A Dél-magyarországi Áramszolgáltatónál jelen levő üzemi tanácsok esetében is választások zajlottak a közelmúltban. A helyi üzemi tanács működése mellett, azzal párhuzamosan egy új struktúra alakult ki, a csoportszintű üzemi tanács, mely híven követi a cégnél végbement szervezeti átalakulást. A választásokról, működésről, a cégvezetéssel és a munkavállalókkal történő kapcsolattartásról beszélgettünk Nagy Sándorral, aki a Démász Zrt. Szakszervezet, az üzemi tanács és a Társaságcsoport üzemi tanács elnöke is.
- Pontosan mióta látod el üzemi tanácsi feladataidat?
- 2004-es ÜT-választások alkalmával kerültem be a DÉMÁSZ Rt. Üzemi Tanácsába, amikor az alakuló ülésen az ÜT tagjai megválasztottak a testület elnökének. Azóta a tisztség maradt, csak a cég neve változott. Előbb rt.-ről nyrt.-re, majd zrt.-re. Ezután jogutódlással az unbundling során engem is, mint több száz kollégát kiszerveztek egy káeftébe. A kiszervezések után az üzemi tanácsok ideiglenes mandátummal működtek. Az új struktúrát és működési modellt látva még biztosabbá váltunk célunk azon megvalósításában, hogy szükségünk van a társaságcsoport egészére rálátó és döntési jogkörrel felruházott társaságcsoport-szintű üzemi tanács (TÜT) létrehozására. Ezt 2007. január 18-án - információink szerint az országban elsőként - létre is hoztuk. Ezek után hozzáfogtunk a választások előkészítéséhez. A 2007 májusában tartott, a vállalatcsoport 6 gazdasági társaságát érintő választások lebonyolítása igen sikeresnek mondható, hiszen a szavazásra jogosultak több mint 85%-a vett részt rajta. A választások után megalakultak az önálló gazdasági társaságok önálló ÜT-i. Ezek az ÜT-k delegáltak egy-egy tagot a társaságcsoport szintű ÜT-be, amely immár három évre szóló mandátummal látott munkához. A választások során a saját munkáltatóm ÜT-jének és a TÜT-nek is az elnökévé választottak a kollégák.
- Mit jelent számodra a Dél-magyarországi Áramszolgáltatónál betölteni ezt a tisztséget, annál is inkább, mert a cég az egyik legjobban prosperáló vállalat.
- Ez egy nagyon megtisztelő feladat számomra és ugyanakkor nagy felelősséget is jelent, hiszen egy sikeres és nagy hagyományokkal rendelkező, ugyanakkor folyamatosan változó vállalat(csoport) életében kell a hagyományoknak és az új kihívásoknak is megfelelni. Ez egy új struktúrában működő, de még mindig formálódó társaságcsoportban, egy alapjaiban új érdekképviseleti struktúrával igen nagy kihívás. Az önálló üt.-k törvényes jogait tiszteletben tartva, de az új TÜT-ben új jogosítványokkal felruházva kell a dolgozók érdekit képviselnünk.
- A társaságcsoport-szintű érdekképviseletet egésznek tekintve milyen szerepe van az egyes részeknek, hogyan zajlik az együttműködés és kapcsolattartás?
- Jelenleg a társaságcsoportunkhoz 8 tényleges gazdasági tevékenységet is végző önálló gazdasági társaság tartozik. Ezek közül 6 tartozik az egységes kollektív szerződés alá, akik mind alapító tagjai - kiegészülve még egy 100%-ban Démász tulajdonú kft.-vel - a TÜT-nek. Egy kft. került kívül a TÜT működési körén, amely nem 100%-ban Démász tulajdon és önálló kollektív szerződése van. Az ÜT-k egy-egy delegált fő által vesznek részt a közös munkában, ahol a szavazati súlyukat a törvény által az ÜT-k tagjainak számára vonatkozó rendelkezés adja. A döntések során törekszünk a konszenzusos megoldásra ott, ahol ez lehetséges.
- Milyen a kapcsolatod a cég vezetőivel, ők hogyan fogadták a struktúrakövetést?
- A vállalatcsoport vezetése is örömmel fogadta a TÜT megalakítására vonatkozó kezdeményezésünket és nem zárkóztak el az együttműködéstől. Még egy-két megállapodást meg kell kötnünk, de kezd bejáratódni a működésünk, és úgy tűnik, mindkét félnek előnyére válik a változtatás.
- Jelentősen megnövekszik a hatékonyság, mely által a munkavállalók érdekében tenni tud az üzemi tanács helyi és társaságcsoport szinten egyaránt?
- A munkavállalók szempontjából megnyílt egy új egyeztetési szint - a társaságcsoport menedzsmentje - amelyhez a törvény nem biztosított jogosítványokat. Az Mt. még nem követte le a Gt. változásait, de a tényleges gazdasági döntések itt születnek, amit azután már csak végrehajtanak az "önálló” gazdasági társaságok. A munkáltatók szempontjából viszont egyszerűbb lett az érdekképviseletekkel folytatandó kötelező egyeztetés, mert csak egy fórumot kell megtartani akkor is, ha több gazdasági társaságot érint, és az egyeztetést a TÜT végzi. Így biztosítani lehet az egységes humánpolitikai vezetést és gyakorlatot.
- Hogyan egyezteted össze üzemi tanácsi és szakszervezeti munkádat, tevékenységedet?
- Az én esetemben a hatékony munkát segíti, hogy a szakszervezet elnökeként is, és a TÜT elnökeként is kapok információkat és értesülök a készülő változásokról. Ez ugyan nagy odafigyelést igényel, hogy ne keverjem össze a két eltérő jogosítványokkal felruházott tisztség feladatait, és sok energiát igényel a munkaidőn kívüli felkészülés a soron következő és mindig megújuló feladatokra.
- Marad-e szabadidőd?
- Sajnos a szabadidőmből sokat elvesz a két tevékenység, ezért is mondtam le még korábban a VDSZSZ Ifjúsági Tagozatának elnöki teendőiről. Így marad egy kis időm nagylányaimmal történő együttlétekre is, amit persze így is kevésnek érzek.
- lyv -