Tisztességes munka
Üdvözlünk mindenkit a tisztességes munka világnapján. A mai napon nem csak a hat magyarországi szakszervezeti konföderáció közös fellépésenk örülhetünk. A világ többszáz pontján, munkavállalók milliói követelnek együtt egy új, igazságosabb globalizációt: a tisztességes munka, a szociális biztonság, és szolidaritás globalizációját.
Ma szükség van erre az összefogásra.
Ugyanis ki más tud megálljt parancsolni annak, hogy világszerte adószakértők és hitelminősítő intézetek alakítják a közpolitikát? Magyarországon is ezek, a senki által meg nem választott megmondóemberek próbálnak diktálni. Olyan szervezetek ezek, amelyek egyetlen célja a maximális profit rövidtávú elérése. A legnagyobb cégek jólléte. Aki nem hiszi, járjon utána: milyen gazdasági válság robbant ki az Egyesült Államokban?! Nos, ez a válság minősíti hitelesen a hitelminősítők, és úgynevezett szakértők rövidlátását, és társadalmi felelősségük teljes hiányát.
Ezért le kell szögeznünk: sem az adózás, sem a gazdaságpolitika, sem a munkajogi szabályozás nem pusztán szakkérdés! Az emberek megélhetését érintő kérdések nem egyszerű matematikai feladatok. Nem, nem helyes és helytelen válaszok között, hanem értékek között kell választanunk!
És lássuk be, a munkavállalók értékeit és érdekeit nem fogja semmiféle hitelminősítő megvédeni.
Kedves barátaink, magunkra vagyunk utalva, csak mi képezhetünk ellensúlyt ezekkel a nyomuló érdekekkel szemben.
Csak mi, csak együtt!
Ma a tisztes munkáért állunk ki. Szerencsére ehhez, támaszkodhatunk az alkotmányban lefektetett alapokra. Ezt nem mondhatják el magáról minden országban, ahol szintén megmozdultak a munkások/munkavállalók.
A mi alkotmányunk kimondja: mindenkinek joga van a munkához, a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához. Az egyenlő munkáért mindenkinek, bármilyen megkülönböztetés nélkül, egyenlő bér jár! Minden dolgozónak joga van olyan jövedelemhez, amely megfelel végzett munkája mennyiségének és minőségének! Mindenkinek joga van a pihenéshez, a szabadidőhöz és a rendszeres fizetett szabadsághoz.
Ezek az elvek a köztársaság alappilérei közé tartoznak.
Mégis, a gyakorlatban ezeket a jogokat ismét támadják.
A tisztes, tisztességesen javadalmazott munka elvét kikezdi az a minimálbér, amely olyan alacsony, hogy még a legkisebb család eltartására is elégtelen.
A tisztes munka érvényesülését kikezdik azok az irdatlan terhek, amelyek a megkeresett munkabért terhelik.
Az alkotmányos elveket kikezdi a munkavállalók közötti megkülönböztetés gyakorlata - még mindig többet kap a férfi, mint a nő, többet kap a pesti, mint a vidéki!
Kikezdi a tisztes munkát a kényszervállalkozás és még jobban a fekete munka, amely a létbizonytalanság és a sötét jövő árnyékát veti a dolgozóra és az országra egyaránt.
Végül a tisztes munka követelményét kikezdik azok a felbukkanó javaslatok, amelyek a munkát munkabér helyett segéllyel fizetnék meg. Mintha ilyen álintézkedések meg tudnák szüntetni a munkanélküliség és szegénység által okozott nagyon is valós szociális feszültségeket!
Azért vagyunk itt tehát, hogy kifejezzük elhatározásunkat, és valódi megoldásokat követeljük a kormánytól:
tegyen hatékony intézkedéseket a fekete munka ellen,
csökkentse a munkavállalók bérét aránytalanul sújtó terheket
tegyen valódi intézkedéseket annak érdekében, hogy a munka világából kiszorult társaink részére valódi munkahelyek nyíljanak: tisztes bérrel, és tisztes körülményekkel!
Ezekért fognak küzdeni a szakszervezetek, és ezek elérése érdekében létkérdés az erősödésünk, együttműködésünk, hatékony nyomásgyakorlásunk a mindenkori kormányzat és a munkáltatók irányába. Nemrég, a társadalombiztosítás magánosítása elleni küzdelemben a magunk részéről megtapasztaltuk, hogy eltökélt küzdelemmel, és a széles társadalmi összefogással el tudunk érni eredményeket. Megmutattuk, hogy számít a szavunk.
Így többé már nem lehet mentségünk arra,
hogy a jövőben csendben maradjunk. Köszönöm szépen.