Arra a kérdésünkre, hogy az ELMÛ Rt. Oktatási Központja a vállalati hierarchiában hol helyezkedik el, az objektum működéséért felelős Bánhegyesi Attila személyügyi munkatárs így válaszol:
- Az oktatási központ a személyzetfejlesztési osztályhoz tartozik, mely a humán erőforrás igazgatóság egy része. A személyzetfejlesztési osztály egyrészt karrierépítéssel, pályáztatással, munkakör értékeléssel foglalkozik. Tevékenységük másik oldala az oktatás-képzés, melynek java része itt, az oktatási központban valósul meg. Szakmunkásképzés és saját dolgozóink továbbképzése, ez a két főbb szolgáltatási területünk, de ki tudjuk elégíteni külsős cégek oktatási igényeit, és létesítményünk helyt ad szervezeti egységeink különböző - például bemutatók, workshop - rendezvényeinek is.
- Az oktatási központ falán emléktábla közli az ide látogatóval, hogy a létesítmény 2000. évben került átadásra. Milyen helyiségekkel, felszereltségekkel rendelkeznek?
- Van egy 60 férőhelyes, videóval, DVD-vel, projektorral felszerelt előadótermünk, három 18-24 férőhelyes oktató- és két számítógépes informatikai oktatóterem, egy többfunkciós kábelszerelési tanműhely, 3 db, elsősorban szakmunkásképzést szolgáló tanműhely, és egy elektronikai kislabor.
A dolgozók képzésében az időszakos, ismétlődő oktatások a dominánsak, mind a fizikai, mind az adminisztratív állományban. A számítógépes, informatikai továbbképzések az adminisztratív terület munkatársainál játszanak nagy szerepet, példaként; tavalyelőtt vezettük be a SAP R3 verzióját, ez mintegy 2000 fő továbbképzését jelentette. Jelenleg ennek továbbfejlesztésén dolgozunk, mely több száz embert fog érinteni. A fizikai dolgozók vonatkozásában kiemelném a felújított és kibővített tanpályánkat, ahol az áramszolgáltatói hálózaton dolgozók gyakorlati képzése és továbbképzése történik, de egyúttal ez a nappali tagozatos villanyszerelő-képzés gyakorlóhelye is.
Ez a létesítmény teljesíteni tudja az Elmű és a szakmunkásképzés részéről jelentkező igényeket, de megjegyezném, hogy a technika, a módszerek fejlődésével mindig új és újabb elvárások születnek.
- Kormányzati szinten megfogalmazódott, hogy az országban - leegyszerűsítve fogalmazok - sok a diplomás, kevés a szakmunkás, és ezen változtatni kell. Az oktatási miniszter létesítményükben tett májusi látogatása is ezt kívánta demonstrálni. Kérem, beszéljen a villanyszerelő szakmunkásképzésről és arról, hogy e sommás megállapítás vonatkoztatható-e vállalatukra is.
- Mi gyakorlati képzőhely vagyunk, a kétéves közismereti elméleti képzés valamelyik velünk kapcsolatban álló szakképző iskolában, jelenleg a szentendrei Petzer József szakképzőben, itt, a Megyeri úton a Dériben, illetve az Üteg utcai Verebély László szakiskolában történik. Ha az általános iskola megkezdésétől számítjuk a tanulást, akkor a 11. és 12. évfolyamot töltik nálunk a fiatalok, kizárólag a szakma elsajátításával, - más jellegű oktatás nem történik. Szó van a gyakorlati képzés 3 évre emeléséről, ennek megvalósítása esetén - jó esetben is - 19 éves korban kapja kézhez a tanuló a szakmunkás-bizonyítványt.
Az elméleti képzést az állam finanszírozza, míg a gyakorlati képzést végző vállalat csak adókedvezményt kap. Többet költünk rá, rájuk, a szakma érdekében.
Milyen juttatások illetik meg a tanulókat? Az Elművel kötött szerződésben rögzítettek szerint a gyakorlati oktatási napokon egyszeri térítésmentes étkezés. Tisztálkodási eszközök. Olyan munkaruha, egyéni védőeszköz, védőital, mint amely a tanulóval azonos munkahelyen és munkafeltételek között foglalkoztatott munkavállalókat megilleti. Szükség szerint költségtérítés és a teljes képzési időre felelősségbiztosítás. Sikerorientált pénzbeli juttatás, melynek alapja a tanuló előző félév végén elért tanulmányi eredménye.
Jelenleg 22 elsős, 20 másodikos tanulónk van. Tavaly 10 felett volt a végzettek létszáma, közülük vállalatunk 6 főt vett fel. Nálunk most talán túlképzés van, de nem baj, mert a vállalat átalakulása, átszervezése után az év végéig áll be az a létszám, amelyet optimálisnak tartanak. Másrészt a kiszervezett társaságoknak, külső vállalkozásoknak is van munkaerőigénye.
Ha nem is hozzánk, hanem a velünk kapcsolatban álló vállalkozásokhoz mennek a nálunk tanult fiatalok, akkor is jól járunk, mert - ha szabad így fogalmaznom - végül is mégiscsak az Elmű szakmai emlőin nevelkedtek.
- István T. Antal -
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 10.sz.)