< />
2008. augusztus 5.

EVISZ Hírek

A pénztártagok megelégedése érdekében dolgozik

A legutóbbi VIT Nyugdíjpénztár küldöttközgyűlésén Vokony Jánost választották meg az igazgatótanács elnökének. Vele beszélgettünk a személyi változásokról és arról, hogy milyen eredménnyel zárja az elmúlt gazdasági évet a pénztár.

- Önt sokan és jól ismerik az iparágban, legfőképpen az édászosok és azok, akik elnökké választották. Mit gondol, jobban „megy” a pénztárnak, hogyha az első számú vezetője elismert, népszerű ember?

- Munkám során az iparágban dolgozó munkatársaimmal széles körű ismeretségre tettem szert, főként a privatizáció előkészítése, az energiaipari hivatalos tárgyalások, a nagy projektek megvalósítása során. A pénztár igazgatótanácsában az iparág reprezentatív képviselete van jelen, így az együttdolgozás során a személyes kapcsolatok munkánk hatékonyságát nagymértékben segítik. Ez a konstruktív együttműködés eddig is jellemző volt az IT munkájára és remélem képes leszek arra, hogy ezeket a szinergiákat a későbbiekben is érvényre tudom juttatni. Úgy gondolom, hogy pénztárunk munkájának eredményességéhez az igazgatótanács, az ellenőrző bizottság tagjainak és a nyugdíjpénztár független apparátusának munkája együttesen járul hozzá. A gazdálkodás eredményességét az elnök személye alakíthatja, de döntően befolyásolni csak a közös munka tudja.

- Úgy informáltak, hogy az igazgatótanács tagjaként a munkában igen aktívan vett részt. Netán kritikákat is megfogalmazott?

- Korábban az igazgatótanács elnöki funkcióját Rihay Szabolcsné úrhölgy töltötte be. Ezen időszak alatt alakult ki - természetesen a törvényi szabályozások, feltételrendszerek adta lehetőségen belül - a pénztár működési modellje. Munkánkra a kreativitás és az önálló gondolkodás, véleménynyilvánítás volt a jellemző. E stílusba belefért az, hogy esetenként akár én magam vagy a tanács tagjai kritikai észrevételeket, javaslatokat tettek a munkával kapcsolatosan, amelyet mindig a jobbító szándék vezetett. Erre főként akkor volt szükség, amikor a ránk bízott pénzeszközöknek, a befektetési portfolió struktúrájának - ingatlanok, állampapírok, kötvények, részvények - kialakítását végeztük, hiszen ez a struktúra a hozamokat és a biztonságos vagyonkihelyezést alapvetően meghatározza.

- Milyen létszámmal dolgoznak, hány főállású munkatárs van? Kik kapnak tiszteletdíjat?

- A 19 fős igazgatótanács az iparági munkavállalókat, a pénztár tagjait reprezentatív módon képviseli. Az ellenőrző bizottságba a 2002. november 26-i küldött- és tisztségviselő választás során 7 főt választott a küldöttértekezlet. Nyugdíjpénztárunk munkaszervezete 11 fős, az ügyvezetői munkakört Soproni Gábor úr tölti be. Tiszteletdíjat az igazgatótanács és az ellenőrző bizottság tagjai kapnak, melynek nagyságát az igazgatótanács javasolja és a küldöttközgyűlés hagyja jóvá.

- Milyen évet zár a pénztár?

- Nyugdíjpénztárunk működése a 2002. évben eredményes volt. Mindkét pénztári ágban - önkéntes, magán - folyamatosan növekedett a vagyon és kiegyensúlyozott, jó hozamokat eredményezett a befektetési tevékenység. A befektetett vagyoneszköz értéke az önkéntes pénztárban 27 250 Mrd Ft, a várható hozam 8 %, a magánpénztárban a befektetett vagyoneszköz értéke 3 120 Mrd Ft, várható hozam 9 %. A hozamkülönbséget az okozza, hogy az önkéntes pénztári ágazatban a vagyonportfolió tagoltságából nagyobb hányaddal részesednek a részvények és sajnos a 2002. év a magyar részvénypiacon nem biztosított jelentős hozamokat. A tagdíjbevételek nagyon alacsony hányadát fordítjuk a működési kiadások fedezésére - 3,5 % -, ennek ellenére pénztárunk munkáltatói támogatás nélkül is biztonságosan és kiegyensúlyozottan működik.
Évek óta az átlagos hozamokat tekintve magánpénztárunk a többi pénztárral összevetve az első, míg önkéntes pénztárunk az első 5-10 pénztár között van. Magánpénztárunk az egyik legkisebb a pénztárak között, míg önkéntes pénztárunk a negyedik legnagyobb pénztár.

- Bizonyára a pénztár életében, az ügymenetben, a kapcsolatokban lesznek változások. Tud most említeni egy-két tevékenységet, amelyet másként végeznek majd?

- Az eredmények önmagukért beszélnek, és az a cél, hogy ezeket az eredményeket megtartva, sőt javítva kell az elkövetkezendő időszakban dolgozni. Ez nagyon komoly kihívásokat fog jelenteni, hiszen közeleg az ország uniós csatlakozása, ez lehetőséget teremt arra, hogy a nyugat-európai részvény- és kötvénypiacra kilépjünk, természetesen a befektetés biztonságának megőrzése mellett.
Befektetési portfólióink között növelni szándékozunk - 5-10 %-ra - az ingatlanbefektetések arányát, hiszen a jövedelmezősége mind az állampapírokat, mind a kötvényeket meghaladhatja. Terveink között szerepel egy vagyonkezelői csoport felállítása a megnövekedett feladatok ellátása érdekében. Ez a létszámnövelés 2003-ban két főt jelent.

- Győrben él és dolgozik, míg a VIT Nyugdíjpénztár és a partnerek többsége Budapesten található. Már javában benne lehet az utazás forgatagában...

- A társaság - ahol dolgozom - részvényei 2002 decemberében döntően az E.ON Hungária Részvénytársaság tulajdonába kerültek. Ez egyben azt is jelenti, hogy nagyon gyakran kell Budapestre utaznom. Általában úgy szervezem a munkámat, hogy munkahelyi elfoglaltságom mellett tudjak időt szakítani a nyugdíjpénztár igazgatótanács elnöki munkakörének ellátására is. A nyugdíjpénztár hatékony működését nagymértékben segíti a pénztár munkaszervezete, illetve az ellenőrző bizottsága.
Úgy gondolom, hogy ezzel a feltételrendszerrel az elnöki megbízatásomat a tagság megelégedettségére eredményesen tudom végezni.

K.E.
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 1.sz.)

Küldje tovább! Nyomtatható verzió Vissza a lap tetejére
Hozzászólás írása:
Kérjük írja be az ellenőrző kódot!
Atomerőműben Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete AES-Tisza Erőmű Kft. VDSZSZ Tagszakszervezet Ajkai Hőerőmű Munkavállalóinak Szakszervezete Budapesti Erőművek Szakszervezete Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Borsodi Energetikai Kft. Szakszervezeti Bizottsága Dél-dunántúli Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Dél-magyarországi Áramszolgáltató Társaságcsoport Szakszervezete Dunamenti Hőerőmű Vállalat Munkástanács Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Elektromos Szakszervezet Energiaipari Karbantartók Szakszervezete Észak-Magyarországi Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Északdunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Ifjúsági Tagozat Komlói Fűtőerőmű Zrt. Dolgozóinak Szakszervezete Miskolci Erőmű Szakszervezet Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Mátrai Erőmű Villamos Szakszervezete MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas Tagozat VDSZSZ OVIT Rt. Tagszakszervezet Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete Pannonpower Rt. Villamosenergia-ipari Dolgozóinak Szakszervezete Schneider Electric Rt. Szakszervezet Tiszavíz Vízerőmű Kft. Munkavállalóinak Szakszervezete Tiszántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége ERBE Kft. Szakszervezete Villkesz Kft. Szakszervezete Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma Villamosenergia-ipari Rendszerirányító és Üzemeltető Szakszervezete Villamosenergia-ipari Üzemi Tanácsok Fóruma
A Szakszervezetek.hu Press legfrissebb hírei

Szolgáltatások

2016.01.13 07:01 - Aliraza521

Csalnak-e a munkáltatók?

2015.01.06 07:39 - mariamunir

Erőművek és Szolgáltatók

2015.01.02 12:51 - qudsia

Mi újság a PADOSZ-nál?

2015.01.02 12:51 - qudsia
Még több téma...