2006 májusában jelent meg a Bányász Kultúráért Alapítvány kiadásában, dr. Horn János szerkesztésében a "Bányász emlékhelyek” című 88 oldalas könyv.
- Mi adta a gondolatot, hogy ez a könyv megjelenjen? - kérdezem a szerzőt.
- Magyarországon közel ezer ásványi nyersanyagkutatással, termeléssel, döntően szénbányászattal kapcsolatos emlékhely, emléktábla, múzeum, szobor, utcanév található. Ezek felmérését, bemutatását és egységes szerkezetbe foglalását úgy gondoltam, hogy meg kellene kezdeni, hiszen helyi jellegű kezdeményezések különböző formában már egyes területeken, például Borsodban, Dorogon a kőolaj és földgázbányászat területén megkezdődtek. Ezért készítettem el ezt a könyvet mely a későbbiekben - természetesen az észrevételek, javaslatok figyelembevétele után - kiinduló alapja lehet egy "Magyarország bányász emlékhelyei” című könyvnek.
- Hogyan kezdődött a munka?
- Önkényesen - és ez természetesen bárki részéről vitatható - kiválasztottam nyolc megyét és ezekből 17 bányavárost, községet és szakmai könyveimből maximum egy oldalas szakmatörténetet írtam és beszereztem e városokból, községekből több bányászemlékhely képét.
- Milyen a könyv felépítése?
- A bevezető gondolatokban rövid áttekintést adtam a bányászat múltjáról a Kárpát-medencében és Magyarországon, majd a Magyar Geológiai Szolgálat által minden évben kiadott "Magyarország ásványi nyersanyag-vagyona” című könyvből közlöm hazánk legfrissebb ismert ásványvagyonának összefoglaló adatait. Ezt követően rövid áttekintés olvasható a könyvben szereplő
nyolc megye bányászati múltjáról, címer és térképvázlat feltüntetésével, majd az adott megye pár városának illetve községének címere, bányászati bemutatása és az emlékhelyek fényképei, illetve azok megnevezése szerepel. A könyv befejező részében három megye emlékhelyei szerepelnek, bár vélhetően a további kutatások eredményei alapján újabbakat is meg fogunk ismerni. Minden címer, térkép és emlékhely képe színes kivitelben látható.
- Mi a könyv "sorsa”?
- Ez a könyv sem került kereskedelmi forgalomba. Első lépésként minden érdekelt megyei közgyűlés-elnöknek küldtem meg, kikérve véleményüket, egyben javaslatukat egy későbbi egységes - megyére, régióra szóló - könyv kiadásával kapcsolatban, amely természetesen már minden emlékhelyet, stb. tartalmazna.
A könyv CD-lemezen is elkészült, azt a könyvben szereplő városok, községek polgármesterei kapták meg és kértem véleményüket az esetleg szükséges pontosításokról.
- Történtek-e visszajelzések?
- Igen, a javításokat, pontosításokat elvégeztük és a könyvet feltettük a www.banyasz.hu kultúra honlapra.
- És a folytatás?
- Eddig is több szervezet és egyesület foglalkozott e témával. Úgy gondolom, hogy az érdekeltek bevonásával egy szakmai konzultációt kell tartani, amiben közösen kijelöljük az elvégzendő feladatokat és megkíséreljük, hogy pár éven belül egy egységes könyv jelenjen meg a magyarországi bányász emlékhelyekről.
- Épülnek-e, avatnak-e napjainkban újabb emlékhelyeket?
- Örömmel válaszolhatok igennel. Ez évben is két helyen - Nemti, Frigyes akna - lesz emléktáró és emléktábla avatás és bízom abban, hogy ez a szép hagyomány a jövőben is folytatódni fog.
Kürt János