és kiegyensúlyozottan működik.
Évek óta az átlagos hozamokat tekintve magánpénztárunk a többi pénztárral összevetve az első, míg önkéntes pénztárunk az első 5-10 pénztár között van. Magánpénztárunk az egyik legkisebb a pénztárak között, míg önkéntes pénztárunk a negyedik legnagyobb pénztár.
- Bizonyára a pénztár életében, az ügymenetben, a kapcsolatokban lesznek változások. Tud most említeni egy-két tevékenységet, amelyet másként végeznek majd?
- Az eredmények önmagukért beszélnek, és az a cél, hogy ezeket az eredményeket megtartva, sőt javítva kell az elkövetkezendő időszakban dolgozni. Ez nagyon komoly kihívásokat fog jelenteni, hiszen közeleg az ország uniós csatlakozása, ez lehetőséget teremt arra, hogy a nyugat-európai részvény- és kötvénypiacra kilépjünk, természetesen a befektetés biztonságának megőrzése mellett.
Befektetési portfólióink között növelni szándékozunk - 5-10 %-ra - az ingatlanbefektetések arányát, hiszen a jövedelmezősége mind az állampapírokat, mind a kötvényeket meghaladhatja. Terveink között szerepel egy vagyonkezelői csoport felállítása a megnövekedett feladatok ellátása érdekében. Ez a létszámnövelés 2003-ban két főt jelent.
- Győrben él és dolgozik, míg a VIT Nyugdíjpénztár és a partnerek többsége Budapesten található. Már javában benne lehet az utazás forgatagában...
- A társaság - ahol dolgozom - részvényei 2002 decemberében döntően az E.ON Hungária Részvénytársaság tulajdonába kerültek. Ez egyben azt is jelenti, hogy nagyon gyakran kell Budapestre utaznom. Általában úgy szervezem a munkámat, hogy munkahelyi elfoglaltságom mellett tudjak időt szakítani a nyugdíjpénztár igazgatótanács elnöki munkakörének ellátására is. A nyugdíjpénztár hatékony működését nagymértékben segíti a pénztár munkaszervezete, illetve az ellenőrző bizottsága.
Úgy gondolom, hogy ezzel a feltételrendszerrel az elnöki megbízatásomat a tagság megelégedettségére eredményesen tudom végezni.
K.E.
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 1.sz.)