Várható volt, hogy a közgyűlés nem veszi figyelembe a munkavállalók érdekeit, ezért a demonstrációra érkeztek a Vértesi Erőmű dolgozói, a Márkushegyi Bányaüzem munkavállalói, szakszervezeti vezetők, a térség polgármesterei, illetve a bányász- és villamosenergia-ipari szakszervezetekkel szolidáris érdekvédelmi szervezetek.
– Nem hagyjuk, a Vértesi Erőművet és a bányát bezárni!- hangzott a tiltakozás hangja, majd Téglás József, a DUVISZ elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a szakszervezetek, üzemi tanácsok, a munkavállalók nem hagyják, hogy egy tollvonással veszélybe hozzák az aktuális döntéshozók több ezer család életét.
- Az igazgatótanácsnak és a tulajdonos részéről érkezett képviselőknek felelőssége van abban, hogy felvállalják döntéseiket. Ezeket abban a tudatban hozzák meg, hogy az erőmű és bánya üzemeltetése társadalmi támogatottsággal is bír! Adják meg a lehetőséget a pontos, megtervezett, kiszámítható folyamatokra! Megengedhetetlen a munkahelyek megszüntetése, családok életének tönkretétele. Megtanultuk, a nyereség mindenek felett áll, de a számok mögött emberek vannak. Nem hagyjuk az erőmű bezárását!- mondta Téglás József.
A táblákkal és zászlókkal megjelentek hangosan ismételték: nem hagyjuk.. nem hagyjuk! A süvítő szélben ,de forró hangulatban Beöthy Fehér Szabolcs ismertette a petíciót, majd Lisztmayer János olvasta fel a szakszervezetek BDSZ és az EVDSZ állásfoglalását. Felszólalt Oroszlány és Pusztavám polgármestere, Rabi Ferenc BDSZ elnök. A BDSZ elnökének felszólalását nagy tetszés fogadta. „ A menedzsment fontos feladata az is, hogy dolgozzanak a munkahelyek megtartásáért! A kormány milliárdokat fektet a munkahelyek teremtésébe, a felelőtlen bezárásokat nem nézheti tétlenül!”
Gál Rezső, EVDSZ elnök szerint voltak ígéretek, melyek nemcsak szóban hangoztak el, de írásban is. Erre a családok jövőt építettek. Kormányszinten döntés született az erőmű 2014-ig. Az új kormánynak eddig még csak lehetősége sem volt megvitatni az erőmű helyzetét, de az MVM igazgatósága siet a döntésével kész, visszavonhatatlan helyzetet teremteni. Állítólag drágán termel az erőmű, de nézzük meg a számokat! A Vértesi Erőmű átlagáron állítja elő a villamos energiát. Más, privatizált erőművek magasabb önköltséggel működnek, de elérték -- a múltban és a jelenben is -- hogy olyan árat kapnak, amelyből még jelentős profitra is futja! Erőműveink, így a Vért is fontos számunkra, de fontos a fogyasztóknak, a térségnek is! Tárgyalni akarunk arról, hogy legyen munka, legyen megélhetés! Az ígéreteket tartsák be! – jelentette ki Gál Rezső.
A hazai és nemzetközi szakszervezetek, szövetségek szolidaritás üzeneteit hallgatták meg a jelenlevők. ICEM világszervezete 132 ország képviseletében küldött levelet, az MSZOSZ és a LIGA Szakszervezetek konföderáció szolidaritási nyilatkozatot. Ezen kívül számos szakszervezettől érkezett támogatás. A demonstráción ott voltak a paksi és mátrai erőműves, valamint az áramszolgáltatós tüntetők is. A gyűlésen jóváhagyott petíció a Vértesi Erőmű Zrt. rendkívüli közgyűlése után a részvényesek számára átadásra került.
PETÍCIÓ
A VÉRTESI ERŐMŰ ZRT. KÖZGYŰLÉSE RÉSZÉRE
Információnk szerint a Vértesi Erőmű Közgyűlése arra készül, hogy végelszámolással megszüntesse az erőmű tevékenységét. Ez a döntés számunkra elfogadhatatlan és a Munka Törvénykönyve alapján jogszerűtlen.
Mi a Bokodi Erőmű előtt tüntetők ezért:
1) Követeljük a Vértesi Erőmű és Bánya, OVIT és VILLKESZ 1550 munkahelyének megőrzését!
2) Visszautasítjuk a független szakértőkre hivatkozó, a munkavállalói érdekképviseleteket és a politikai egyeztetéseket mellőző, összességében 3000 munkahelyet (kiszolgálók, beszállítók) veszélybe sodró intézkedéseket!
3) Tiltakozunk a kistérségi régióban élő 9000 családtagot érintő inkorrekt és megmagyarázhatatlan tulajdonosi intézkedések ellen, amelyek a távfűtés ellátás biztonságát is veszélyeztetik!
4) Haladéktalanul kezdjék meg az érdemi tárgyalásokat a munkavállalói érdekképviseletekkel!
5) Követeljük a felelőtlen menedzseri és tulajdonosi elmaradt vagy meghozott döntések felelősségének megállapítását, a lebonyolított privatizációs eljárások következményeinek vizsgálatát, a jogszerűtlen áramvásárlási szerződések felelősségének tisztázását! Hozzon az MVM Igazgatósága, mint tulajdonos a Vértesi Erőmű ZRt. kiszámítható, legalább 2014-ig történő működésére vonatkozó döntéseket.
6) Kezdődjön meg a „szénfillér” támogatás fenntartását szolgáló intézkedések meghozatala!
7) Ne veszélyeztessék a kollektív jogok érvényesülését és a szociális-ellátás biztonságát!
8) Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a végelszámolás miatt tömeges munkanélküliség okozta, közbiztonságot is veszélyeztető, elkeseredett állapotok uralkodjanak el térségünkben.
Oroszlány, 2010. május 18.
KOORDINÁCIÓS TANÁCS
Oroszlányi Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete (OBEDSZ)
Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet (DUVISZ)
Nézd meg a kapcsolódó cikkeinket is!
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)