Gyakran halljuk azt a kifejezést, hogy egyenlőség, a férfi-női egyenjogúság. Az egyenlőségről amikor beszélünk, az kiterjed a szakmai, faji egyenlőségre is. Az utóbbi időben sűrűn használják együtt ez egyenlőség és a sokféleség szavakat.
Elsősorban Nyugat-Európában. Franciaországban az EDF-nél a tavalyi év végén az EDF és a szakszervezetek között létrejött egy megállapodás ebben a témában. Ráadásul az EDF egy egyenlőséggel kapcsolatos magas rangú kitüntetést is kapott 2007. március 15-én a francia államtól.
Továbbá tudjuk, hogy az Európai Unióban is készült egy tanulmány, aminek szintén ez volt a témája. A tanulmány a villamosenergia-szektor vállalatait célozta meg, innen vett mintaként néhány társaságot. A DÉMÁSZ csoport is egyik mintája a tanulmánynak. A tanulmány készítője Tóth József akkori humánpolitikai igazgatóval és Braun József szakszervezeti vezetővel készített interjút.
Ezek után az EDF Európai Üzemi Bizottsága (EÜB) decemberi plenáris ülésén is napirenden volt ez a téma. Az EÜB tagjainak kérésére az EÜB 2 francia tagja a franciaországi megállapodás kapcsán egy felmérést készített az EDF európai leányvállalatainál, hogy felmérje az ottani helyzeteket.
Így Catherine Fromal és Dominique Raphel (stílszerűen egy hölgy és egy úr) látogatta végig ezeket az EDF leányvállalatokat. A DÉMÁSZ és a BERt meglátogatására ezév június elején került sor. Mindkét vállalatnál néhány fő vett részt a megbeszélésen a vállalatvezetés és ugyanígy a szakszervezet részéről.
Catherine röviden bemutatta a franciaországi megállapodást. Egy rövid történelmi áttekintést adott, amiből néhány dolgot kiragadok, mert szinte megdöbbentő ma már számunkra, hogy ilyesmik is léteztek. Ezek ráadásul Franciaországból vett példák:
- 1920-ban lehetett először nő tagja szakszervezetnek a férje hozzájárulása nélkül
- 1938-ban nyithatott először bankszámlát nő a férje hozzájárulása nélkül
- 1944-ben kaptak szavazati jogot a nők egy évszázados harc után
- 1965-ben dolgozhattak először nők a férjük hozzájárulása nélkül
A francia megállapodásból derül ki, hogy Franciaországban a nők az EDF-nél is valamivel rosszabb helyzetben vannak a bérezést, a szakmai előrejutást, a továbbképzéseket, a mobilitást illetően.
A bemutató alatt és utána is párbeszéd alakult ki a francia és a magyar résztvevők között. A francia kollégák elmondták, hogy olyan mutatókat kell kialakítani, ami jobban megmutatja a nemek helyzetét a vállalaton belül. Nagyon szimpatikus volt számukra, hogy Magyarországon a nők (vagy a férfiak) 3 évig otthon maradhatnak a gyermekükkel és 2 évig ráadásul jelentősnek mondható GYED-et kapnak. Most példa is van rá a DÉMÁSZ csoportban, hogy a férfi marad otthon a gyermekkel és a nő dolgozik a munkahelyén. Szintén tetszett az, hogy viszonylag magas a női munkavállalók aránya a DÉMÁSZ Társaságcsoportban (figyelembe véve, hogy a villamosenergia-iparban vagyunk).
A DÉMÁSZ-nál már most is sok mutató rendelkezésre áll nemek szerinti bontásban. De még nem minden, és a DÉMÁSZ vezetése vállalta, hogy a jövőben tovább fejleszti a mutató számokat ebbe az irányba.
Mivel teendő bőven akad még ezen a területen, ezért a jövőben együtt dolgozunk az EDF vállalatcsoportban a helyzet javítása érdekében.
Braun József