Azt, hogy egyáltalán létrejöhet egy olyan társadalmi szerveződés,mint a szakszervezet a
1989. évi II. TÖRVÉNY az egyesülési jogról biztosítja.
Mely általánosan meghatározza hogy mi egyáltalán az egyesülési jog. Szabályozza a társadalmi egyesület alapításának feltételeit, nyilvántartásba vétellel kapcsolatos tennivalókat, felügyeletét. Továbbá iránymutatást ad az ilyen szervezetre vonatkozó gazdálkodás szabályairól. Végül a megszűnés feltételeit és módját határozza meg.
Az egyesülési jog mindenkit megillető alapvető szabadságjog, mindenkinek - Joga van arra, hogy másokkal szervezeteket, illetőleg közösségeket hozzon létre,vagy azok tevékenységében részt vegyen. A társadalmi szervezet
alapításához az szükséges, hogy legalább tíz alapító tag legyen. A társadalmi szervezet működése felett az ügyészség törvényességi felügyeletet gyakorol. A nyilvántartásba vételre irányuló kérelmet (a továbbiakban: kérelem) a társadalmi szervezet képviseletére Jogosult személy köteles benyújtani a társadalmi szervezet székhelye szerint illetékes megyei bírósághoz. illetőleg a Fővárosi Bírósághoz (a továbbiakban együtt: bíróság) A bíróság legkésőbb a kérelem érkezésétől számított hatvan napon belül köteles dönteni a nyilvántartásba vételről vagy a kérelem elutasításáról.
A társadalmi Szervezet tevékenységét a nyilvántartásba vételről szóló határozat jogerőre emelkedése napján kezdheti meg. Ha a társadalmi szervezet olyan tevékenységet végez, amelyet jogszabály feltételhez köt vagy egyébként szabályoz, e tevékenység felett a tevékenység szerint hatáskörrel rendelkező állami szerv a hatósági ellenőrzésre vonatkozó szabályok alkalmazásával felügyeletet gyakorol.
A társadalmi szervezet gazdálkodása A társadalmi szervezet tartozásajért saját vagyonával felel. A tagok — a tagdíj megfizetésén túl — a társadalmi szervezet tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek. A társadalmi szervezet vagyona elsősorban a tagok által fizetett díjakból, jogi személyek és magánszemélyek felajánlásaihól, hozzájárulásaiból képződik. A társadalmi szervezet célja megvalósítása gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében gazdaságí-vállalkozási tevékenységet is folytathat. A társadalmi szervezet megszűnik feloszlással, más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlatással, ílletőleg megszűnésének megállapításával.
A másik törvény amely lehetővé teszi az érdekvédelmi munkát a Munka törvénykönyvében található, de erről majd később...
-Körte-