2008-11-07
A közgyűlés által tárgyalt napirendi pontok többsége az MVM tervezett jövőbeli és meglévő erőművi projektjeivel foglalkoztak.
A közgyűlés elfogadta az MVM csoport középtávú üzleti stratégiájának 2008. évi aktualizált változatát. Az évente esedékes felülvizsgálat keretében történt módosítást a megváltozott szabályozási környezet és a változó piaci helyzet indokolta. Az MVM továbbra is kiemelt területként kezeli a termelői portfolió fejlesztését, ennek keretében új projekteket indít, melyek korszerű technológiai megoldásokkal környezetbarát, versenyképes villamosenergia-termelést tesznek lehetővé hazánkban. Az MVM erősíti jelenlétét a villamos energia kiskereskedelmi piacán is, viszont az üzleti tapasztalatok fényében fokozatosan visszavonul a távhő-termelésben való részvételből.
A közgyűlés egyetért az MVM Zrt. 74,9 % és a Mátrai Erőmű Zrt. 25,1 % tulajdoni hányadával - az újonnan alapított Mátrai Villamos Művek Termelő Zrt. (MVMT Zrt.) keretében - megvalósítani tervezett új lignittüzelésű erőműblokk létesítésével. Az MVM Igazgatósága a projekt indoklásaként hangsúlyozta, hogy az új erőmű létesítése az MVM számára a közeljövő legjelentősebb beruházásaként értékelhető, mely egyaránt szolgálja a nemzetgazdaság érdekeit és az állami tulajdonú MVM csoport értéknövelését. Az új blokk hazai energiahordozóra épül, magas hatásfoka és innovatív megoldásai révén javul a hazai energetikai rendszer hatásfoka, ezzel az ország környezeti állapota is. Az új blokk nagysága 400-600 MW közötti, minimum hatásfoka 41 %, tervezett élettartama 40 év. A blokk kereskedelmi üzemét 2015-ben kezdi meg, 8 % elvárt minimális tőkearányos megtérülés mellett. A blokk alkalmas lesz a lignit eltüzelése mellett mintegy 10 %-ban biomassza tüzelésre is. A Közgyűlés felhatalmazta az Igazgatóságot a projekt előkészítésének folytatására.
A közgyűlés megismerte az MVM Zrt., a Bakonyi Erőmű Zrt. és az EUROINVEST Zrt. közös erőmű építési projekt tervét és támogatta annak megvalósítását. Az új 2*60 MW-os blokk a hazai villamosenergia-rendszerben eddig hiányzó csúcserőműként fog üzemelni. A várhatóan már 2010-ben üzembe kerülő új erőmű magas hatásfoka révén szintén a környezet terhelésének jelentős csökkenését fogja eredményezni. Az új létesítmény egyrészt javítja a hazai energiarendszer szabályozhatóságát, a csúcsigények kielégítése révén, másrészt képes a villamosenergia-piacon keresett, értékes termék előállítására, ezáltal jövedelmező beruházásként valósulhat meg.
A közgyűlés meghosszabbította a Vértesi Erőmű Zrt. törzsrészvényeinek adásvétele tárgyában 2008. május 19-én megkötött Részvény Adásvételi Megállapodás szerinti zárási határnapot 2008. december 31. napjáig.
A közgyűlés jóváhagyta az MVM Zrt. és a Miskolc város önkormányzata tulajdonában lévő MIHŐ Kft. közötti, 2008. október 14-én kötött MIFÛ Kft. üzletrész értékesítésére vonatkozó Adásvételi Megállapodást. A döntés révén az erőművet üzemeltető MIFÜ Kft. az állami tulajdonú MVM-től az önkormányzat tulajdonába kerül, így biztosítva Miskolc város hőellátását a korszerű, egy éve átadott létesítmény révén.
A közgyűlés a Magyar Energia Hivatal jelölése alapján, a jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően dr. Jakab Mariannát a közgyűlés napjától a 2009. évet lezáró közgyűlésig terjedő időszakra az MVM Zrt. Igazgatóságának tagjává választotta.
A közgyűlés - figyelemmel az ország nehéz gazdasági helyzetére és ebből fakadóan a gazdasági társaságok vezető tisztségviselői részéről indokolt szolidaritás vállalására - a tisztségviselők díjazását 2009. január 1. napjától 2009. december 31. napjáig - a 2008. évi díjazás összegéhez képest - 10%-kal lecsökkentette.
Budapest, 2008. november 7.
MVM Zrt. Kommunikációs Osztály