A kollektív szerződés tartalmáról Mészáros Péter adott rövid tájékoztatást.
Az új kollektív szerződés lényegében pár hónapos intenzív közös alkotómunka eredménye. Kidolgozását a szervezeti átalakulás mellett szükségessé tette, hogy az elmúlt időszakban társaságunknál harmonizált, egységes jövedelmezési és ösztönzési rendszerek alakultak ki. Komoly feladatot jelentett a két alapanyag összecsiszolása, összedolgozása. Fontos tudni, hogy az ELMÛ-nél és az ÉMÁSZ-nál azonos tartalmú a kollektív szerződés, a létrejött új vállalatokra ezt az új szemléletű, egységes megállapodást alkalmazzuk. Következő lépésként ezeknél a társaságoknál a törvények értelmében megalakulnak az üzemi tanácsok, kiteljesednek a szakszervezeti működési viszonyok, majd minden társaságra egyenként ugyanezen szerkezetű és tartalmú KSZ-t a társaság ügyvezetői megkötik az adott társaságnál működő érdekképviseletekkel.
Alapvető újítás, hogy a piaci viszonyokhoz alkalmazkodóbb, az eddigieknél rugalmasabb kollektív szerződés született. A juttatások szintjei alapvetően nem csökkentek, a meglévő rendszerek, a javadalmazás menedzsment rendszer továbbra is megmaradnak. Komoly változás viszont, hogy egységesítésre kerültek a nyugdíjpénztári támogatások. Megszűntek az elavult, korszerűtlen juttatások ill. juttatási lehetőségek, áttekinthető, egységes szerkezet jött létre.
Amint az az eddigi munkatársi tájékoztatókból is kiderült, senkinek a munkaviszonyát nem érinti hátrányosan a változás, a munkaszerződése mindenkinek továbbra is érvényben van. Az eddigi, a Társaságoknál munkaviszonyban eltöltött évek ugyanúgy számítanak, elismerésre kerülnek, nem szükséges módosítani a szerződéseket, azok változatlan formában mennek tovább. Fontos kiemelni, hogy a dolgozókkal továbbra is a HR-központ áll kapcsolatban, úgymond szolgáltatóként.
Az új kollektív szerződés kidolgozása csak részben függ össze az unbundlinggal, megfogalmazása ettől függetlenül időszerű volt. A szervezeti változások tulajdonképpen csak felgyorsították az egyeztetéseket. A munkáltató megértette az érdekképviseleteknek azon igényét, hogy idén januártól minden munkavállaló biztonságban és szabályozott, egységes, harmonizált jogszabályi környezetben kezdhesse meg a munkát az új társaságoknál. A legtöbb egyeztetést a többi között a rugalmas munkaidő bevezetése, a munkáltatói nyugdíjpénztári támogatások egységesítése, a folytonos műszakpótlék egységesítése tette szükségessé. Végül minden érintett elégedetten állt fel az asztaltól. Munkáltatói részről úgy vélik, a megállapodás sikeréhez nagymértékben hozzájárult az érdekképviseletek rendkívül rugalmas és intenzív munkája. Felmérték, hogy a közös cél csak megfelelő szakmai felkészültséggel, rugalmassággal, megfelelő együttműködési készséggel volt elérhető. A tárgyalások során tapasztalható volt, hogy mindenki testközelből érzi a leendő piacnyitás szelét, aminek mindannyiunknak meg kell felelni.