- Milyen szempontok alapján választottak a vezetők, hogy ki megy és ki marad? Hány főt érint a változás?
- Elmondások szerint az új gázmotoros technológiához igazodó biztonságos üzemeltetés megteremtése volt a fő szempont. Nehéz szívvel kellett elfogadnunk, hogy a szenes blokkok megszűnése a korábbi létszám egy részének leépítését vonta maga után. Sajnálatos, hogy a karbantartói létszámot - bár korábban még arról adott tájékoztatást a kft., hogy átveszi az érintett kb. 17 főt - nem vette át a munkáltató. Végül 96 fővel alakult meg a Tatabánya Erőmű (TE) Kft.
- Voltak-e ezzel kapcsolatban problémák?
- A szakszervezet a kiszervezés időszakában többször kezdeményezte azt, hogy a kft. megalakítása és szervezése során a tulajdonos vizsgálja meg a leendő munkáltató tényleges munkaerő-szükségletét. Jelenleg is azzal a kéréssel fordultunk a kft. vezetéséhez, hogy felülvizsgálva korábbi döntését, vegye át a szükségesnek vélt karbantartói létszámot. Amíg a kérdés véglegesen meg nem oldódik, addig a 17 fő 44 munkanapra történő kirendeléséről született döntés. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a két cég között létrejött „Foglalkoztatási Megállapodás” egy folyamatos kirendelésről szól, nyitva hagyva annak lehetőségét, hogy a kft. hosszabb távon vizsgálgassa a karbantartási folyamatok szükséges ellátásának biztosítékait. Az MVM Rt. tulajdonosa a Vértesi Erőmű Rt.-nek is, de a döntései során a legtöbb esetben, mint „mostohagyerekkel” bánik a céggel. Reményeink szerint hoszszabb távon karbantartóink is beintegrálódhatnak a jelenleg húsz évre szóló hőszolgáltatási szerződéssel bíró Tatabánya Erőmű Kft.-be.
- Tudjuk, hogy jogutódlás történt, és a reprezentatív szakszervezet, a DUVISZ a lehető legjobb pozíciót akarta és akarja elérni az átkerülő munkavállalóknak: az alap-megállapodásban sok mindent sikerült lerögzíteni.
- Az alapmegállapodásban rögzített követelések részletesebben szabályozzák a teljes körű munkajogi jogutódlás során alkalmazandó eljárásokat és természetesen kiegészülnek olyan szerzett jogokkal, melyek közvetlenül nem következnek az Mt-ben és KSZ-ben leírtakból. Továbbá a megállapodás megpróbálja egybefoglalni a privatizációs eljárás során alkalmazandó munkavállalói követeléseket, hiszen az MVM Rt. a Vért tulajdonában lévő üzletrész teljes körű kivásárlását is célul tűzte ki. Itt érdemes megemlíteni, hogy szakszervezetünk szerint a Vértesi Erőmű Rt.-nek ez a kényszerértékesítés nem szolgálja sem a rövid, sem pedig a hoszszú távú érdekeit. Szerintünk egy modernizált erőmű, melynek hosszú távú szerződése van a várossal, szinte kötelezettségek nélkül - rekultiváció, mélyen a piaci ár alatt kerül az MVM Rt. tulajdonába. Kissé úgy érezzük, hogy a nehéz helyzetben lévő Vértesi Erőmű Rt.-ről egy egészséges és működőképes darabot egyetlen tollvonással választanak le, magára hagyva az anyacéget azokkal a problémákkal, melyeknek megléte mellett alkotta meg a megyejogú város hosszú távú fűtését garantáló TE Kft-t.
- Mit lehet tudni az új kft.-ben dolgozók elhatározásáról, alakítanak-e új szakszervezetet?
- Tartottunk olyan munkásgyűlést, ahol több, változatos megoldást ajánlottunk munkatársaink számára. Felhívtuk a figyelmüket arra, hogy összefogás hiányában könnyen kijátszhatóvá és egymás ellen fordíthatóvá válhatnak. A VIMÉSZ és a DUVISZ vezetői egyetértettek abban, hogy a kollektíva középszintű képviseletének színvonalas ellátását a VDSZSZ tudja garantálni. Abban is egyetértésre jutottunk, hogy a munkavállalói érdekek csorbulhatnak akkor, ha az összefogást sürgető egy alapszervezeti modellt nem próbáljuk meg elfogadtatni munkavállalóinkkal. Félretéve a korábbi vélt, vagy valós sérelmeket döntöttünk a közös ideiglenes üzemi tanács felállításáról. Szándékunk szerint, biztosítva a munkavállalók véleményalkotási jogát, szavazásra kérjük fel a munkavállalókat és többségi támogatás alapján vállalkoztunk egy közös szakszervezeti modell kimunkálására.
- Van-e reprezentatív szakszervezetnek visszajelzése arról, hogy első hallásra hogyan reagál a tagság az egységes szakszervezeti modellre?
- Szerintem változatos képet mutat javaslataink megítélése. Úgy gondolom, hogy az évek alatt kialakult szembenállás óvatos várakozást vált ki tagságunkból. Idő és tettek kellenek ahhoz, hogy a korábban meggyengült egymás iránti bizalmat visszaszerezzék az emberek. Én bízom abban, hogy az eredmények önmagukért beszélnek, hiszen a fent említett megállapodás garanciákat teremt arra, hogy a kiszervezett munkavállalók szerzett jogai nem sérülnek. Meg vagyok győződve arról, hogy ez a kis létszámú kollektíva is érezni fogja az összefogás szükségszerűségét. Az első szervezeti lépést is megtettük a közös üzemi tanács létrehozásával. Bízunk abban, hogy javaslataink korrekt bemutatása és az üzemi tanács választásokra való közös felkészülés elegendő lesz a kollektíva összekovácsolódásához.
-Kolosváry-
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 9.sz.)